W korowodzie historycznym przemaszerowało ponad 100 postaci w strojach z epoki. Wśród nich byli królowie i książęta, muzycy i poeci, święci i naukowcy – od Mieszka I do św. Jana Pawła II. Szczególne miejsce zajęła Rodzina Ulmów zamordowana przez Niemców w czasie II wojny światowej za ukrywanie Żydów, która 10 września w Markowej w archidiecezji przemyskiej zostanie wyniesiona na ołtarze.
Przemarsz zakończyła krótka prezentacja każdej postaci na scenie oraz uroczysty Polonez Wszech Czasów postaci z widzami. Odbył się także spektakl Teatru Biedronka Parentes pt. „Rodzinna Fotografia” na podstawie scenariusza Anny Murawskiej z muzyką Łukasza Ratajczaka według aranżacji Bartłomieja Krauza. Spektakl dostosowany był do najmłodszych widzów. W ciepły i przystępny sposób opowiadał o życiu rodzinnym i bohaterstwie Rodziny Ulmów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odbył się również Gra Miejska dla młodzieży o Polakach ratujących Żydów w Warszawie w czasie II wojny światowej oraz Historyczna Gra Rodzinna na podstawie plansz rozmieszczonych na trasie przemarszu. Najmłodsi uczestnicy mogli spróbować swych sił w konkursie: „Kto, gdzie, kiedy?” i podchodząc do poszczególnych postaci zbierać naklejki do naklejenia na folder. Zaprezentowano także tańce ludowe z Markowej.
Wydarzenie odbywało się pod patronatem medialnym „Niedzieli”.