Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 6

Poświęcenie pojazdów

Krzysztof Świertok

Poświęcenie pojazdów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Kierowców

Modlitwa o bezpieczną jazdę

Jubileuszowa - 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców przybyła na Jasną Górę 14 maja. Spotkanie zgromadziło zarówno kierowców podróżujących po polskich drogach, jak i misjonarzy z całego świata - główny organizator spotkania, MIVA Polska, zajmuje się bowiem zapewnieniem środków transportu dla misji na całym świecie. Dzięki kierowcom, którzy przekazują 1 grosz za każdy przejechany bezpiecznie kilometr, możliwy jest zakup samochodów i motocykli dla misjonarzy. - Chciałbym podziękować kierowcom za te ofiary, które wpływają na rzecz MIVA, by pomóc polskim misjonarzom w krajach misyjnych - powiedział biskup diecezji Umzimkulu w RPA Stanisław Dziuba, paulin, który przybył na pielgrzymkę. W spotkaniu wzięli udział motocykliści z Orlen Teamu: Jacek Czachor i Marek Dąbrowski. - Pamiętajcie, najważniejsze jest to, żeby dojechać do mety, czyli do celu. Trzeba czerpać ze swojej jazdy przyjemność i wtedy jest to fajne, ale nie przekraczać barier, których przekraczać nie należy, nie jeździć brawurowo i nie denerwować się na innych uczestników dróg publicznych - apelował Jacek Czachor. - Cieszę się bardzo, że mogę w tej pielgrzymce uczestniczyć i podziękować Panu Bogu za przejechane bezpiecznie kilometry.
- Statystyki są zawsze porażające, jeśli słyszymy, że na drodze giną ludzie, szczególnie młodzi, a tego nie powinno być. To również uwrażliwienie wszystkich na to, żebyśmy przeciwdziałali takiej złej sytuacji - mówił ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.
Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Stanisław Dziuba, a homilię wygłosił ks. prał. Henryk Błaszczyk, kapelan ratownictwa drogowego. Zebranych powitał o. Nikodem Kilnar, paulin, inicjator 1. Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę.
W pielgrzymce uczestniczyła również służba celna - przybyły grupy mobilne celników z Częstochowy, Wrocławia, Katowic, Olsztyna.

Rodziny Katyńskie

Oczekiwanie na całą prawdę

Pielgrzymka Federacji Rodzin Katyńskich (FRK) zgromadziła 15 maja na Jasnej Górze ponad 100 osób. Spotkanie odbyło się w 71. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz w 1. rocznicę tragedii smoleńskiej. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawiona została Msza św. w intencji Polaków pomordowanych przez Sowietów. Eucharystii przewodniczył kapelan FRK ks. kmdr Janusz Bąk. - Mija już 71. rocznica zbrodni katyńskiej, a Polska, trwając na modlitwie, czeka na uznanie przez cały cywilizowany świat pełnej prawdy o niewyobrażalnej, potwornej rzeczywistości Katynia. Naród czeka na dostęp do dokumentów, gdziekolwiek one się znajdują. Katyń, Miednoje, Starobielsk, Ostaszków, Charków i inne miejsca kaźni polskich obywateli. Ileż ich było na rozległych polach Rosji... - wyliczał w homilii ks. Bąk. - A ból i mękę my, współcześni, będziemy nieśli w duszach. Niech już więcej nie próbują nas karmić obcy i swoi zatrutym jadem kłamstwa.
Izabela Komornicka-Montowska, prezes Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej, mówiła: - Mój tatuś był jeńcem Starobielska i zginął w Charkowie. Był czynnym zawodowo oficerem Wojska Polskiego. Był jednym z dowódców twierdzy brzeskiej i najprawdopodobniej, bo przecież wiadomości żadnych nie mamy, stamtąd, gdy twierdza padła, wzięli ich wszystkich do Szepietówki, bo stamtąd pisał. Następną wiadomość otrzymaliśmy ze Starobielska. Mamusia otrzymała ze Starobielska siedem kartek, ale w międzyczasie byliśmy już wywiezieni na Sybir.
Zdzisław Krzysztof Krakowski wspomina: - Mój ojciec zginął w Katyniu, miał numer 3042, był podporucznikiem rezerwy. Ojciec dostał się do niewoli. Otrzymaliśmy jeden list z Kozielska, a później słuch o nim zaginął. Nie wiedzieliśmy, co się stało, a w 1942 r. Niemcy nagle ogłosili, że ci oficerowie, którzy byli w Kozielsku, zostali rozstrzelani w Katyniu.

Krótko

9 maja Rada Akademii Fonograficznej sekcji muzyki poważnej przyznała Stowarzyszeniu Kapela Jasnogórska i o. Nikodemowi Kilnarowi, prezesowi Stowarzyszenia, szczególne wyróżnienie - „za konsekwentne odkrywanie, promowanie i przywrócenie do obiegu muzycznego zapomnianych skarbów z Biblioteki Jasnogórskiej”. Wyróżnienie zostało wręczone podczas uroczystości ogłoszenia laureatów nagród Fryderyk 2011, która odbyła się w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie.

12 maja sześć byłych więźniarek obozu koncentracyjnego Ravensbrück przybyło w 66. pielgrzymce na Jasną Górę. Przez doroczną pielgrzymkę wypełniają przyrzeczenie złożone Matce Bożej w obozie, że jeśli przeżyją, będą co roku pielgrzymować i dziękować za dar ocalenia.

13 maja odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne: „Jubileusz 300-lecia Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę”. Sympozjum przebiegało pod hasłem: „W blasku bł. Jana Pawła II” (więcej na s. 18-19).

14 maja miała miejsce Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył biskup diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc, w koncelebrze z biskupem pomocniczym Wiesławem Lechowiczem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.

14 maja ponad 5 tys. osób uczestniczyło w 26. Pielgrzymce Bankowców. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Maryjo, Matko Boża, bądź uwielbiona za dar beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II”. Mszy św. dla bankowców przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Zapowiedzi

4 czerwca - 23. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików

4 czerwca - 31. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...