Reklama

Zamość w XX wieku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Muzeum Zamojskim w Zamościu została otwarta wystawa: Zamość w minionym XX wieku. Na wystawie prezentowane są fotografie dokumentujące ważne wydarzenia historyczne, architekturę zabytkowego miasta, życie codzienne i sylwetki mieszkających w nim ludzi, dzieła artystów związanych z Zamościem, przedmioty codziennego użytku. Z wystawy wynotowaliśmy niektóre wiadomości. Na przełomie XIX i XX wieku Zamość liczył ponad 10 tys. mieszkańców, z czego 60% stanowili Żydzi. Ludność zajmowała się głównie handlem i rzemiosłem. W mieście nie prowadzono większych inwestycji. Największą inwestycją były koszary przy ul. Lubelskiej, oddane do użytku w 1908 r., w których do 1915 r. stacjonowały wojska rosyjskie. Pierwsze trotuary z cegły pojawiły się w Zamościu w 1907 r. na ulicy Lwowskiej. Więzienie przy ul. Okrzei wybudowano w 1906 r. Najnowocześniejszą inwestycją w obrębie Starego Miasta była budowa " Domu Centralnego" w latach 1910-1911, w którym mieściły się sklepy, sala widowiskowo-kinowa, ekskluzywny hotel "Centralka", biura oraz mieszkania prywatne. Budynek, jako pierwszy w Zamościu, miał centralne ogrzewanie.

Podczas I wojny światowej Zamość znalazł się na linii frontu walczących ze sobą armii rosyjskiej i austro-węgierskiej, które w dniach 25-26 sierpnia 1914 r. pod Zamościem stoczyły krwawy bój. Austriacy zajęli miasto. 5 XI 1914 r. ponownie opanowali go Rosjanie. 29 VI 1915 r. miasto znalazło się w ręku wojsk niemieckich, walczących wraz z Austriakami przeciwko Rosji. Na skutek działań wojennych część budynków zostało zniszczonych, szczególnie na terenie Nowej Osady. Na ludność nałożono uciążliwe podatki. Od października 1915 r. władzę w mieście sprawowali Austriacy. 4 X 1915 r. ustanowiono Cesarsko-Królewską (CK) Komendę Obwodową, podległą CK Generalnemu Gubernatorstwu Wojskowemu w Lublinie. W latach 1915-1916 Zamość otrzymał połączenie kolejowe ze Lwowem i Lublinem, dzięki wybudowanym liniom: Rejowiec - Zawada - Bełżec i Zawada - Hrubieszów. Mimo dużych świadczeń na rzecz Austriaków, Zamość korzystał z wolności, której nie było w czasach rusyfikacji. Powstało szereg instytucji kulturalnych, oświatowych, gospodarczych i samorządowych: rada miejska, magistrat, sejmik powiatowy oraz stowarzyszenia i organizacje. Wśród wielu społeczników tamtych czasów wymienia się także księży Józefa Dąbrowskiego i Stefana Jerina.

Od 5 września 1917 r. działała w Zamościu konspiracyjna Polska Organizacja Wojskowa (POW). W 1918 r. było w Zamościu kilka manifestacji: 18 II społeczeństwo manifestowało z powodu ustaleń Traktatu Brzeskiego, w październiku były manifestacje członków PSL " Wyzwolenie", na których przemawiał późniejszy marszałek Sejmu RP, nauczyciel zamojskiego gimnazjum, Maciej Rataj. 1 XI 1918 r. POW przejęła władzę w mieście od Austriaków. 28-29 XII miała miejsce rewolta komunistyczna, będąca echem rewolucji bolszewickiej w Rosji, którą uśmierzyły oddziały Wojska Polskiego. Zamość odegrał wielką rolę podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Miasto bronione przez 2500 żołnierzy i ochotników cywilnych w dniach 28-30 VIII przetrzymało napór sowieckiej Armii Konnej Siemiona Budionnego. Oblężonemu pierścieniem miastu z odsieczą przybył gen. Stanisław Haller. 1 IX armia Budionnego rozpoczęła odwrót od Zamościa.

Okres międzywojenny był czasem rozkwitu w Zamościu oświaty, prasy, stowarzyszeń. Przed wybuchem II wojny światowej Zamość liczył 28 tys. mieszkańców. Na wystawie prezentowane są także materiały dotyczące lat okupacji hitlerowskiej w Zamościu oraz czasów powojennych. Warto ją obejrzeć bo ukazuje w sposób bardzo interesujący wydarzenia mijającego XX wieku w mieście, które od kilku lat jest stolicą diecezji, a w ubiegłym roku przeżywało najwspanialsze wydarzenie w swej 420. letniej historii - wizytę apostolską Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Orędzie Leona XIV na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2025-07-27 07:58

Vatican Media

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) – tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez papieża Leona XIV na tę okazję. Dzień ten – ustanowiony przez papieża Franciszka – będzie obchodzony w Kościele katolickim w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Leon XIV: miłujmy tak, jak miłuje nas Bóg

2025-07-27 12:21

Vatican News

Dziś liturgia zachęca nas, abyśmy w modlitwie i miłości czuli się miłowani i miłowali, tak jak Bóg nas miłuje - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia