Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Służba Komunii – Ogólnopolskie Sympozjum Stanu Dziewic Konsekrowanych

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Służba Komunii – współodpowiedzialność dziewic konsekrowanych to tytuł sympozjum dla stanu dziewic, które w dniach 15-16 września odbyło się w Wyższym Seminarium w Łodzi. Organizatorem sympozjów, które odbywają się co dwa lata jest podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. indywidualnych form życia konsekrowanego we współpracy ze Stanem Dziewic Archidiecezji Łódzkiej.

- Takie spotkania jak to dzisiejsze ma za zadanie po pierwsze zintegrować panie, które na co dzień zamieszkują w różnych częściach naszego kraju wypełniając swoje codzienne obowiązki – tłumaczy Elżbieta Hurman. - Po drugie sympozjum służy spotkaniu się na wspólnej modlitwie oraz na wysłuchaniu wykładów, które związane są zawsze z jakimś konkretnym tematem przypisanym do danego wydarzenia – dodaje rzecznik prasowy podkomisji KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie dwu dni uczestniczki łódzkiego sympozjum zwiedziły miejsca związane z życiem Heleny Kowalskiej – późniejszej św. Faustyny Kowalskiej. Modliły się w katedrze św. Stanisława Kostki gdzie Helenka usłyszała wezwanie, by pojechać do Warszawy i wstąpić do klasztoru oraz odwiedziły dom przy ul. Krośnieńskiej, gdzie mieszkała Helena Kowalska, kiedy pracowała w Łodzi.

Reklama

Mszy św. dla uczestniczek sympozjum przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś, który zwrócił uwagę dziewic konsekrowanych na to, że – można by postawić znak równości - Bóg nam jest wierny, ponieważ jest miłosierny. Przemawia to do nas mocniej, kiedy uświadamiamy sobie ile razy my jesteśmy niewierni na wiele sposobów. Jesteśmy Mu niewierni, jesteśmy grzeszni, jesteśmy odchodzący od Niego, jesteśmy niewierzący wielokrotnie w swoim życiu. A Bóg? Bóg nie może zaprzeć się samego siebie. On jest wierny z racji na nas samych, na to kim my jesteśmy. Bóg jest wierny ponieważ w sobie jest miłością, a my coraz bardziej mamy to odwagę mówić, że jest miłosierdziem. Z miłosierdziem i tylko w miłosierdziu swoim może powiedzieć jesteś na tyle wierny, że mogę ci zlecić głoszenie Słowa – zauważył duchowny.

- Taka jest Dobra Nowina dla nas dzisiaj - w tej liturgii - zaraz od samego początku. Nie chodzi o to, że nauka jest godna wiary. Bo gdy słyszymy taki tekst, to myślimy o jakimś porządnym wykładzie – bo jest mądry, bo jest oparty na źródłach. Mądry, bo jest do posłuchania. Nie o to chodzi! Chodzi o spotkanie, które jest wcielone w sobie Jezusa Chrystusa i tym, co ci daje oparcie i poczucie wierności z Jego strony – to nie jest to, że On jest tylko mądry, ale to jest to, że On cię kocha z taka niesłychanie miłosierną i cierpliwą miłością zdolną wytrzymać wszystko. To jest rzeczywisty punkt oparcia w życiu – zakończył duchowny.

Po Eucharystii uczestniczki wysłuchały trzech wykładów: Służba Komunii w Kościele - kardynała Grzegorza Rysia, Służba Komunii według instrukcji Ecclesiae Sponsae Imago – biskupa Arkadiusza Okroja oraz Służba Komunii w życiu codziennym – s. Anny Pudełko AP.

Jak zauważa biskup Arkadiusz Okrój – stan dziewic konsekrowanych cieszy się dziś dużym zainteresowaniem, co z jednej strony bardzo cieszy, a z drugiej strony zastanawia, gdyż taka forma rozwija się pomimo odmienianego dziś przez wszystkie przypadki słowa „kryzys”, które dotyka różne przestrzenie Kościoła w Polsce – zauważył biskup pelpliński.

- Na dzień dzisiejszy jest nas w Polsce 417. – informuje rzeczniczka stanu Dziewic Konsekrowanych. 11 pań odeszło już do wieczności, a około 100 pań przygotowuje się na różnych etapach formacji – aspirantury i kandydatury. Najwięcej bo 57 dziewic konsekrowanych mieszka na terenie Archidiecezji Krakowskiej, na drugim miejscu jest Warszawa – Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko- Praska, a na trzecim miejscu jest Archidiecezja Gdańska. Pierwsze konsekracje dziewic miały miejsce w Polsce po 2000 roku – to był Pelplin, Warszawa, Gdańsk. Dziś obecne jesteśmy we wszystkich diecezjach w Polsce – dodaje Elżbieta Hurman.

Dziewice Konsekrowane poprzez swoje oddanie się Bogu i Kościołowi pozostają w świecie mieszkając w swoim dotychczasowym miejscu zamieszkania i podejmując pracę, wykonując swój dotychczas zawód. Wśród dziewic można znaleźć nauczycielki, lekarki, sekretarki, pracownice biurowe i rolniczkę. Więcej informacji na temat Dziewic Konsekrowanych można znaleźć na stronie: www.konsekrowane.org/dziewice/.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-17 08:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódzcy oazowicze wyruszyli na rekolekcje

ks. Piotr Niedzielski

Więcej ...

Diecezja radomska: nowe fakty ws. tragicznej śmierci ks. Jarosława Wypchły

2025-02-10 15:27
Ks. Jarosław Wypchło

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. Jarosław Wypchło

Prokuratura Rejonowa w Radomiu przedstawiła dzisiaj nowe informacje w sprawie tragicznej śmierci ks. Jarosława Wypchły, proboszcza z Domaszna.

Więcej ...

Prokurator generalna USA bada ściganie działaczy pro-life

2025-02-10 15:53

Adobe Stock

Za rządów Bidena działacze pro-life byli ścigani, a niektórzy zostali skazani na kilka lat więzienia. Pam Bondi chce się dowiedzieć, czy działania poprzedniego rządu miały podłoże polityczne.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Wiadomości

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Ratunku! Ksiądz

Kościół

Ratunku! Ksiądz "nie chce dać nam ślubu"!

Uczona siostra

Wiara

Uczona siostra

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?