Reklama

Niedziela Wrocławska

"Historia jednej zbrodni"

2023-09-18 21:21
Panel dyskusyjny po projekcji filmu

Marzena Cyfert

Panel dyskusyjny po projekcji filmu

W ramach Wrocławskich Dni z Rodziną Ulmów w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się projekcja filmu „Historia jednej zbrodni” Mariusza Pilisa. Pokaz zorganizował wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

– 10 września miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, beatyfikacja rodziny Ulmów. Pierwszy raz w historii w grono beatyfikowanych została włączona cała rodzina: Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci. Wydawałoby się, że rodzina Ulmów była zwykłą polską rodziną, rodziną której przyszło żyć w okrutnych czasach wojny i okupacji. Jednak Wiktoria i Józef Ulmowie nie byli bierni wobec tej trudnej historii, byli jej czynnymi uczestnikami, dostrzegali ludzi, którym należało pomóc, stali po stronie dobra i tym dobrem otaczali innych. Pomimo tego, że było im ciężko, pod swój dach przyjęli Żydów, za co zostali zamordowani. Stracili życie, ratując innych. IPN włącza się bardzo mocno w wydarzenia dotyczące beatyfikacji. Zapraszam dzisiaj Państwa do obejrzenia filmu „Historia jednej zbrodni”; zbrodni, której dokonano 24 marca 1944 r. - mówiła w słowie powitania Joanna Demków, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Film dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiadający historię rodziny Ulmów to świetnie zrealizowany wieloaspektowy dokument, trzymający uwagę widzów. Ukazuje on również nieznane elementy z historii rodziny Ulmów i podejmuje temat zakłamywania historii.

Pokazowi towarzyszyła rozmowa z twórcą scenariusza i reżyserem Mariuszem Pilisem oraz historykami dr. Marcinem Chorązkim (Oddział IPN w Krakowie/Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej) i dr. Wojciechem Hanusem (Oddział IPN w Rzeszowie). Rozmowę poprowadził dr Michał Siekierka (Oddział IPN we Wrocławiu). Dyskusja dotyczyła m.in. relacji w społeczności wiejskiej Markowej i okolic, w szczególności relacji polsko-żydowskich; dalszych losów żandarmów biorących udział w zbrodni i tego, jak ta zbrodnia przełożyła się na ukrywanie Żydów w Markowej. Poruszona została również kwestia zakłamywania historii.

W spotkaniu uczestniczyła również młodzież szkolna, min. ze Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

wikipedia.org

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Więcej ...

Świadectwo: Bł. ks. Ignacy Kłopotowski prowadzi mnie przez życie

2023-09-22 21:50

pl.wikipedia.org

Ufam, że bł. ks. Ignacy Kłopotowski opiekuje się mną i prowadzi przez życie.

Więcej ...

Polacy oddają hołd św. Janowi Pawłowi II

2023-09-24 08:08

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana Bazyliki watykańskiej ciągle są tłumy. Przychodzą tu turyści z całego świata zwiedzający Bazylikę, ale przede wszystkim wierni, którzy chcą oddać cześć Papieżowi z Polski i pomodlić się przy jego relikwiach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Kościół

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Tomasz Samołyk widział film

Wiadomości

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi,...

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Kochaj jak Ojciec Pio

Wiara

Kochaj jak Ojciec Pio

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Wiara

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Komentarze

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Matka Boża Płacząca

Wiara

Matka Boża Płacząca

Kontakt

Kontakt