Reklama

Świadomie czy nie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Interesuje mnie stosunek Kościoła do osób upośledzonych umysłowo. W jakim zakresie mogą one uczestniczyć w życiu Kościoła? Jaki mają dostęp do sakramentów?
Rodzice, którzy mają dzieci z upośledzeniem umysłowym, muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Jeszcze zupełnie niedawno takie rodziny były odrzucane lub w najlepszym wypadku ignorowane. Swoje żniwo zbierał mit o przyczynach upośledzenia.
Pewna francuska rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym wybrała się na diecezjalną pielgrzymkę do Lourdes. Jednak tam nie dotarli, gdyż inni "pobożni" pątnicy nie chcieli jechać w ich towarzystwie. Na szczęście nie poddali się i z pomocą Jeana Vaniera postanowili, że pojadą do tego świętego miejsca w takiej liczbie, żeby nikomu nie udało się ich wyrzucić. Na święta wielkanoce w 1971 r. z całego świata przyjechali tam ludzie ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi oraz ich przyjaciele. W taki sposób powstały wspólnoty Wiara i Światło, które istnieją na całym świecie, w Szczecinie także. Właśnie tam niejednokrotnie przygotowuje się osoby upośledzone do sakramentów, chociaż przygotowanie takie powinno odbywać się w parafiach.
Obecnie sytuacja wygląda lepiej, ponieważ katecheza weszła do placówek oświatowych i w związku z tym dzieci upośledzone mają większą szansę, aby przystąpić do Komunii i spowiedzi św.
Kilka słów o sakramentach. Chrzest św. może zostać udzielony osobie upośledzonej umysłowo (kan. 852 § 2). W przypadku sakramentu Eucharystii prawo Kościoła stanowi, iż musi istnieć pewna świadomość Tajemnicy: "Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swoich możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa" (kan. 913 § 1); powinny znać różnicę między chlebem zwykłym a eucharystycznym. Osobą decydującą o dopuszczeniu do Komunii św. dziecka jest proboszcz (por. kan. 914). Jeżeli chodzi o spowiedź św. (por. kan. 989), to każdy upośledzony musi być traktowany indywidualnie. Ostatecznie bowiem to spowiednik rozeznaje, czy może udzielić rozgrzeszenia, czy rzeczywiście ktoś miał świadomość grzechu, w jakiś sposób go wyznał i żałował.
Z doświadczenia też wiem (przygotowywałam wiele razy do tego sakramentu we wspólnotach), że Jezus obdarowuje ich w sposób szczególny swoją łaską. Ważna jest wiara i nastawienie przygotowującego do spotkania z Bogiem podczas spowiedzi i Komunii św.
Bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości i męstwa w wyznawaniu wiary. Ci ludzie są naznaczeni ogromnym cierpieniem, a przez to są godni tego sakramentu. Przez ostatnie lata wiedza na temat upośledzenia umysłowego oraz pracy z takimi osobami zdecydowanie się upowszechniła. O ludziach niepełnosprawnych mówi się w środkach masowego przekazu, biorą oni udział w olimpiadach, występują na scenie, malują, piszą, a ich twórczość może oglądać świat.
Oprócz wymienionych już sakramentów nieliczni - oczywiście zależy to od stopnia ich niepełnosprawności - zawierają związki małżeńskie, a we Francji są też zakonnice z upośledzeniem umysłowym. Więcej na ten temat można przeczytać w archiwalnym piśmie ruchu (Chleb i Sól, nr 2).

Pełną wersję odpowiedzi można znaleźć w internecie pod adresem: www.mateusz.pl/pow Pytania można przysyłać pod adresem: pow@mateusz.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Jerzy Bralczyk: język też ma swoje ograniczenia

2025-01-27 11:37
Prof. Jerzy Bralczyk

Wiktoria Jarymowicz/mat.prasowy/UJD

Prof. Jerzy Bralczyk

Wykład zatytułowany „O granicach języka” wygłosił w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie znany i ceniony w całej Polsce językoznawca i niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.

Więcej ...

Ocalali oraz prezydent Andrzej Duda złożyli kwiaty przed Ścianą Straceń

2025-01-27 09:41

Jakub Szymczuk/KPRP

Kilkudziesięciu ocalałych - byłych więźniów niemieckich obozów, a także prezydent Andrzej Duda, złożyli w poniedziałek rano wieńce i znicze przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Było to pierwsze z wydarzeń poniedziałkowych obchodów 80. rocznicy oswobodzenia obozu.

Więcej ...

Trwają prace nad dokumentem roboczym „Wytycznych ds. katechezy parafialnej w Polsce”

2025-01-28 06:56

Karol Porwich/Niedziela

Już po raz czwarty obradował Zespół przygotowujący wytyczne dla katechezy parafialnej. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli teologowie i formatorzy pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Wiara

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Wiadomości

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...