Reklama

Ze świata

Pakistan

Ujawniał prawdę

W Pakistanie 1 czerwca wyszli na ulicę dziennikarze i działacze praw człowieka, aby zaprotestować przeciwko zabójstwu reportera dziennika „Asia Times”. Syed Saleem Shazad ujawnił ostatnio powiązania wojska i służb wywiadowczych z islamskimi integrystami, m.in. z Al-Kaidą. 30 maja porwano go, a 31 maja zamordowano. Wśród protestujących pracowników mediów byli też dziennikarze katolickiego Radia Veritas. - Praca dziennikarza była wysoko ceniona, był to człowiek czysty i uczciwy - zaznaczył ks. John Shakir Nadeem, dyrektor redakcji radia, przygotowującej programy w języku urdu. - Jego śmierć stanowi wyraźne ostrzeżenie dla wszystkich dziennikarzy. Najgorsza jest jednak całkowita bezkarność sprawców, podobnie jak w przypadku morderców chrześcijańskiego ministra Shahbaza Bhattiego. Sprawców nie wykryto, do jego sprawy nikt już nie powraca i nigdy nie powróci - zaznaczył ks. Nadeem.

Hiszpania

Szczegóły ŚDM

W czasie wieczornego czuwania podczas Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie, które zaplanowane jest na 20 sierpnia br. na lotnisku Cuatro Vientos, młodzież będzie zadawała Benedyktowi XVI pytania. Na razie nie wiadomo, czego będą dotyczyć ani czy Benedykt XVI będzie wcześniej znał ich treść, by np. przygotować odpowiedzi.
W drugiej części spotkania na lotnisku została zaplanowana adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzież będzie modlić się przed prawie trzymetrową XVI-wieczną monstrancją, która na tę okazję sprowadzona zostanie z Toledo. Jej autorem jest znany złotnik Enrique de Arce. Do wykonania monstrancji użyto ponad 180 kg srebra i 20 kg złota, nie licząc drogocennych kamieni. Dzieło powstawało przez dziewięć lat. Obecnie monstrancja przechowywana jest w skarbcu katedry w Toledo i niesiona jest podczas dorocznej procesji Bożego Ciała w tym mieście.
Podobnie jak podczas Światowego Dnia Młodzieży w Sydney w 2008 r., Benedykt XVI zje obiad z jednym lub dwoma młodymi przedstawicielami każdego z pięciu kontynentów.
Według ostatnich danych, jak dotąd, zarejestrowało się ok. 400 tys. uczestników ŚDM w Madrycie. W grupie tej jest ponad 10 tys. Polaków, w tym ponad tysiąc polskich wolontariuszy.

Białoruś

Radio dla Kościoła?

Reklama

Kościół na Białorusi może będzie miał własne radio. - Władze na tę propozycję zareagowały bardzo pozytywnie - powiedział ks. Juri Żegaryn, rzecznik białoruskiego Episkopatu. Jak na razie nie wystąpiono o formalne zezwolenie na utworzenie rozgłośni.
Podczas wizyty na Białorusi w połowie maja przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio Maria Celli rozmawiał z białoruskim ministrem ds. informacji Olegiem Proleskowskim na temat utworzenia radia, które należałoby do międzynarodowej rodziny Radia Maryja.
- Nie mamy jeszcze żadnego harmonogramu prac nad projektem powstania radia - powiedział ks. Żegaryn. Niepaństwowi nadawcy na Białorusi podlegają ścisłej kontroli. W ostatnim czasie reżim Aleksandra Łukaszenki zamknął wiele niezależnych mediów.

Ludzie

Kard. Oscar Rodríguez Maradiaga

Przewodniczący Caritas Internationalis kard. Oscar Rodríguez Maradiaga stwierdził, że Nobel dla Obamy był błędem. - Przed wyborami kandydat na prezydenta miał ciekawe wizje i obietnice, ale niczego nie zmienił. Jestem nim zawiedziony. To po prostu porażka - powiedział purpurat. Mówiąc o porażce Obamy, podaje przykład handlu narkotykami. W czasie kampanii wyborczej był to jeden z głównych tematów. A potem nagle ucichło. W Białym Domu już do tego tematu nie powracano.
W przekonaniu przewodniczącego Caritas Internationalis, najpilniejszym zadaniem jest reforma Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dziś jedyną racją jej bytu wydają się presje na rządy krajowe, by legalizowały aborcję i związki gejowskie. - Nigdy nie widziałem, by ONZ z podobnym zapałem starała się walczyć z narkotykami i ubóstwem, czy zabiegała o realizację Milenijnych Celów Rozwoju, które swoją drogą przepadły już na dobre - powiedział kard. Rodríguez Maradiaga.

Cudzysłów

Powróćmy do tradycji domowych ołtarzyków i kapliczek.
Kard. Raymond Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej

Krótko

Starszy kapral Jarosław Maćkowiak zginął, a dwóch innych żołnierzy zostało lekko rannych podczas ataku na polski patrol, do którego doszło w prowincji Ghazni 2 czerwca. Polaków zaatakowano z broni strzeleckiej i granatników.

Ratko Mladić - serbski generał, oskarżany o zbrodnie wojenne, został przetransportowany do więzienia w Hadze. Teraz czeka go proces przed Międzynarodowym Trybunałem.

Węgierski rząd obniżył i zamroził kurs franka szwajcarskiego, aby wspomóc obywateli, którzy w tej walucie zaciągnęli kredyty. 93 tys. węgierskich rodzin grozi licytacja domów.

Niemcy rezygnują z energii atomowej. Za 11 lat zostanie wyłączona ostatnia elektrownia. Zdecydowano, że kraj będzie pozyskiwał energię ze źródeł odnawialnych, co może spowodować wzrost jej kosztów.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel była z wizytą w Indiach. W czasie podróży w ostatniej chwili, gdy maszyna była nad Turcją, Irańczycy zabronili samolotowi wlatywać w przestrzeń powietrzną Iranu. Airbus dwie godziny krążył nad Turcją. Irańczycy ostatecznie otworzyli przestrzeń powietrzną dla niemieckiej maszyny.

Prezydent Łotwy Valdis Zatlers rozwiązał Sejm, oskarżając posłów o wspieranie korupcji.

Białoruskie ministerstwo sprawiedliwości zamierza zakazać posiadania Karty Polaka urzędnikom państwowym. W myśl zamierzeń, jeśli któryś z posiadających taki dokument nie zwróci go, zostanie zwolniony z pracy.

Holandia wycofuje się z polityki tolerancji wobec tzw. miękkich narkotyków. Coffee shopy, w których do tej pory każdy mógł kupić narkotyki, staną się klubami zamkniętymi, dostępnymi tylko dla stałych klubowiczów.

Hiszpański premier José Luis Rodríguez Zapatero zapowiedział, że jego kraj będzie się domagał odszkodowania za szkody w rolnictwie, powstałe w wyniku podejrzeń, że hiszpańskie ogórki są źródłem skażenia bakteriami EHEC. Podejrzenia, które wysuwały przede wszystkim Niemcy, nie sprawdziły się.

We Francji z powodu najcieplejszej wiosny od początku XX wieku susza dotknęła już ponad połowę kraju. Rząd obiecuje nadzwyczajną pomoc finansową.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Franek

www.cudzycia.pl

Franek

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29
Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Watykan

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę