Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2011, str. 6

Poświęcenie sgraffito z wizerunkiem kard. Wyszyńskiego

Krzysztof Świertok

Poświęcenie sgraffito z wizerunkiem kard. Wyszyńskiego

W 30. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia

Hołd dla Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Obchody 30. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego odbyły się na Jasnej Górze 27-28 maja z udziałem 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Spotkanie przebiegało w duchu wdzięczności za życie i posługę Prymasa Tysiąclecia oraz na modlitwie w intencji jego rychłej beatyfikacji. Jubileusz zainaugurowano spotkaniem pod pomnikiem Prymasa. Świadectwem spotkania ze Sługą Bożym podzielił się o. Jerzy Tomziński, były generał Zakonu Paulinów, który przedstawił również związki Księdza Prymasa z Jasną Górą. Podczas Apelu Jasnogórskiego o. Zachariasz Jabłoński powiedział, że większość z 603 dni, które Prymas Tysiąclecia spędził na Jasnej Górze, kończył najczęściej Apelem Jasnogórskim. W czasie Apelu Ziemowit Gawski - przewodniczący „Civitas Christiana” złożył Akt Zawierzenia Matce Bożej. W kaplicy św. Józefa na Halach zaprezentowano film dokumentalny Pawła Woldana „Non possumus”, o życiu i posłudze Księdza Prymasa. Przez całą noc przed Cudownym Obrazem Matki Bożej trwało czuwanie modlitewne, prowadzone przez Instytut Prymasowski.
Następnego dnia, 28 maja, prymas senior kard. Józef Glemp, bezpośredni następca kard. Wyszyńskiego, dokonał poświęcenia sgraffito z wizerunkiem Sługi Bożego w wieczerniku jasnogórskim i przewodniczył Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. W homilii wspominał dzień śmierci kard. Wyszyńskiego - 28 maja 1981 r.: - Rano otrzymałem telefon, a byłem wtedy w Olsztynie, i zrozumiałem, że rozpoczyna się nowy okres po tym wielkim mężu Kościoła i mężu Ojczyzny. Kard. Glemp powiedział o prymasie Wyszyńskim: - Przeszedł bardzo trudne chwile, okresy natarć, szykan, okresy więzienia, obniżania jego autorytetu, publikowania rzeczy nieprawdziwych, które miały uczynić z niego karykaturę, a tymczasem miłość, którą on miał nawet do wrogów, ukazała właśnie w słabości jego moc.

Młodzież Radia Maryja

Mocni w wierze

Reklama

Pod hasłem: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” odbyła się 28 maja 13. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja. Spotkanie było dziękczynieniem za dar beatyfikacji Jana Pawła II, a jednocześnie przygotowaniem do 26. Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Przesłanie do młodych skierował za pośrednictwem przekazu telewizyjnego bp Henryk Tomasik - przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży przy Episkopacie Polski. Mszy św. na błoniach przewodniczył bp Grzegorz Kaszak - pasterz diecezji sosnowieckiej. Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. dr Tadeusz Rydzyk - dyrektor Radia Maryja; o. Piotr Chyła - wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów i o. Krzysztof Bieliński - rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Młodym towarzyszył o. Piotr Andrukiewicz - opiekun Młodzieżowych Kół Przyjaciół Radia Maryja.

Święcenia w Zakonie Paulinów

Nowi kapłani

Święcenia kapłańskie przyjęło 28 maja pięciu paulińskich diakonów: br. dk. Łukasz Kielak, br. dk. Konrad Blicharski, br. dk. Norbert Bień, br. dk. Przemysław Sobczak i br. dk. Wojciech Śliwa. Podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej święceń udzielił im abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który powiedział: - Wszystkim głoście Słowo Boże, które sami z radością przyjęliście, rozważajcie prawo Boże, wierzcie w to, co przeczytacie, nauczajcie tego, w co uwierzycie, i czyńcie to, czego innych będziecie nauczać. O. Michał Lukoszek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Paulinów na Skałce prosił: - Chciejmy otoczyć ich dzisiaj naszą szczególną modlitwą, aby nie ustali pośród trudów i przeciwności, jakie napotkają w swojej pracy, ale by sam nasz Pan, Jezus Chrystus był ostoją i pociechą. Na uroczystości święceń kapłańskich byli obecni m.in.: bp Stanisław Dziuba, paulin, biskup diecezji Umzimkulu w RPA; o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów; o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny; o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny; o. Józef Olczak, prowincjał Prowincji Amerykańskiej, a także kapłani, proboszczowie z rodzinnych parafii nowo wyświęconych kapłanów, siostry zakonne, rodzice, rodzeństwo, krewni, przyjaciele oraz bracia klerycy paulińskiego seminarium. Podczas uroczystości zaśpiewał Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury.

Krótko

28 maja przybyła na Jasną Górę 22. Pielgrzymka Pracowników Telekomunikacji, licząca ok. tysiąca osób. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba z Częstochowy.

28 maja modliła się 14. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. Tradycyjnie modlitwa połączona była z akcją poboru krwi w specjalnym ambulansie. W spotkaniu, któremu przewodniczył ks. płk Zenon Surma, krajowy duszpasterz HDK, uczestniczyło ok. tysiąca osób.

30 maja na Jasnej Górze gościł bp Bronisław Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej na Ukrainie. Wcześniej - 28 maja bp Bernacki uczestniczył w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa w Kaliszu.

4-5 czerwca odbyły się 23. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików, w których uczestniczyli przede wszystkim alkoholicy walczący z nałogiem w grupach AA, ale także ich współmałżonkowie i dzieci. Jak zawsze, podstawowym elementem programu były mitingi. Na program pielgrzymki składał się bogaty program religijno-kulturalny: Msza św., Droga Krzyżowa, Apel Jasnogórski, Zawierzenie Matce Bożej, a także prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA. Nad organizacją spotkań czuwał o. Ryszard Bortkiewicz, paulin.

Zapowiedzi

18-19 czerwca - 26. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa

17-18 czerwca - Pielgrzymka Akcji Katolickiej

18 czerwca - Spotkanie Młodzieży przed Światowym Dniem Młodzieży w Madrycie

18-19 czerwca - 30. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

Więcej ...

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Więcej ...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak.

2021-09-23 16:13
bp. Edward Janiak

KAI

bp. Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...