Reklama

Z Polski

Spotkanie z metropolitą Hilarionem

Prace nad polsko-rosyjskim dokumentem trwają

Istnieją rozbieżności co do części historycznej dokumentu o pojednaniu, przygotowywanego wspólnie przez Kościół katolicki w Polsce i Rosyjski Patriarchat Prawosławny - powiedział abp Henryk Muszyński po spotkaniu z metropolitą Hilarionem, przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. - Dlatego prace nad dokumentem - jak podkreślił abp Muszyński - muszą jeszcze potrwać i nie sposób dziś ogłosić daty ich zakończenia.
- Została przyjęta jego treść w sferze teologicznej, z wyjątkiem szczegółów dotyczących trudnych momentów we wspólnej historii, które mają być jeszcze uzupełnione - wyjaśnił abp Muszyński. - Był to jednak ważny krok w kierunku ostatecznego przyjęcia dokumentu - podkreślił. - Musimy znaleźć takie sformułowania, które będą do przyjęcia dla jednej i dla drugiej strony. Wśród spornych zagadnień abp Muszyński wymienił m.in. problem stosunku do komunizmu, odmienne spojrzenie na rok 1920, 1939 oraz 1945. Jako inny przykład odmiennego spojrzenia obu Kościołów na te same historyczne wydarzenia abp Muszyński wymienił burzenie cerkwi w Polsce w okresie międzywojennym. - Dla prawosławnych była to walka z prawosławiem, a dla Polaków była to walka z okupacją - wyjaśnił.
Na pytanie, czy obie strony chcą przeprosić za błędy i winy swoich narodów, analogicznie jak to zostało zapisane w polsko-niemieckim dokumencie z 1965 r., abp Muszyński odpowiedział: - Bez wzajemnego przeproszenia dokument nie miałby sensu. Jest to wyraz nowej demokratycznej rzeczywistości, kiedy Kościoły są wolne i mogą mówić własnym językiem - dodał.

Niepokalanów

Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Reklama

Blisko 200 filmów, audycji radiowych i projektów multimedialnych z 22 krajów świata prezentowanych jest na XXVI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów, który rozpoczął się 1 czerwca w Niepokalanowie pod Warszawą.
Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy hasło: „Św. Maksymilian - patron nowych mediów”, które zostało zaczerpnięte z wypowiedzi Benedykta XVI z 2010 r. z okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Jak przyznał rzecznik Roku Kolbiańskiego o. Marek Wódka OFMConv, słowa te bardzo dobrze oddają metodologię działania apostolskiego o. Kolbego. - O. Maksymilian wykorzystywał wszystkie możliwe środki, w tym również media, do ewangelizowania - podkreślił franciszkanin.
Przegląd organizowany jest przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Tegoroczny Festiwal odbywał się w ramach obchodów Roku Kolbiańskiego. Zakończył się 5 czerwca.

Verba Sacra

„Księga Jeremiasza”

Fragmenty „Księgi Jeremiasza”, przedstawionej podczas 114. prezentacji „Verba Sacra”, przemieniły słowa zwyczajne w credo, jakie skłonni byliśmy wypowiedzieć podczas recytacji Wojciecha Duryasza, uznanego aktora filmowego i teatralnego. O przesłaniu Księgi tak napisał komentator prezentacji - ks. dr Krzysztof Kowalik: „Prorokowi przyszło zmagać się z opornym sercem swych rodaków, aby chronić ich życie. Przeciwstawiali się oni Bogu i Jego prorokowi, zaprawiając goryczą jego życie. Dziś Jeremiasz otwiera swe usta przed nami, abyśmy i my mogli wsłuchać się w słowo Boga opowiadające o nas samych. Chce oczyścić nas z popiołu i odkryć skarb naszego życia”. Dramat proroka ilustrowały dźwięki organów katedralnych, dzięki talentowi Françoisa Houtarta, belgijskiego wirtuoza tego instrumentu. Artysta zadebiutował swoim recitalem jako pierwszy zagraniczny muzyk występujący w projekcie „Verba Sacra”.

Dominik Górny

Krótko

Za zamkniętymi drzwiami sądu ruszył proces lustracyjny ambasadora tytularnego Tomasza Turowskiego, który przygotowywał wizytę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i polskiej delegacji w Katyniu. IPN podejrzewa go o zatajenie związków ze służbami PRL.

Wizytę amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w Polsce zabezpieczało 2,5 tys. policjantów i 500 funkcjonariuszy BOR. Samo miasto wydało na wizytę Obamy milion złotych. Ani Kancelaria Prezydenta, ani rząd nie ujawniły wydatków na wizytę amerykańskiej głowy państwa.

Według „Gazety Wyborczej”, śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce zmierzało ku postawieniu urzędnikom państwowym rządu SLD zarzutów m.in. złamania konstytucji. Prowadził je prokurator Jerzy Mierzewski, ale śledztwo mu odebrano.

Sąd wojskowy uniewinnił komandosów uczestniczących w akcji pod Nangar Khel w Afganistanie, w której zginęli afgańscy cywile. Sędziowie uznali, że nie ma dowodów zbrodni wojskowych.

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne? Według przecieków, prezydent Bronisław Komorowski rozpisze je na 16 października.

Łukasz Kamiński został wybrany przez Radę IPN na kandydata na szefa Instytutu. Żeby nim zostać, musi mieć większość parlamentarną.

Polacy niechętnie kupują warzywa, przez co ich ceny spadają. Wszystko przez groźną bakterię E.coli. Władze uspokajają, że w tych miesiącach nie sprowadzamy warzyw z zagranicy.

Przy budowie Stadionu Narodowego coraz większe opóźnienia. Prezes spółki Narodowe Centrum Sportu Rafał Kapler stwierdził, że nie jest w stanie powiedzieć, kiedy obiekt zostanie oddany do użytku.

PiS złożył u marszałka Sejmu wniosek o powołanie komisji śledczej, która ma zbadać nieprawidłowości w finansowaniu Platformy Obywatelskiej w związku z nieformalnymi związkami jednego z jej założycieli - Mirosława Drzewieckiego ze środowiskiem przestępczym.

SLD sprzedał swoją siedzibę przy ul. Rozbrat w Warszawie za 35 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na wybory i spłatę kredytu.

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Więcej ...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Więcej ...

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46
Abp Józef Kupny

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...