Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

– W ostatnich miesiącach, a nawet dniach, mnożą się pytania nie tylko o liczbę seminarzystów, ale przede wszystkim o wierność łasce tych, którzy stali się prezbiterami Kościoła katolickiego – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 23 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas pielgrzymki kapłanów archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice. Mszę św. koncelebrowali m.in. bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej i bp senior Antoni Długosz.

Karol Porwich/Niedziela

Na początku Mszy św. o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry wskazał kapłanom na wzór św. Ojca Pio, który „okazał się prawdziwym mocarzem ducha, dobrowolnym więźniem konfesjonału, mającym nadprzyrodzone i nadzwyczajne rozeznanie w ludzkich sumieniach, kapłanem o niesamowitej miłości do Eucharystii, stał się kapłanem noszącym we własnym ciele rany swojego Mistrza”. – Czy my jesteśmy gotowi zapłacić taką samą cenę za dar kapłaństwa, oddać życie za ludzi powierzonych naszej pasterskiej pieczy. Czy jesteśmy gotowi na odrzucenie wynikające z bezkompromisowej miłości i wierności Jezusowi – pytał o. Pacholski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił, że „w ostatnich miesiącach, a nawet dniach, mnożą się pytania nie tylko o liczbę seminarzystów, ale przede wszystkim o wierność łasce tych, którzy stali się prezbiterami Kościoła katolickiego. Co raz częściej wybrzmiewa pytanie, czy przy ołtarzu nie zrobi się pusto?”. – Jedno jest pewne, Bóg nie wypuści z rąk swojego stworzenia i swojego Kościoła, dlatego trzeba nam prosić za Janem Pawłem II o pasterzy według Serca Jezusowego – podkreślił.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej na Jasną Górę

Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim przypomniał, że „błędem naszego czasu było i jest rozdzielanie świata Bożego od świata ludzkiego”. – Jakże ten głos dobrze diagnozuje stałą pokusę obecną we wspólnotach, rozdzielania posług sakramentalnych i kościelnych od tzw. ludzkiej strony księdza – zaznaczył.

– Przeminęło pokolenie papieskich pielgrzymek po tzw. pierwszej „Solidarności”. A kto dziś ponosi odpowiedzialność za decyzje dzieci i młodzieży porzucającej lekcje religii, rezygnację z sakramentu bierzmowania i za włożenie w ręce kilkunastoletnich dzieci transparentów „wolna szkoła, religia do Kościoła”, czy też jeszcze groźniejsze „aborcja jest ok”? Wobec takich postaw powraca pytanie o wierność dziedzictwu prawdzie i wolności sakramentu kapłaństwa i tego wszystkiego, co wniosło w historię narodu chrześcijaństwo – kontynuował abp Depo.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Za czytaniami mszalnymi wskazał na wierność Bożym przykazaniom. – Chrystus jest jedynym Panem panującym wśród panujących tego świata, który ma nieśmiertelność. Jezusowa przypowieść o siewcy jest dla nas zrozumiała w kontekście głoszenie słowa Bożego i wprost do nas zaadresowana. Jest w wersji św. Łukasza powiedziane o ziarnie podeptanym, co jest sugestią, że niektórzy ludzie żywili i żywią pogardę dla Ewangelii – wyjaśnił.

– Gromadzimy się o stole słowa Bożego, abyśmy sami stawali się żyzną glebą pozwalającą Chrystusowi i Jego słowu i łaskom zaowocować. W służbie słowu Bożemu potrzebujemy łączenia dwóch elementów, pomocy Ducha Świętego i osobistego przylgnięcia do Jezusa, bo dopiero wtedy będzie świadectwo życia. Słowo przepowiadane musi być uwiarygodnione przez świadectwo, by nie jawiło się jedynie jako piękna filozofia, poezja, czy utopia, ale jako rzeczywistość wiary – przypomniał kapłanom.

– Kapłan Chrystusowy musi szukać codziennego zrozumienia słowa Bożego, aby je przełożyć na nasze współczesne doświadczenia i wyzwania. Gdy nie będziemy wierni tej drodze wołania do Ducha Świętego przez wsłuchiwanie się w głos Boga i posłuszeństwo wiary w sprawach wiary i moralności chrześcijańskiej to wówczas grozi nam i naszym wiernym we wspólnotach rodzinnych i społecznych, jak mocno zaznaczył ks. prof. Czesław Bartnik, ogólne mętniactwo umysłowe i praktyczne. A jeśli do tego doda się walczącą nienawiść, to mamy mętniactwo nienawistne – podkreślił arcybiskup.

Reklama

Na zakończenie zacytował słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego z „Zapisek więziennych”: „Sprawuję swoje posłannictwo kapłańskie. Nędza moja nie przeszkadza mi - dla Bożego miłosierdzia - usłużyć ludziom dobrami, które świat ma najcenniejsze. Tak szedł Chrystus, wzgarda pospólstwa - aż po dzień dzisiejszy. Obszarpany, pobity, ubrudzony w błocie ulicznym, oplwany. A jednak to On zbawiał świat... I zbawił go, choć świat na trząsał się ze swego Zbawcy. Jak te dwie drogi idą blisko siebie. Nieudolność moją dźwiga łaska sakramentalna; nieudolność Jezusa dźwiga Bóstwo Jego... Niech się świat śmieje, byle dzieło zbawienia było wykonane”.

Karol Porwich/Niedziela

Po Eucharystii metropolita częstochowski w Kaplicy Cudownego Obrazu zawierzył duchowieństwo Matce Bożej.

Druga część pielgrzymki odbyła się w Międzydiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym. Kapłani wysłuchali konferencji nt. „Mądrość kapłana w nauczaniu św. Jana Pawła II”, którą wygłosił bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Wskazał na rzeczy, które określają bycie kapłanem dzisiaj: skuteczne działanie, zdrowy rozsadek, roztropność. – Świat postawił nas w narożniku, a my nie robimy nic, by wyjść z tego narożnika. Często nam roztropności brakuje. Jest jakiś brak umiejętności wybrania najważniejszego rozwiązania. Przestaliśmy doceniać cisze i medytację. Kościół rozłoży ukryte nieposłuszeństwo – mówił bp Mastalski.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej wskazał na cztery rodzaje kapłaństwa. – Istnieje kapłaństwo groteskowe, gdy w duszpasterstwie wszystko jest odtwórcze i jest granie luzaka. Kapłaństwo egoistyczne, bo coraz więcej księży żyje z Kościoła a nie dla Kościoła. Jest patrzenie na świat przez pryzmat siebie. Kapłaństwo infantylne, które charakteryzuje się brakiem rozwoju duchowego, intelektualnego i osobowościowego oraz kapłaństwo minimalistyczne. Objawia się ono w tym, że w duszpasterstwie robię tyle ile muszę, tyle ile wypada i tyle ile nie wzbudza podejrzeń.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

– Św. Jan Paweł II w swojej wizji kapłaństwa wskazał, że „wybraństwo zobowiązuje do wierności i ukazuje zadania”. Mamy być pośrednikami, a to oznacza bycie świadkiem, bycie ofiarnikiem i inwestowanie w siebie, by być dla innych. Kapłan to liturg, który jest wrażliwy na sacrum i piękno. Pomaga innym w spotkaniu z Bogiem. Kapłan to ewangelizator, który jest twórczy, sugestywny i odpowiedzialny za innych – kontynuował bp Mastalski.

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej sięga swoją historią 1981 r. Pierwsza - pod przewodnictwem bp. Stefana Bareły - odbyła się po zamachu na Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

+3 -3
2023-09-23 16:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

pixabay.com

Bardzo potrzeba modlitwy w intencji ludzi młodych, w intencji matek i ojców, w intencji rodzin, abyśmy byli otwarci na życie. Aby życie zawsze dla nas było radością i ogromnym darem Pana Boga - podkreślił bp Wiesław Śmigiel

Więcej ...

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16
Rozmowa z Beatą Szydło

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Więcej ...

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego