Złośliwość to czyn lub wypowiedź, której celem jest uczynienie komuś jakiejś drobnej krzywdy czy sprawienie komuś przykrości. Źródłem złośliwości jest niechęć i nieżyczliwość wobec kogoś i, często, negatywne emocje.
Złośliwość może mieć różny ciężar gatunkowy. Zawsze jest zachowaniem niewłaściwym. Nie przystoi zatem osobie dobrze wychowanej. W wielu przypadkach plami honor: może być zachowaniem niegodnym lub obraźliwym.
Złośliwość może być dokonana czynem - np. ktoś może komuś złośliwie nasypać do herbaty soli zamiast cukru. Może też zostać zamanifestowana poprzez przekazanie komuś fałszywej informacji - np. ktoś poinformuje kogoś złośliwie, że ważne zebranie jest o godz. 16, podczas gdy jest ono o 17, i osoba poinformowana musi czekać godzinę.
Złośliwość może także pojawić się w postaci agresji słownej - najczęściej będzie to drwina lub kpina. O tym, że jest to drwina czy kpina, nie musi wcale świadczyć treść wypowiedzi. Decydujące mogą tu być ton, mimika, gestykulacja, kontekst. Kpina pojawia się wtedy, gdy następuje tzw. wyśmiewanie się i wyrażone jest również lekceważenie i pogarda. Ktoś ma np. poważne kłopoty z wyjaśnieniem czegoś po angielsku, przekręca słowa itp. Ktoś inny mówi: „Nie wiedziałem, że tak świetnie znasz angielski. Czy mógłbyś udzielić korepetycji mojemu synowi?”. Gdy w tym samym przypadku stopień złośliwości będzie poważnie zwiększony, będzie to już drwina. Pojawi się więc np. wtedy, gdy kpiąca osoba nie będzie tego mówić z uśmiechem, a ponadto doda ze złą miną: „Powinieneś zdać egzamin państwowy. Dostaniesz świetną pensję jako tłumacz w dyplomacji”.
Na kpinę reagujmy z uśmiechem i bagatelizujmy ją. Nie pozwalajmy z siebie drwić. Reagujmy grzecznie, ale stanowczo.
Pozwalajmy sobie tylko na żartobliwe pokpiwanie i tylko wtedy, gdy mamy pewność, że osoba, do której się ono odnosi, nie odbierze tego jako złośliwości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu