Największe targi sztuki sakralnej w Europie zakończyły się sukcesem. Blisko 5 tys. gości odwiedziło XII Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo.
Przez trzy dni (13-15 czerwca) na stoiskach targowych prezentowało swoje oferty blisko 300 wystawców z całego świata z 15 krajów, w tym po raz pierwszy z Rumunii i Stanów Zjednoczonych. Oferta dotyczyła głównie wyposażenia i konserwacji starych i nowych obiektów sakralnych oraz nowoczesnego duszpasterstwa, z mediami katolickimi, biurami podróży i multimedialną ewangelizacją. Imprezie targowej towarzyszył II Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego - EXPOSITIO.
Gościem honorowym jednych z największych targów sztuki sakralnej w Europie SacroExpo był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Otwierając targi, powiedział: - Prawda, dobro i piękno są trzema zamiennymi wartościami wzajemnie się uzupełniającymi, dlatego za dobro może robić piękno, które na tej wystawie jest prezentowane. W uroczystościach otwarcia wziął również udział biskup kielecki Kazimierz Ryczan. - Świętości nie da się ukryć, a świętość jest tam, gdzie są artyści - podsumował swoje wystąpienie Biskup Kielecki.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore otworzył wystawę SacroExpo oraz wręczył prestiżową nagrodę „Per Artem ad Deum”. W tym roku został nią wyróżniony artysta architekt, twórca niezwykłych kościołów - Stanisław Niemczyk, nazywany polskim Gaudim.
Targom SacroExpo towarzyszyły konferencje naukowe i wydarzenia artystyczne. Drugiego dnia targów w kieleckiej Ekumenicznej Świątyni Pokoju odbył się koncert organowy z fragmentami „Tryptyku rzymskiego”, a w Kieleckim Centrum Kultury Festiwal Piosenki Religijnej, w którym uczestniczyło 700 młodych artystów z kieleckich parafii. Targom towarzyszyła również wystawa fotografii kieleckiej cerkwi Antoniego Myśliwca.
Ogromnym zainteresowaniem wśród osób zwiedzających targi cieszyło się Mobilne Muzeum Papieskie, wypełnione pamiątkami papieskimi, oraz 18-metrowe papamobile zrekonstruowane w Kielcach.
(TK)
Pomóż w rozwoju naszego portalu