Mają one różną wartość, niektóre z nich wyróżniają się starannym podejściem autorów do podejmowanego tematu, inne są zaś, często bardzo dowolnym, przybliżeniem zredagowanych pośpiesznie tekstów, zdjęć i kronik papieskich. Życie Karola Wojtyły przeniknęło zatem na dobre do mediów i stało się w pewnym sensie ich własnością.
„Papież, który pozostał człowiekiem”
Fakt ten tłumaczy wyprodukowanie przez wielkie światowe stacje telewizyjne kilku filmów i seriali fabularnych o życiu polskiego Papieża. Pierwszy z nich, Karol – człowiek, który został Papieżem, zrealizowany staraniem producentów włoskich i amerykańskich, przez włoskiego reżysera Giacomo Battiato z Piotrem Adamczykiem w roli głównej, oglądaliśmy w ubiegłym roku w skróconej wersji wyświetlanej w kinach, a później w telewizji TVN w pełnej 2-odcinkowej formie. Obecnie autorzy kręcą drugą część filmu, Papież, który pozostał człowiekiem, która obejmować będzie okres papieskiego pontyfikatu Jana Pawla II. Główną rolę ponownie gra Piotr Adamczyk. W kolejnym filmie o życiu Papieża Wojtyły, Jan Paweł II zrealizowanym w amerykańskiej sieci telewizyjnej CBS w koprodukcji z TVP przez Johna Kenta Harrisona, główną rolę zagrał wybitny aktor hollywoodzki Jon Voigt. Ten ponadtrzygodzinny film w polskiej wersji językowej i skrócony do 2 godzin wejdzie na nasze ekrany 3 marca. O pracy nad polską wersją jej autor Jerzy Łukaszewicz mówił w 8. numerze Niedzieli w Warszawie.
„Nie lękajcie się”
Od 24 lutego na specjalnych seansach w kinach wyświetlany jest Jan Paweł II: Nie lękajcie się, krótki, niespełna półtoragodzinny film, zrealizowany w amerykańskiej sieci ABC przez Jeffa Blecknera. Obraz ten będzie grany w kinach tylko doraźnie, ponieważ został skierowany głównie do dystrybucji na kasetach DVD i wideo, które znajdą się w sklepach od początku marca. Interesującą kreację w roli tytułowej stworzył niemiecki aktor Thomas Kretschmann. W tak krótkim utworze nie sposób było zmieścić wszystkich istotnych faktów z życia Papieża. Autorzy nie silili się na epickie i głębsze syntezy, zrealizowali raczej coś w rodzaju przeglądu ważnych wydarzeń z papieskiej biografii. Powstał pewnego rodzaju filmowy bryk, przybliżający telewizyjnym widzom na całym świecie, nie tylko katolikom, życie i osobowość Karola Wojtyły. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku utworu z Piotrem Adamczykiem film ten, chcąc nie chcąc, dla widza zachodniego spełnia rolę skrótowego wykładu na temat najnowszych dziejów Polski. Tutaj autorzy nie ustrzegli się pominięć, naiwności i uproszczeń. Zdjęcia realizowane były na Litwie (ciekawe dlaczego nie w Polsce?), więc kościoły w Wilnie musiały imitować świątynie w Krakowie i Wadowicach. Odczuwamy przez to brak autentycznych plenerów. Gorzej, że niektóre ważne postacie wypadły mimowolnie naiwnie, jak dzieje się w przypadku scen z udziałem generała Jaruzelskiego, który z płaczem opowiada Papieżowi, jak to poprzez wprowadzenie stanu wojennego uratował Polskę przed czołgami radzieckimi. Akcent polityczny, dotyczący tzw. teologii wyzwolenia, wprowadzają sceny z udziałem abp. Romeo, jednego z najbardziej znanych hierarchów Ameryki Łacińskiej, zamordowanego podczas odprawianie Mszy. W sumie mamy wrażenie, że autorzy oddają szczery hołd osobie Ojca Świętego, w czym pomaga świetna rola Thomasa Kretschmanna. Przy tym jednak zbyt często popadają w uproszczoną wizję wydarzeń historycznych. Pamiętajmy jednak, że film ten przeznaczony jest głównie dla widza zachodniego, ze swej natury musiał być w pewien sposób uproszczony.
„Jan Paweł II: Nie lękajcie się” („Hale No Fear: The Life of Pope Jonh Paul II”), TV ABC, USA, 2005. Reżyseria – Jeff Bleckner. Wykonawcy: Thomas Kretschmann, Bruno Ganz, Joaquim de Almeida, John Albasiny i inni. Dystrybucja: SPI Video
Pomóż w rozwoju naszego portalu