Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje papieskie

Środa 6 lipca była pierwszym dniem tegorocznych letnich wakacji Papieża, w związku z tym w lipcu nie przewidziano audiencji ogólnych. 7 lipca Ojciec Święty odleciał śmigłowcem do swej podrzymskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie pozostanie do września.

Nowy numer polskiego wydania „L’Osservatore Romano”

W Chorwacji na początku czerwca br. Benedykt XVI mówił o znaczeniu rodziny, o korzeniach europejskich, o jedności w różnorodności i o potrzebie „zwrotu w kulturze”. Podkreślił, że kluczową rolę w przekształceniach kulturowych i budowaniu wspólnego dobra odgrywa sumienie. A właśnie w zakresie formowania sumień Kościół wnosi swój najcenniejszy wkład w życie społeczne. W najnowszym numerze polskiego wydania „L’Osservatore Romano” (7/2011) zamieszczamy wszystkie przemówienia z tej podróży apostolskiej, podczas której Benedykt XVI kilkakrotnie przypominał, że Chorwacja, która historycznie i kulturowo od zawsze należy do Europy, wkrótce przyłączy się do niej również na płaszczyźnie polityczno-instytucjonalnej.
Innym materiałem, na który warto zwrócić uwagę, jest zapis rozmowy Benedykta XVI z astronautami przebywającymi na orbicie okołoziemskiej. To bezprecedensowe wydarzenie stało się możliwe dzięki bezpośredniemu połączeniu audio i wideo, zrealizowanemu między watykańskim Pałacem Apostolskim a Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Niezwykłe było również to, że to Papież zadawał pytania, a odpowiadali kosmonauci. Pytania dotyczyły współżycia narodów i ludów na świecie, nauki w służbie pokoju, niebezpieczeństw grożących środowisku, a także przyszłości rodziny ludzkiej i przeżyć religijnych kosmonautów, którzy patrzą na Ziemię z bardzo szczególnego punktu widzenia.
(Red.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Strona internetowa „L’Osservatore Romano”: www.osservatoreromano.va.
Przedostatni numer polskiego wydania jest dostępny na stronie internetowej: www.vatican.va/news_services/or/or_pol/or_pol.html.
Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem:
Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.

Reklama

150 lat dziennika watykańskiego

Papież w „L’Osservatore Romano”

Benedykt XVI złożył „urodzinowe życzenia” dziennikowi „L’Osservatore Romano”. Ten nieoficjalny, lecz jedyny organ prasowy Stolicy Apostolskiej 1 lipca br. skończył 150 lat. Z tej okazji 5 lipca Papież odwiedził redakcję „L’Osservatore Romano”, gdzie spotkał się z pracownikami dziennika oraz edycji w kilku językach europejskich, w tym edycji polskiej.
W improwizowanym przemówieniu Benedykt XVI nawiązał do tytułu gazety, mówiąc, że stanowi punkt obserwacyjny, by oglądać realia tego świata i informować o nich. - W „L’Osservatore Romano” przeważa informacja uniwersalna, dostrzeganie całego świata, a nie tylko jednej jego części - powiedział Ojciec Święty. - Gazety zwykle przynoszą informacje, ale z przewagą wiadomości dotyczących własnego środowiska, co sprawia czasem, że zapomina się o innych sprawach, nawet wagi światowej. Tu natomiast widać tę zbieżność: „urbs et orbis”, charakterystyczną dla katolicyzmu, w pewnym sensie będącą dziedzictwem Rzymu: widzieć rzeczywiście, a nie jedynie samych siebie - wyjaśnił Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Obecny moment dziejowy naznaczony jest przez blaski i cienie. Jesteśmy świadkami złożonych postaw: skoncentrowania na sobie samych, narcyzmu, pragnienia posiadania i konsumpcji, uczuć i pragnień oderwanych od odpowiedzialności. Wiele jest przyczyn tej dezorientacji, która objawia się w głębokim egzystencjalnym obciążeniu, ale w gruncie rzeczy widać w niej zanegowanie transcendentnego wymiaru człowieka i podstawowej relacji z Bogiem. Dlatego tak ważne jest proponowanie przez wspólnoty chrześcijańskie skutecznych i wiążących dróg wiary.
Z przemówienia do wiernych z diecezji Altamura-Gravina-Acquaviva delle Fonti, 2 lipca 2011 r.

Reklama

Prawdziwym lekarstwem na rany ludzkości, zarówno materialne, jak głód i niesprawiedliwość, jak i psychologiczne oraz moralne, wywołane przez fałszywy dobrobyt, jest reguła życia oparta na miłości braterskiej, której źródłem jest miłość Boża. Dlatego trzeba porzucić życie w zuchwałości i przemocy, stosowane dla zdobycia coraz większej władzy, aby zapewnić sobie sukces za wszelką cenę. Również w odniesieniu do środowiska należy wyrzec się stylu agresywnego, który przeważał w ostatnich wiekach, i przyjąć rozsądny „środek”.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 3 lipca 2011 r.

Wystawa na 60-lecie kapłaństwa

„Blask prawdy, piękno miłości”

Benedykt XVI otworzył 4 lipca br. wystawę zorganizowaną z okazji 60. rocznicy jego święceń kapłańskich. Ekspozycja zatytułowana „Blask prawdy, piękno miłości”, do udziału w której zaproszono 60 twórców - rzeźbiarzy i malarzy, ale także architektów, filmowców, literatów, muzyków i złotników - czynna będzie do 4 września br. w atrium Auli Pawła VI w Watykanie.
Nawiązując do tytułu wystawy, Papież stwierdził, że właśnie z jedności, chciałoby się powiedzieć z symfonii, z doskonałej harmonii prawdy i miłości płynie autentyczne piękno, zdolne wywołać podziw, zdumienie i prawdziwą radość w sercach ludzi.
- Świat, w którym żyjemy, potrzebuje, aby prawda błyszczała, a nie była przyćmiona przez kłamstwo czy przez banał; potrzebuje, by miłość wybuchła pełnym płomieniem, a nie była zdławiona przez pychę i egoizm. Potrzebujemy, by piękno prawdy i miłości dotarło do głębi naszych serc i uczyniło je bardziej ludzkimi - mówił Benedykt XVI.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-27 07:11

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, który został wyniesiony na ołtarze wraz z innym papieżem Janem XXIII. Była to bezprecedensowa uroczystość w Watykanie, nazwana „Mszą czterech papieży”, ponieważ przewodniczył jej papież Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego