Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zasłużony dla Boga i Ojczyzny

Wyróżnienie dla Instytutu Prymasowskiego

Reklama

W uznaniu wybitnych zasług oraz ofiarnej pracy dla udokumentowania i upowszechnienia dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia” Instytut Prymasowski otrzymał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II tytuł „Deo et Patriae deditus” (Zasłużony dla Boga i Ojczyzny). Wyróżnienie zostało nadane 1 lipca br., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - święto patronalne uczelni. Do tej pory statuetkę przyznano kard. Józefowi Glempowi oraz abp. Józefowi Kowalczykowi.
Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, odbierając wyróżnienie, podkreśliła, że jest ono dla Instytutu bardzo ważne, gdyż „Katolicki Uniwersytet Lubelski był szczególną miłością Prymasa Wyszyńskiego, jego Alma Mater”.
Instytut Prymasowski jako kościelna i cywilna osoba prawna został powołany 3 lipca 1993 r. dekretem prymasa Polski kard. Józefa Glempa i zatwierdzony rozporządzeniem Szefa Urzędu Rady Ministrów w dn. 30 września 1993 r. Jest kontynuacją Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze, który został erygowany 3 maja 1957 r. przez Prymasa Tysiąclecia. I tak jak celem Instytutu powołanego przez kard. Stefana Wyszyńskiego była pomoc w realizacji Ślubów Jasnogórskich i Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski, tak dziś „wśród wielu zasług Instytutu Prymasowskiego, służącego od początku istnienia Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie, najważniejsza jest dokumentacja codziennego życia sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i ocalenie od zapomnienia jego wielkiego nauczania” - mówiła w laudacji prof. Alina Rynio.
Na uroczystości w KUL-u obecna była Maria Okońska, założycielka Instytutu, która w czasie uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Komańczy była emisariuszem Jasnej Góry i przekazała mu prośbę Episkopatu Polski o napisanie tekstu Ślubów Jasnogórskich. - Kiedy ów tekst został napisany, panie z Instytutu przepisały go w tysiącach egzemplarzy, przygotowały materiały duszpasterskie i osobiście zawoziły je do poszczególnych diecezji - wspominała prof. Alina Rynio. - Instytut był dla Prymasa Tysiąclecia zapleczem modlitwy i ofiary, a dziś w jego zbiorach jest ponad tysiąc taśm magnetofonowych z kazaniami Prymasa oraz 67 tomów maszynopisów jego autoryzowanych homilii i przemówień - podkreśliła. Współcześnie Instytut prowadzi wydawnictwo i archiwum, ale prowadzi także działalność duszpasterską i misyjną oraz współpracuje z ośrodkami naukowymi zainteresowanymi nauczaniem Prymasa Tysiąclecia.
Agnieszka Strzępka

Smoleńsk - Warszawa - Częstochowa

Tablica smoleńska na Jasnej Górze

Tablica upamiętniająca 96 ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. została oficjalnie złożona w Sanktuarium Jasnogórskim, jako wotum. Miało to miejsce 10 lipca br., podczas odbywającej się w tym dniu 19. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Tablicę na ręce o. Romana Majewskiego - przeora Jasnej Góry przekazali członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010, którzy w maju 2011 r. odebrali ją z Ministerstwa Spraw Zagranicznych po tym, jak Rosjanie na kilka godzin przed uroczystościami rocznicowymi usunęli ją potajemnie z miejsca tragedii.
Jak wiemy, po przewiezieniu do Polski tablica została złożona w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Sprawozdanie Rady Ministrów

Wzrasta liczba dzieci zabitych po badaniach prenatalnych

W Polsce wzrasta liczba aborcji, które są efektem badań prenatalnych - wynika ze sprawozdania Rady Ministrów z wykonania oraz stosowania Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. O ile w 2002 r. dokonano 82 aborcji z tego powodu, w 2010 r. takich aborcji było ponad siedmiokrotnie więcej - 611.
Ustawa z 7 stycznia 1993 r. przewiduje trzy sytuacje, w których aborcja jest dopuszczalna: gdy zagrożone jest zdrowie i życie matki; gdy ciąża jest efektem czynu zabronionego; gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Krótko

Grzegorz Hajdarowicz odkupił od brytyjskiego Mecom-u udziały w spółce Presspublica, wydającej „Rzeczpospolitą” i „Uważam Rze”. Brytyjczycy mieli już dość nacisku władz, którym nie podobała się krytyczna wobec rządu linia pisma.

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił wstępnie, że wybory parlamentarne odbędą się 9 października i potrwają jeden dzień, a nie dwa, jak wcześniej spekulowano. Prezydent zaznaczył, że oficjalnie o dacie wyborów poinformuje na początku sierpnia.

Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie uznał, że zapisy prawne chroniące prezydenta przed znieważeniem są zgodne z Konstytucją. - Prezydentowi należy się szczególny szacunek i cześć - tłumaczą sędziowie TK.

W 2010 r. prawie 6,5 tys. Polaków było podsłuchiwanych przez państwowe służby.

Gen. Wojciech Jaruzelski przez rok nie będzie mógł uczestniczyć w rozprawach przed sądem - orzekli biegli sądowi. Na wokandzie w Warszawie są dwie sprawy, w których Jaruzelski jest oskarżony. Jedna dotyczy stłumienia protestów w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu, a druga to proces autorów stanu wojennego.

Polski Jak-40, którym na Ukrainę leciała delegacja z Kancelarii Prezydenta, miał usterkę techniczną i musiał zawrócić na Okęcie. Delegacja dotarła do Kijowa z opóźnieniem samolotem zapasowym. Informację o usterce podała strona ukraińska.

Jarosław Kaczyński ma przeprosić Agorę SA za porównanie „Gazety Wyborczej” do „Trybuny Ludu” z 1953 r. i zarzucenie Agorze związków z „oligarchią”. Wyrok orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Pełnomocnik Kaczyńskiego zapowiedział kasację.

Program „Rodzina na swoim” ma funkcjonować jedynie do końca przyszłego roku. Korzystają z niego osoby, których w normalnych warunkach nie byłoby stać na spłacanie kredytu mieszkaniowego. Znowelizowana przez Sejm 10 czerwca br. ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania zakłada wygaszenie ulg do końca 2012 r.

Żołnierze i policjanci prawdopodobnie będą musieli pracować 25 lat i ukończyć 50. rok życia, aby dostać świadczenia emerytalne - wynika z uzgodnień, które już w najbliższym czasie mogą być efektem porozumienia w sprawie reformy emerytur mundurowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Za nazwanie homoseksualizmu grzechem będzie można trafić do więzienia? Co nieco o ustawie o „mowie nienawiści”

2025-02-07 09:52

Adobe Stock

Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach przyjęła rządowy projekt ustawy o zmianie Kodeksu karnego, penalizujący tzw. mowę nienawiści - informuje Ordo Iuris.

Więcej ...

Politycy, nie mieszajcie się w sprawy Kościoła!

2025-01-28 13:49

Niedziela Ogólnopolska 5/2025, str. 12-13

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Sejm RP nie ma i nigdy nie będzie miał żadnej kompetencji w dziedzinie sakramentów Kościoła.

Więcej ...

Zełenski przedstawi w Monachium stanowisko Ukrainy w sprawie zakończenia wojny

2025-02-07 12:07
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

PAP/EPA

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie przewodniczył ukraińskiej delegacji na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w przyszłym tygodniu; przedstawi tam stanowisko kraju w sprawie zakończenia wojny z Rosją oraz wizję trwałego pokoju - przekazał w piątek szef kancelarii głowy państwa Andrij Jermak.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Wiadomości

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

USA: Ksiądz zaatakowany podczas nabożeństwa

Kościół

USA: Ksiądz zaatakowany podczas nabożeństwa

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Wiadomości

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....

Wiadomości

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....