Reklama

Węgry na straży wartości w Europie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnio „Niedziela” obszernie pisała o odbywającej się w dniach 27-29 czerwca 2011 r. Narodowej Pielgrzymce Węgrów do Polski, która miała miejsce na zakończenie węgierskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Warto przypomnieć, że swoje półroczne przewodnictwo w UE Węgrzy rozpoczęli wielką ogólnonarodową krucjatą różańcową, powierzając prezydencję Maryi Wielkiej Pani Węgier. Do Polski Węgrzy przybyli, aby symbolicznie przekazać nam przewodnictwo w UE. Pielgrzymka stanowiła jednocześnie dziękczynienie Bogu za węgierską prezydencję.
Pątniczy szlak przebiegał przez miejsca związane ze wspólnymi dla narodów polskiego i węgierskiego wielkimi postaciami historii i świętymi. Pielgrzymka rozpoczęła się w dniu wspomnienia św. Władysława, władcy Węgier z dynastii Arpadów, który jest patronem państwa. Urodził się ok. 1040 r. w Krakowie, a zmarł w 1095 r. w Nitrze. W Krakowie pielgrzymi złożyli wieńce na grobach św. Królowej Jadwigi oraz Stefana Batorego.
- Węgry stały się przykładem dla Europy, przypominając jej, że ma chrześcijańskie korzenie i na nich musi budować przyszłość - mówił kard. Stanisław Dziwisz do węgierskich pielgrzymów, z którymi spotkał się 27 czerwca na Mszy św. w bazylice Mariackiej w Krakowie.
W Narodowej Pielgrzymce Węgrów do Częstochowy, będącej kolejnym etapem ich modlitwy, dotarło około tysiąca pielgrzymów. Przybył z nimi o. Botond Bátor, węgierski prowincjał Zakonu Paulinów. Wyjaśnił on cel pielgrzymki, którym było wskazanie, że nasze dwa kraje, Polskę i Węgry, łączy wiara katolicka. - Chcemy także podziękować Polakom i zwrócić uwagę, że łączy nas historia. Mamy nie tylko wspólne korzenie, ale wspólnie uczestniczymy w tworzeniu przyszłości, czym jest choćby symboliczne przekazanie Polsce przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej przez Węgry, kończące swoją kadencję - powiedział.
Głównym punktem jasnogórskiego etapu Narodowej Pielgrzymki Węgrów była Msza św. sprawowana 29 czerwca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, podczas której homilię wygłosił bp János Székely. Homilię, której zapis drukujemy obok, tłumaczył z języka węgierskiego o. Marian Waligóra z Jasnej Góry. Okazało się, że po węgiersku mówi również o. Roman Majewski - przeor Jasnej Góry, który powitał pielgrzymów w ich ojczystym języku. To znak, że paulini są wierni swoim korzeniom - Zakon Paulinów powstał bowiem na Węgrzech. Na Jasnej Górze węgierscy pielgrzymi wspominali m.in. założyciela Zakonu - bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia.
- Takiej grupy pielgrzymów jeszcze u nas nie było - powiedział 30 czerwca Marian Cycoń, burmistrz Starego Sącza, gdzie Węgrzy mieli kolejny etap swojego pobytu w Polsce. - Byliśmy w historii i nadal jesteśmy bratankami - mówił. - Do europejskiego domu wnosimy najważniejsze wartości chrześcijańskie, które czerpiemy ze skarbnicy pozostawionej nam przez św. Kingę jako wartości ponadczasowe i niezbywalne.
W Starym Sączu Węgrzy modlili się o błogosławieństwo dla Polaków podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mszy św. dla pielgrzymów w starosądeckim klasztorze - miejscu działalności i pochówku św. Kingi z rodu Arpadów - przewodniczył bp József Tamás z archidiecezji Alba Iulia (Gyulafehérvár) w Siedmiogrodzie w Rumunii.
- Z okazji prezydencji Polski w Unii Europejskiej chcieliśmy prosić Boga o błogosławieństwo dla waszego narodu oraz by Polacy byli wierni chrześcijańskim wartościom i wzmocnili korzenie Unii, bo tego brakuje Unii Europejskiej - powiedział KAI bp József Tamás. Węgierscy pielgrzymi modlili się przy źródełku św. Kingi i odwiedzili Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II na starosądeckich błoniach. A przy klasztorze została odsłonięta specjalna tablica upamiętniająca wizytę Węgrów w Polsce.
Tego samego dnia, 30 czerwca, pielgrzymi powrócili na Węgry. Paulini węgierscy przekazali narodowi węgierskiemu kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, którą otrzymali w darze na Jasnej Górze od paulinów polskich. Miało to miejsce podczas uroczystości przed gmachem parlamentu w Budapeszcie. Świadkiem tego wydarzenia był m.in. ambasador RP w Budapeszcie Roman Kowalski. Później obraz został zaniesiony w procesji do bazyliki św. Stefana, po brzegi wypełnionej wiernymi. Przez całą noc i następnego dnia trwało modlitewne czuwanie, które zakończyło się wieczorem 1 lipca, gdy Polska formalnie objęła już prezydencję Rady Unii Europejskiej.
Głównym patronem Narodowej Pielgrzymki Węgrów był dr László Kövér, przewodniczący Parlamentu Republiki Węgierskiej. Przez najważniejsze miejsca kultu łączące Polaków i Węgrów pielgrzymów prowadzili biskupi węgierscy: bp János Székely z archidiecezji Ostrzyhom-Budapeszt, bp József Tamás z archidiecezji Alba Iulia w Siedmiogrodzie w Rumunii i bp Antal Majnek z diecezji Mukaczewo na Zakarpaciu na Ukrainie. Organizatorami Narodowej Pielgrzymki Węgrów były węgierskie cywilne stowarzyszenia przyjaźni polsko-węgierskiej oraz organizacja non-profit Missziótours.

L.D./KAI/BPJG

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

2025-06-13 12:55

CANVA

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 32-38.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego

2025-07-08 20:47
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie