Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Żar gościła w październiku u swoich przyjaciół ze szkoły św. Franciszka z Hattingen w Niemczech. Było to już drugie spotkanie uczniów i nauczycieli tych szkół. W maju 2002 r. na nasze zaproszenie przebywała w Żarach ponad 40-osobowa grupa uczniów z Hattingen. Nasi goście w czasie tego pobytu prezentowali kulturę swojego regionu poprzez występy szkolnego chóru Franziskusspatzen oraz poznawali naszą szkołę, miasto i okolice. Ważnym punktem programu była wymiana edukacyjna i nawiązanie stałej współpracy.
Do wyjazdu z rewizytą uczniowie KSP przygotowywali się przez cały rok, pracując intensywnie w zespole tanecznym i przygotowując śpiewogrę w języku niemieckim. Program naszego pobytu w Hattingen był bardzo urozmaicony. Grupę 15 uczniów gościły rodziny niemieckie. Nauczycielami opiekował się pan dyrektor i jego współpracownicy. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach wraz ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. Była to wspaniała okazja "osłuchania się" i pogłębienia znajomości języka niemieckiego.
W czasie tego pobytu uczniowie poznawali też urocze okolice Hattingen, Kolonii i Essen. Dużo wrażeń dostarczyła im wycieczka do planetarium w Bochum, wyjazd do Wuppertalu do ZOO i półgodzinna podróż podwieszaną kolejką miejską, jedyną taką na świecie. Podróż statkiem po Renie też się wszystkim podobała.
Jednak najważniejszym dniem był 4 października, święto patrona szkoły, św. Franciszka z Asyżu. Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego nabożeństwa w kościele, a zakończyły się występem naszego zespołu tanecznego i pokazem sztuki "O groźnym wilku i czarownicy". Gospodarzom i licznie zebranym gościom występ bardzo się podobał, musieliśmy występować na "bis". Szybko minęły dni wspólnego spotkania. Teraz czekamy na wakacje. Tym razem będzie to na wyspie Borkum na Morzu Północnym.
Nasz program mogliśmy zrealizować dzięki pomocy Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie.
Mamy nadzieję, że spotkania polsko-niemieckie realizowane w ramach szkolnego programu, w który wpisana jest bardzo mocno współpraca międzynarodowa, rozwiną autentyczną potrzebę wzajemnego kontaktu najmłodszych obywateli Europy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu