Reklama

Wybitny polski kanonista

W związku z publicznym obrażaniem wybitnego polskiego kanonisty - ks. prof. Józefa Krukowskiego publikujemy podstawowe informacje pokazujące jego naukowe osiągnięcia nie tylko w Polsce, ale na forum światowym. Przedstawione fakty same przemawiają, nie wymagając komentarza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks.prof. Józef Krukowski od 1985 r. jest profesorem zwyczajnym. W latach 1978-87 sprawował urząd dziekana Wydziału Prawa Kanonicznego KUL. Jako dziekan, w okresie powstawania „Solidarności”, podjął starania, które zostały uwieńczone reaktywowaniem Wydziału Prawa, zlikwidowanego przez władze stalinowskie. Poza KUL-em prowadzi działalność dydaktyczną również na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (od 1993 r.); w latach 1993-2003 miał wykłady na Uniwersytecie w Preszowie na Słowacji; w 1991 r. prowadził wykłady w charakterze „visiting profesor” na kilku uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych (St. John University, New York, N.Y.; St. Mary University, San Antonio, Texas; Union University, Albany, N.Y.). W latach 1973-81 - członek Komisji Prawnej Episkopatu Polski; 1993-98 - ekspert sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia projektu ustawy o ratyfikacji Konkordatu między Stolicą Apostolską a Polską; 1994-97 - przedstawiciel Episkopatu Polski w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego; 1998-2001 - członek Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych; 1980-84 - członek Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk; 1990-93 - członek Centralnego Komitetu ds. Tytułu i Stopni Naukowych przy Prezesie Rady Ministrów w Warszawie. Od 2003 r. jest członkiem oddziału lubelskiego Polskiej Akademii Nauk i zastępcą przewodniczącego Komisji Prawniczej tego oddziału; od 2002 r. - współprzewodniczącym polsko-niemieckiej organizacji Stiftung Gesellschaft für Religion und Religionsfreiheit in EU z siedzibą w Trewirze oraz współpracuje z instytucjami naukowymi w różnych krajach. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych i międzynarodowych.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta (2001 r.), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2006 r.), Złotym Medalem za Długoletnią Służbę - od Prezydenta RP (2009 r.).
Na seminariach naukowych wypromował ponad 200 magistrów oraz 50 doktorów nauk prawnych narodowości polskiej, niemieckiej, ukraińskiej i słowackiej, z których 6 uzyskało stopień doktora habilitowanego. Jest promotorem doktorów honoris causa, do których należą: prof. dr Berndt Rüthers, abp dr Józef Kowalczyk, prof. dr Tarcisio kard. Bertone, dr Hanna Suchocka. Z jego inicjatywy prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Krzysztof Skubiszewski, Marek Safjan otrzymali nagrodę TN KUL im. ks. Idziego Radziszewskiego.
Ks. prof. Józef Krukowski jest autorem ponad 500 publikacji naukowych, napisanych w językach: polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, czeskim i słowackim. Do najbardziej znanych w języku polskim należą: „Konkordaty współczesne. Doktryna. Teksty (1964-1994)”, Warszawa 1995; „Konkordat polski. Znaczenie i realizacja”, Lublin 1999; „Kościół i państwo. Podstawy relacji prawnych”, Lublin 2000, wyd. 2; „Polskie prawo wyznaniowe”, Warszawa 2008, wyd. 4 oraz wielotomowy „Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego”, Poznań 2003-07.
Działalność ks. prof. Krukowskiego, chociażby przez organizowanie międzynarodowych konferencji z cyklu „Kultura i prawo”, które odbyły się m.in. w Sejmie (2-4 września 2002 r.), przyczyniła się do zbliżenia między narodami naszej części Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

2025-04-04 19:40

Magdalena Kowalczyk

Informacje o uroczystościach pogrzebowych.

Więcej ...

Klucz do otrzymania łaski

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski

2025-04-06 10:42
Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

W parafiach wojskowych Ordynariatu Polowego trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski. Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami