Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy doceniam możliwość korzystania z sakramentu pokuty i pojednania?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 11, 29-32.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 16 października. Św. Jadwigi Śląskiej, wsp. obow.

• Rz 1, 1-7 • Ps 98(97), 1.2-3ab.3cd-4 • Łk 11, 29-32

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: «To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z N iniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz».

To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku (…) [znakiem] będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia (Łk 11, 29-30). O jakiej przewrotności Jezus może mówić? Dlaczego mowa o całym plemieniu, o żądaniu znaku? Czemu ta trudna mowa dana jest mi do odczytania w słowach Ewangelii? O jakim znaku może być mowa? A jednak, żadne Słowo wypowiedziane przez Boga nie wraca do Niego bez poruszenia ludzkiego serca i sumienia. Co porusza dzisiejsze Słowo? Swego czasu przyzwyczailiśmy się do dostępności Jezusa Chrystusa w Eucharystii i podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Był On na wyciągnięcie ręki. Spowszedniały dostęp osłabiał gorliwość w pełnym uczestnictwie albo nawet w uczęszczaniu na Mszę Świętą. Gdy przyszły obostrzenia i zakazy, zaczęło brakować tego dostępu, obudziła się w wielu ludziach gorliwość do udziału w Eucharystii, przynajmniej online. Wielu też nie kryło oburzenia: jak można przeliczać wchodzących do świątyni, zabraniać wstępu do niej chcącym się modlić? Jako kapłanowi może było mi łatwiej uczestniczyć bezpośrednio w Eucharystii, dzięki darowi kapłaństwa. Jednak kapłaństwo służebne cierpiało bez licznie przybywających wiernych. Kapłan składa Bogu ofiarę, ale czynić ma to w imieniu obecnego ludu Bożego. Nie dziwiły mnie więc ławki wypełniane zdjęciami wiernych w niektórych kościołach. Cóż za przewrotność? Gdy można być blisko Boga i z Bogiem w świątyni, nie jest On wtedy dostatecznie uczczony obecnością ludzi. A gdy inny człowiek zabroni dostępu do świątyni, to budzi tęsknotę za tym, z czego za mało się korzystało. Tymczasem Jezus Chrystus pozostał taki sam w sakramencie ołtarza. Tak samo czekał i czeka na mnie i na Ciebie każdego dnia na nowo. Codziennie po wielokroć składa się w ofierze, by być bliskim znakiem miłości i tęsknoty Boga do człowieka – swojego stworzenia. Święty Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia pisał, że Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego. W Niej bowiem zawiera się całe dobro duchowe Kościoła (EE 1). Czy dzisiaj doceniam możliwość korzystania z sakramentu pokuty i pojednania? Czy dzisiaj doceniam bardziej wartość bezpośredniego uczestnictwa w Eucharystii czy adoracji Najświętszego Sakramentu? Czy uczestniczę bezpośrednio w ofierze Jezusa Chrystusa, przyjmując Jego Ciało i Krew w stanie łaski uświęcającej co niedzielę, a może częściej?

Reklama

M.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

Podziel się:

Oceń:

+30 -1
2023-09-21 11:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złość i gniew są obrzydliwościami

Niedziela Ogólnopolska 37/2020, str. IV

Adobe Stock

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...