Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Pamięci Jana Kiepury i Marthy Eggerth

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 16-17 lipca w Krynicy-Zdroju odbywały się koncerty dedykowane pamięci Jana Kiepury i Marthy Eggerth. Koncerty, zorganizowane przez Fundację Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców uzdrowiska i kuracjuszy. Oczekujący na wzruszające przeżycia muzyczne nie zawiedli się. Piękne były bowiem wykonywane melodie, zaproszeni też zostali atrakcyjni artyści śpiewacy. Dedykacja obu koncertów Janowi Kiepurze i jego małżonce nie była przypadkowa. W tym roku bowiem mija 45 lat od śmierci Jana, a Martha szczęśliwie ukończyła 99 lat! Koncerty zgromadziły więc nadkomplety słuchaczy, spontanicznie i entuzjastycznie przyjmujących występujących artystów.
Pierwszy koncert (16 lipca), zatytułowany „Muzyczne wspomnienia - Jan Kiepura i Martha Eggerth”, wypełniły pieśni, arie i duety z repertuaru Kiepury i jego małżonki. A wykonawcami byli Ewa Warta-Śmietana i Witold Wrona, znani, lubiani i doświadczeni artyści scen i estrad muzycznych, oraz muzyczna młodzież: Jolanta Kowalska (sopran) i Jakub Oczkowski (tenor); oboje są laureatami IV edycji Konkursu Wokalnego im. Iwony Borowickiej, Kraków 2010 (organizowanego również przez Fundację CZARDASZ). Usłyszeliśmy, obok popularnych, rzadziej wykonywane, lecz nie mniej piękne utwory, starannie przygotowane i zinterpretowane przez wykonawców, m.in.: pieśń z musicalu „Nędznicy” C-M. Schönberga (Jakub Oczkowski), arię z operetki F. Grothego „Zamek we Flandrii” (Jolanta Kowalska) i „Czardasza” T. Mackebena (Ewa Warta-Śmietana). Najbardziej znane i popularne utwory śpiewał z wielkim powodzeniem Witold Wrona. Ewa Warta-Śmietana po raz kolejny przypomniała swe wokalne predyspozycje, szczególnie wzruszająco wykonując wspomnianego „Czardasza” oraz popularną pieśń Martina „Radość miłości” (w duecie z Jolantą Kowalską). Jej głos brzmiał dźwięcznie, swobodnie i pewnie. Ciekawie zapowiada się przyszłość wokalna Jolanty Kowalskiej, dysponującej ładnym sopranem lirycznym. Wielkie postępy poczynił Jakub Oczkowski. Jego ładny w barwie głos kryje jednak wciąż nieukazywane możliwości. A Witold Wrona, czołowy dziś amant polskich scen operetkowych, przypomniał swe interpretacje arii i pieśni (Dostala, Stolza i Lary).
W drugim koncercie - „Operetkowy zdrój” (17 lipca) wystąpiła para śpiewacza - Beata Wardak i Leszek Świdziński. Artystka swym gęstym mezzosopranem z powodzeniem wyśpiewywała pieśni, arie i duety operetkowe. Urodą i możliwościami swego bogatego i pięknego głosu podbił natomiast słuchaczy Leszek Świdziński, śpiewak bezdyskusyjnie należący do ścisłej czołówki polskich współczesnych tenorów.
W obu koncertach towarzyszyła śpiewakom pianistka - prof. Małgorzata Westrych, jak mało która akompaniatorka wyczuwająca intencje wokalistów i wspierająca grą ich śpiew.
Trudno też było nie zauważyć wspaniałych, często zmienianych, kostiumów artystów, bardzo podkreślających ich doskonałą aparycję sceniczną. Koncert prowadził red. Jacek Chodorowski.
Z obowiązku dziennikarskiego wymienić należy patronów honorowych obu koncertów: burmistrza Krynicy-Zdroju - Dariusza Reśko i duszpasterza krakowskich artystów - ks. inf. Jerzego Bryłę. Sponsorami zaś byli: „Tauron” - Polska Energia i państwo Ewa i Stanisław Kulisiowie (właściciele Domów Wczasowych „Tryumfy” w Krynicy-Zdroju). Patronat medialny sprawowały: TVP Kraków, Radio Kraków Małopolska, „Nasz Dziennik”, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, iKrynica.tv, „Sądeczanin”, „Maestro”, „Nasz Beskid”. Do sprawnej organizacji przyczyniło się Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, a projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...