Reklama

Narodowe dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Polak był wielkim darem Boga dla świata przełomu wieków XX i XXI. To on wprowadził ludzkość w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Osobistym świadectwem wskazywał drogę do nieba, uczył, jak żyć, aby osiągnąć wieczność, i uczył, jak umierać. W czasie ziemskiego życia dawał dowody swojej świętości, wiązał ziemię z niebem. A teraz, po beatyfikacji, której świadkami byliśmy 1 maja 2011 r., wiąże niebo z ziemią.
Polacy są wdzięczni za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy, bo mają nowego orędownika w niebie. Pierwsze narodowe dziękczynienie za beatyfikację odbyło się 3 maja br., w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore. Mszy św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Również 3 maja na Jasnej Górze dziękowano Bogu za dar nowego Błogosławionego, za świętość jego życia i apostolskiej posługi.
W Krakowie narodowe dziękczynienie z udziałem Episkopatu Polski odbyło się 8 maja br., z okazji uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski. W tradycyjnej procesji z udziałem Episkopatu, która podążała z Wawelu na Skałkę, niesione były wtedy relikwie bł. Jana Pawła II. Uroczystej Eucharystii na Skałce przewodniczył i homilię wygłosił kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym.
5 czerwca w Warszawie, w ramach IV Święta Dziękczynienia, przed wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej Polacy również wyrażali wdzięczność za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy. Stałym śladem beatyfikacji jest gigantyczny portret Jana Pawła II na frontonie świątyni, zbudowany z ponad 105 tys. portretów Polaków, które każdy mógł przekazać drogą elektroniczną.
W dniach 24-26 czerwca za beatyfikację Papieża Polaka dziękowano w Licheniu i we Włocławku, gdzie miało miejsce zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbywały się z udziałem kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i obecnego Papieża, specjalnego wysłannika Ojca Świętego Benedykta XVI na centralne uroczystości jubileuszu 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej.
Kolejne ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posługę Jana Pawła II zostanie wypowiedziane przez naród polski pod przewodnictwem biskupów na Jasnej Górze 26 sierpnia br., w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości była nowenna. Przez dziewięć kolejnych wieczorów sprawowano na Szczycie Jasnogórskim Mszę św. nowennową ze specjalnymi kazaniami, które głosił ks. Jacek Bałemba, salezjanin. - Nowenna miała charakter nie tylko jasnogórski, ale także ogólnonarodowy - powiedział dla Radia Jasna Góra o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. Wyjaśnił, że w czasie modlitwy nowennowej polecano Matce Bożej wszystkie sprawy naszej Ojczyzny. Tradycyjnie, na Mszę św. nowennową przybywali pieszo wierni częstochowskich parafii.
Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II zaplanowano jeszcze w dniach 14-16 października br. w Przemyślu, gdzie odbędzie się kolejne zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Przypada wtedy 33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i jubileusz 25-lecia sakry biskupiej abp. Józefa Michalika; sakry biskupiej udzielił mu sam Ojciec Święty Jan Paweł II 16 października 1986 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
Tak więc Polacy żyją wdzięcznością za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. A trwające dziękczynienie daje okazję do pogłębiania myśli Papieża Polaka i pozostawania w zasięgu promieniowania jego świętości.

(L. D.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...