Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania konferencji, uczestniczenia w adoracji Najświętszego Sakramentu, skorzystania z sakramentu pojednania połączonego z indywidualną rozmową, Eucharystii, osobistej modlitwy. Był to czas poszukiwania i osobistego spotkania z Panem Bogiem, wyciszenia i zaczerpnięcia duchowego oddechu.
Konferencję wstępną wygłosił ks. Robert Oprawa, homilię - zaproszony proboszcz miejscowej parafii ks. Cezary Siemiński, a zasadnicze katechezy poprowadził ks. Stanisław Gancarek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie. Rekolekcjonista zachęcał pedagogów do podjęcia w swoim życiu myśli Ojca Świętego z Listu apostolskiego Novo millennio ineunte. W procesie pedagogicznym kręgosłupem wychowania jest życie wewnętrzne człowieka. Punkt 38. Listu mówi, że kluczową zasadą chrześcijańskiej wizji życia jest pierwszeństwo łaski. Źródłem kryzysu wychowania w szkole jest brak respektu dla zasady pierwszeństwa łaski. Katolicki nauczyciel ma obowiązek przekazywać chrześcijańską wizję życia uczniom, z którymi pracuje. A może ją zastosować tylko wówczas, jeżeli sam będzie nią żył.
Myślę, że tak przeżyty dzień pomógł każdemu z nas spojrzeć inaczej w głąb siebie, w swoją wiarę, powołanie, miłość do Boga. Każdy z nas potrzebuje refleksji, zadumy, wyciszenia.
Dzień skupienia zakończyliśmy Eucharystią, po której księża prowadzący złożyli życzenia obecnym pedagogom, a ks. Robert Oprawa w imieniu dziekana ks. Wiesława
Koska zaprosił wszystkich nauczycieli na uroczystą Mszę św. odprawioną następnego dnia w intencji nauczycieli do bazyliki pułtuskiej.
Dziękujemy za ten dzień skupienia, który stał się punktem wyjścia w odnalezieniu siebie i swojego powołania w otaczającej rzeczywistości, chaosie wartości i poczuciu bezsensu. Mamy nadzieję, że nie był on ostatnim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu