Reklama

Co pokazał Madryt

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakończył się Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie. Wspaniałe i najlepsze, bo żywe i prawdziwe, monumentalne widowisko - spotkanie ok. 2-milionowej rzeszy młodych ludzi z całego świata w jednym miejscu, na ogromnym, mieszczącym ok. 48 boisk piłkarskich, lotnisku, z papieżem Benedyktem XVI. To specyficzny sobór świata: jest najwyższy pasterz Kościoła Benedykt XVI, jest ok. 800 biskupów, w tym kardynałowie i arcybiskupi, niezwykli ludzie Kościoła, są tysiące kapłanów, którzy koncelebrują jedną Mszę św. z Papieżem, i jest wielka, kolorowa rzesza przedstawicieli młodych z całego świata... Dni wspaniałe, określane jako dni świadectwa. Kościół cały czas żyje świadectwem i przyzywa do tego, by ludzie na świecie byli świadkami Ewangelii Jezusa Chrystusa. Na pewno Ojciec Święty Benedykt XVI bardzo ucieszył się tymi rzeszami młodych, radosnych ludzi, którzy w Imię Jezusa spotkali się w Madrycie. Było to prawdziwe święto młodości - jakże inne od tych, które lansuje świat! Szkoda, że polskie media publiczne, poza jakimiś urywkami spotkań z Papieżem, nie wyemitowały właściwie żadnego konkretnego programu z tego spotkania. Po prostu - nie ma wizji tego, co powinno być zasiane w sercach młodych ludzi, nie ma wizji wychowania...
20 lat temu Dni Młodzieży odbywały się w Częstochowie. Był to wspaniały czas, do którego często nawiązywał bł. Jan Paweł II. W naszych mediach jednak również panowała na ten temat zupełna cisza. Częstochowa także nie świętowała tej rocznicy, nawet Aleje Najświętszej Maryi Panny, które wiodły wtedy i wiodą teraz pielgrzymów na Jasną Górę, pozostały rozkopane (są w trakcie remontu). Budzi to żal, że taki moment, tak ważny dla całego świata, został zapomniany, że wypadł z naszej świadomości.
Cieszymy się tym, co działo się w Madrycie. Że pomysł bł. Jana Pawła II organizowania światowych spotkań młodych chrześcijan tak zaowocował i że papież Benedykt XVI idzie śladami swojego poprzednika, widząc wielki ich sens i mądrość. Bo praktycznie wszystko w programie ŚDM naznaczone jest tym, co czynił Jan Paweł II, tak szanowany przez świat. I w tym również wyraża się wielkość Kościoła, że nie zmienia dobrego. Nie chodzi tu bowiem o programy autorskie, bo jeden jest Autor rzeczy prawdziwie wielkich. W Madrycie objawiło się, że Kościół jest powszechny, wielki, że obejmuje cały świat, że jest błogosławiony, tętni życiem, nie przynosi wojny, krzywdy, nienawiści, a wręcz przeciwnie - niesie miłość, radość i nadzieję. Tymi wartościami powinna żyć ludzkość. Ewangelia głosi zasady, które mogą ludzkość uszczęśliwić, na których powinna się budować przyszłość świata.
Żyjemy w okresie globalizacji, która nas przytłacza. Sprawia, że wielcy, silni i majętni mają pierwszeństwo, że pierwsze miejsca należą do bogatych, którzy są użytkownikami fortun bankowych, którzy dzierżą finanse i którym wydaje się, że to do nich należy zwycięstwo. Po spotkaniu madryckim mamy co do tego wątpliwości. Widzieliśmy bowiem radosne twarze młodzieży w wielkim światowym wolontariacie. Jest Siła, która buduje inną globalizację, opartą nie na pieniądzu, ale na miłości, życzliwości, dobrej woli, na sprzeciwie wobec wyzysku, okłamywaniu, wprowadzaniu w błąd czy budowaniu jakiejś iluzorycznej wizji świata i przyszłości. To świat dobra i miłości, za którym stoi sam Bóg. Szczególnym dialogiem z Nim młodego Kościoła na madryckim lotnisku Cuatro Vientos były gwałtowne zmiany atmosferyczne i wielka, przejmująca cisza 2-milinowej rzeszy młodych, jaka nastąpiła podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. To był jakby wielki krzyk, wielkie wołanie, że Kościół jest silny obecnością Jezusa w Najświętszym Sakramencie i wielki modlitwą. To było pewnie największe zwycięstwo Benedykta XVI - ta cisza na madryckim lotnisku, mówiąca obecnym, że Bóg jest wielki i zasługuje na największe uszanowanie.
Święta młodości zapoczątkowane przez Jana Pawła II trwają i zapewne będą miały swoje odbicie w historii całej ludzkości. Mogą zaowocować wielkimi zmianami w podejściu młodych do życia, bo doświadczenia młodości, zwłaszcza te dobre, odciskają w człowieku wielkie piętno. Oby tak się stało.

Posłuchaj wypowiedzi dnia, komentarza tygodnia oraz rozmowę z Redaktorem Naczelnym

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...