Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na progu nowego roku szkolnego

Konferencja dyrektorów szkół katolickich

Rada Szkół Katolickich zorganizowała 23 sierpnia 7. Ogólnopolską Konferencję Dyrektorów Szkół Katolickich. - Ta i kolejne konferencje są poświęcone przygotowaniu nauczycieli, dyrektorów do tego, aby szkolnictwo katolickie nie uwikłało się w liberalne poglądy, w myślenie o człowieku, jakie cechuje liberalizm - wyjaśniała s. Maksymiliana Wojnar, członek Zarządu Szkół Katolickich, współorganizatorka Konferencji. - Staramy się budować szkolnictwo katolickie na mocnych zasadach, na zdrowej nauce i wokół tego jesteśmy zjednoczeni - dodała.
Dyrektorzy rozmawiali m.in. o aktualizacjach w prawie szkół. Mogli skorzystać z porad specjalisty prawa pracy. Zapoznali się z informacjami dotyczącymi programów wychowawczych, zaplanowanych na rok 201½012. Uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego.

Na imieniny Matki Bożej Jasnogórskiej

Z pielgrzymką przybyły:

Reklama

„Kierunek świętość” - to hasło towarzyszyło w tym roku uczestnikom 86. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej. 24 sierpnia do sanktuarium przybyło 2,3 tys. osób. Piechurów witał metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Pątnicy dziękowali za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Przewodnikiem był ks. Jacek Tyluś. W ciągu 4 dni pokonano 130 km. Charakterystyczne dla pielgrzymki łódzkiej jest to, że pielgrzymi wracają do swoich domów również pieszo.
- 9 tys. 160 pątników liczyła w tym roku 29. Piesza Pielgrzymka Tarnowska. To największa grupa, jaka wędruje na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, i zarazem jedna z najliczniejszych pielgrzymek pieszych przychodzących do Częstochowy. Pielgrzymi szli 9 dni, pokonując 236 km. Przewodnikiem był ks. Zbigniew Szostak. Hasłem pielgrzymki były słowa: „W komunii z Bogiem”. Pielgrzymi dziękowali za beatyfikację Jana Pawła II, a także składali dziękczynienie za 225 lat istnienia diecezji tarnowskiej. Pielgrzymów witali na Jasnej Górze: biskup diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc i biskup pomocniczy Andrzej Jeż.
- 19. diecezjalna i jednocześnie 365. Ślubowana Piesza Pielgrzymka Gliwicka dotarła 27 sierpnia w liczbie 1 tys. 634 pielgrzymów. Przewodnikiem był ks. Bernard Plucik. Pątnicy szli 4 dni, pokonując 130 km. Hasłem pielgrzymki były słowa: „W komunii z Bogiem”. Pątników witał na Jasnej Górze bp Gerard Kusz z Gliwic. Pielgrzymka gliwicka jest jedną z najstarszych w Polsce. Jej historia sięga dramatycznego roku 1626, kiedy podczas wojny trzydziestoletniej wojska duńskie gen. Mansfelda oblegały Gliwice. Mieszkanki tego miasta złożyły ślub, że jeśli Maryja ocali miasto, to gliwiczanie co roku będą pielgrzymować na Jasną Górę. Po tym ślubie ujrzały, jak Matka Boża otoczyła płaszczem miasto. W podziękowaniu za ocalenie, jeszcze w tym samym roku wyruszono po raz pierwszy do Częstochowy.
- Jedna z najstarszych pielgrzymek na Jasną Górę i jednocześnie jubileuszowa - 400. Piesza Pielgrzymka Żywiecka przybyła 29 sierpnia. Kroniki jasnogórskie odnotowały pielgrzymkę górali z Żywiecczyzny już w 1611 r. 800 pielgrzymów w trzech grupach - młodzieżowej (7 dni z Żywca), tzw. myszkowskiej (4 dni z Myszkowa, szlakiem sanktuariów maryjnych) oraz niepełnosprawnych - wędrowało pod hasłem „Pamięć i tożsamość”. Nad całą pielgrzymką czuwał ks. inf. Władysław Fidelus, proboszcz parafii katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Na Jasną Górę pielgrzymów wprowadził biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.
- 16. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych dotarła 27 sierpnia. Pielgrzymka, którą organizuje Międzynarodowy Ruch Dobroczynny „Betel”, wyruszyła rano z Olsztyna k. Częstochowy. Grupa ok. 500 osób przemierzyła 20-kilometrową trasę na Jasną Górę w 7 godzin. Były to osoby niepełnosprawne ruchowo (wiele na wózkach inwalidzkich), ludzie starsi, podopieczni domów pomocy społecznej oraz wolontariusze, rodziny i osoby duchowne. Z pielgrzymami był Andrzej Kalinowski, prezes ruchu „Betel”. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Matka Boża tułaczy powróciła do Polski

Zaproszenie na Jasną Górę
12 września 2011 r.

Na Jasnej Górze 12 września odbędzie się przekazanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który w latach II wojny światowej towarzyszył w tułaczej drodze Polakom deportowanym z Podola na Syberię, a następnie trafił - przez Kazachstan, Uzbekistan, Iran, Indie - do polskiego obozu w Zambii w Afryce. Uroczystość rozpocznie się o godz. 20 Eucharystią w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, natomiast podczas Apelu Jasnogórskiego, nastąpi przekazanie obrazu, który w przyszłości zostanie na stałe umieszczony w kaplicy Golgoty Wschodu na Jasnej Górze. Fundatorem kresowego wizerunku był Piotr Jakieła, mieszkaniec Miłowa na Podolu. On również zabrał obraz ze sobą na Syberię i przez całą tułaczą drogę strzegł jak największego skarbu. Obraz odnalazła po 50 latach jego córka - Michalina Walewska, mieszkająca obecnie w USA.
Na uroczystość zapraszają
Dawne „Tułacze Dzieci”.

Prezentacja książki

Jan Paweł II o Jasnogórskiej Bogarodzicy

Prezentacja 3-tomowego zbioru zatytułowanego: „Jasnogórska Bogarodzica w wypowiedziach błogosławionego Jana Pawła II” odbyła się 26 sierpnia na Jasnej Górze. Jest to zbiór homilii, przemówień, modlitw, refleksji, wypowiedzi Ojca Świętego o Jasnogórskiej Maryi. Nad zebraniem wypowiedzi i wydaniem ich w wersji książkowej czuwał o. prof. Zachariasz S. Jabłoński. Jest to wydanie drugie, uzupełnione o wypowiedzi Ojca Świętego po roku 2003. Książki zostały wydane przez Wydawnictwo Zakonu Paulinów „Paulinianum”. Prezentacji książki dokonał Czesław Ryszka, pisarz i senator Rzeczypospolitej Polskiej. Zebranych powitał przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Prelekcję nt. „Jan Paweł II w życiu i posłudze” wygłosił redaktor książki o. Jabłoński.

Zapowiedzi

13-15 września - Dni Skupienia Sióstr Pielęgniarek

14 września - Forum Młodzieży Szkół Katolickich

16/17 września - Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

17 września - Pielgrzymka Czytelników i Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

17 września - Pielgrzymka Leśników

17 września - Pielgrzymka Ludzi Morza

17 września - Pielgrzymka Sodalicji Mariańskiej

17-18 września - 29. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

2025-02-04 22:04

BP Archidiecezji Krakowskiej

5 lutego w liturgii wspomina się św. Agatę, a w kościołach święci się chleb, wodę oraz sól. Skąd ten zwyczaj? Zapytaliśmy liturgistę i ceremoniarza Archidiecezji Krakowskiej, ks. dr. Ryszarda Kilanowicza.

Więcej ...

Benedykt XVI: Pasterz nie może być trzciną, która ugina się przy podmuchu wiatru

2025-02-05 18:25

Grzegorz Gałązka

5 lutego 2011 r., dokladnie 14 lat temu, Benedykt XVI udzielił sakry biskupiej pięciu kapłanom: Chińczykowi, Hiszpanowi, Wenezuelczykowi i dwom Włochom. Trzech z nich - ks. Savia Hona Tai-Fai, ks. prał. Marcella Bartolucciego i ks. prał. Celsa Morgę Iruzubietę - w grudniu ub.r. mianował sekretarzami różnych kongregacji Kurii Rzymskiej, a dwóch - ks. prał. Antonia Guida Filipazziego i ks. prał. Edgara Penę Parrę - w styczniu br., nuncjuszami apostolskim. Publikujemy homilię, którą wygłosił ówczesny papież.

Więcej ...

Świadectwo 10-letniego, poparzonego chłopca: "Bez względu na to, co się stanie, nie poddawajcie się!"

2025-02-06 21:15
10-letni Roman Oleksiv

Vatican Media

10-letni Roman Oleksiv

Rosyjski pocisk zabił mu mamę. W tym samym ataku rakietowym 8-letni wówczas Roman Oleksiw doznał oparzeń czwartego stopnia blisko połowy ciała. Dziś dzieciom na całym świecie chce powiedzieć: „Bez względu na to, co się wydarzy, nie poddawajcie się”. Młody Ukrainiec mówi Radiu Watykańskiemu, że wszystkiego uczy się od swego taty, który jest dla niego najlepszym przykładem. Tata Jarosław wyznaje: „Marzę, aby ta dobroć, ta energia, którą ma teraz, trwała przez całe jego życie”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Święci i błogosławieni

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Wiadomości

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?