Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wenecja

Nagroda dla braci Dardenne

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji przyznano katolicką Nagrodę im. Roberta Bressona. Tym razem otrzymali ją belgijscy reżyserzy: bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne. Wręczył im ją przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio Maria Celli. Zwrócił przy tej okazji uwagę na wyjątkowy charakter tegorocznej nagrody. Jej laureaci nie tworzą bowiem filmów o tematyce religijnej, lecz skupiają się wyłącznie na człowieku, na przeżywanych przez niego dramatach, jego pragnieniach i lękach - podkreślił abp Celli. W jego przekonaniu kapituła doceniła ich osiągnięcia w poszukiwaniu prawdy o współczesnym człowieku.
Sami nagrodzeni zaś przyznali, że katolicka nagroda to dla nich wielki zaszczyt. - Bo katolicyzm, podobnie jak nasze filmy, odznacza się szczególną wrażliwością na ludzkie cierpienie i kruchość człowieka - podkreślił Jean-Pierre Dardenne.
Bracia zdobyli już m.in. dwie Złote Palmy na festiwalu filmowym w Cannes: w 1999 r. za „Rosettę” i w 2005 r. za „Dziecko”. W Wenecji pokazali swe najnowsze dzieło: „Chłopiec na rowerze”.
Patronem nagrody jest francuski reżyser i scenarzysta filmowy Robert Bresson (1901-1999).

Bułgaria

Jasnogórska Pani w Bułgarii

Reklama

W kościele katolickim obrządku bizantyjsko-słowiańskiego pw. Trójcy Przenajświętszej w Malko Tyrnowo, gdzie od 125 lat posługują Zmartwychwstańcy, 26 sierpnia br. została odprawiona Msza św. dla tamtejszej Polonii. Kustoszem sanktuarium jest ks. Roman Kotlewicz CR. Ten skrawek obecności Matki Bożej Częstochowskiej na tej ziemi, 8 km od granicy tureckiej, odgrywa wielką rolę dla miejscowej ludności, jak też dla polskich turystów, licznie odwiedzających kurorty bułgarskie w Burgas i Warnie.
Historia obrazu związana jest z dziejami misji Zmartwychwstańców w Bułgarii. Misja powstała jesienią 1863 r. w Adrianopolu. Jednym z sympatyków Misji był Walenty Jakubiak, który w 1907 r. ofiarował obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
W 1928 r. Zmartwychwstańcy musieli zamknąć założone przez siebie gimnazjum, a w następnym roku opuścili wraz Adrianopol. W tułaczkę zabrano także obraz i zawieziono do bułgarskiego miasta Stara Zagora. Potem obraz znalazł się w miejscowości Malko Tyrnowo, gdzie został otoczony modlitwą.
W czerwcu 1993 r. bp Metody Stratiev poświęcił kaplicę ku czci Matki Bożej Częstochowskiej Patronki Jedności Chrześcijan, wyrażając nadzieję, że stanie się ona bułgarską „małą Częstochową”.
25 maja 2002 r. w czasie apostolskiej pielgrzymki do Bułgarii Ojciec Święty Jan Paweł II ukoronował wizerunek, zawierzając opiece Maryi bułgarski Kościół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Wiesław Wójcik TChr

Francja

Persona non grata?

Figura Matki Bożej zakupiona przez mera z pieniędzy gminnych i ustawiona w miasteczku Publier w Górnej Sabaudii we Francji zostanie sprzedana. Powodem były protesty zwolenników świeckości państwa.
30 sierpnia radni Publier zatwierdzili zakup przez mera - Gastona Lacroix - figury Matki Bożej za 23 700 euro, zapłacone z kasy gminy. Kilka tygodni wcześniej statua stanęła na terenie gminnym nad brzegiem Jeziora Genewskiego, znanym także jako Leman. Na cokole wyryto napis: „Matko Boża Lemańska, czuwaj nad swoimi dziećmi”. 15 sierpnia pomnik został pobłogosławiony przez miejscowego proboszcza - ks. Roberta Colloud.
Wywołało to ostry sprzeciw socjalistów. W liście otwartym I sekretarz Partii Socjalistycznej w Górnej Sabaudii, Claire Donzel napisała, że mer chciał w ten sposób „bezwarunkowo wesprzeć” tych, którzy „bardziej ufają księdzu niż nauczycielowi”.
W tej sytuacji Lacroix postanowił sprzedać figurę osobom prywatnym.

Ludzie

Bp Bernard Fellay

Przełożony Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X bp Bernard Fellay wykluczył uznanie przez jego wspólnotę nauczania Soboru Watykańskiego II. - Jeśli chcieliby w dalszym ciągu, by Bractwo uznało Sobór, to odbyte już wcześniej dyskusje jasno pokazują, że nie mamy zamiaru podążać tą drogą - powiedział bp Fellay i wykluczył wszelkie ustępstwa na rzecz Watykanu, jeśli te zagroziłyby zasadom jego wspólnoty. - Czemu miałoby to służyć, jeśli osiągnąwszy jakąś korzyść stawką w grze miałaby się stać wiara? - pyta przełożony lefebrystów.
Działania bp. Fellaya i jego wspólnoty nieraz krytykowali przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec abp Robert Zollitsch i biskup Ratyzbony Gerhard Ludwig Müller. Obaj w 2009 r. krytycznie odnieśli się do święceń kapłańskich, jakie miały miejsce w bawarskim ośrodku Bractwa w Zaitzkofen.

Cudzysłów

…osobowości życia publicznego, w tym również chrześcijańskiej proweniencji, krytykują Kościół w schizmatyckim klimacie.
Kard. Paul Josef Cordes o krytyce Benedykta XVI

Krótko

Bankructwo Grecji staje się coraz bardziej realne. Na rynku panuje coraz większa wzajemna nieufność, podobna do tej, która zapanowała po upadku Lehman Brothers 3 lata temu. Greccy robotnicy planują kolejne strajki przeciw oszczędnościom budżetowym.

Medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w hokeju na lodzie znajdują się na liście ofiar katastrofy lotniczej, do której doszło w Rosji 7 września 2011 r. Samolotem Jak 42 podróżowała drużyna hokejowa Lokomotiwu Jarosław.

Syryjskie siły bezpieczeństwa 7 września zabiły 34 cywilów - przeciwników reżimu prezydenta Baszara el-Asada. Większość ofiar to mieszkańcy Hims na zachodzie kraju, gdzie policja i armia, wspierane przez czołgi i śmigłowce, prowadzą wielką operację przeciwko opozycji.

Nie wiadomo, gdzie ukrywa się Muammar Kaddafi. Według części źródeł, azyl zaoferowała mu Burkina Faso.

Fidel Castro, kubański rewolucjonista zakończył długi okres nieobecności w mediach, udzielając wywiadu wenezuelskiej telewizji. To pierwszy wywiad, odkąd pojawiły się spekulacje na temat jego choroby, a nawet śmierci.

Szwajcarzy chcą osłabienia swojej waluty. Bank Centralny tego kraju zadeklarował, że będzie utrzymywał relację franka do euro na poziomie 1,20.

Rozpoczął się rozruch gazociągu Nord Stream. Na początku września do rury, która pozwoli Rosji transportować gaz do Europy Zachodniej z pominięciem Polski i Białorusi, wtłoczono pierwsze partie gazu technicznego.

Coca-Cola zawiesiła planowane inwestycje we Francji o wartości 17 mln euro, protestując przeciwko podatkowi od słodkich napojów gazowanych, który zaproponował rząd tego kraju w ramach oszczędności koniecznych w walce z kryzysem.

Premier Donald Tusk udał się z nagłą wizytą na Litwę. Miała ona związek z kontrowersyjną ustawą oświatową, która godzi w polską mniejszość. Polacy strajk zawiesili, ale litewskie władze zapowiedziały, że nie zamierzają zmieniać uchwalonego prawa.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Więcej ...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Więcej ...

O. Pasolini: zamiast sztucznych inteligencji Chrystus proponuje nam kochającą inteligencję Krzyża

2025-04-18 20:14
O. Roberto Pasolini

Vatican Media

O. Roberto Pasolini

„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...