Reklama

Kościół

Jasna Góra: Drifterzy dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Karol Porwich /Niedziela

- Modlimy się o bezpieczeństwo, dobre opony i dużo paliwa – mówili z uśmiechem uczestnicy 1. Pielgrzymki Drifterów. To pierwsza taka w historii Jasnej Góry. Drifterzy i sympatycy driftingu czyli precyzyjnej jazdy samochodem w kontrolowanym poślizgu, wsparli stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To pomysł Fundacji Bractwa Bezpiecznych Kierowców. Jak podkreślił Paweł Ciurzyński celem fundacji jest pomoc „młodym kierowcom, którzy dopiero co wchodzą na nasze drogi”. - Staramy się im przede wszystkim wpoić rozum, potem technikę jazdy – powiedział Ciurzyński.

Drifting to precyzyjna jazda samochodem w kontrolowanym poślizgu. Kierowcy sterują samochodem używając przepustnicy, hamulców, sprzęgła, zmiany biegów i kierownicy. Wszystko dzieje się błyskawicznie, w efekcie oglądać można dynamiczną jazdę z prędkością nawet do 200 km/h, której towarzyszy unoszący się dym, ryk silników i gra świateł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drift jest oficjalną dyscypliną sportu, w której Polacy są jednymi z najlepszych zawodników w świecie.

Zobacz zdjęcia: Jasna Góra: Drifterzy dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Ciurzyński przyznał też, że pielgrzymka cieszyła się dużym zainteresowaniem środowiska.

Uczestnicy Pielgrzymki Drifterów, zawodnicy i pasjonaci, uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Po Mszy św. na Parkingu C odbył się pokaz drifterskich możliwości i przejazd drift taxi dla chętnych. To też był wyraz wdzięczności dla tych, którzy swoimi ofiarami wspierają tego dnia Fundację Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Uczestniczka pielgrzymki Nikola Marszałek, która także jest kierowcą, przyznała, że sport ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet, zarówno na arenie polskiej, jak i europejskiej. - W wieku 3 lat pierwszy raz siedziałam w samochodzie wujka - uczestnika rajdu Monte Carlo i od tego się zaczęło - opowiadała zawodniczka.

Grzegorz Topór przyznał, że dla niego pielgrzymka to czas na modlitwę o bezpieczną jazdę, ale też okazja do poznania tej bardzo widowiskowej dyscypliny sportu, która rozwija się niezwykle mocno w Polsce i na świecie.

- Chcemy pokazać mieszkańcom Częstochowy, że drifting nie jest taki zły, jest dobrą zabawą, ale także podnosi umiejętności prowadzenia samochodu – powiedział. Wyraził także nadzieję na kontynuację zapoczątkowanej dziś tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę. Matkę Bożą pragnie poprosić przede wszystkim o bezpieczeństwo, bo każdy sport motorowy jest niebezpieczny.

Reklama

Tomasz Rakoczy przyznał, że driting to prężnie rozwijający się motosport. - Pokażemy widzom, że jest to bezpieczny sport i przysparza wiele radości – zaznaczył. Kierowca z ubolewaniem podkreślił, że w Polsce nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie uprawiać można ten sport. Zauważył też, że kierowcy driftingowi często postrzegani są jako „bandyci na ulicach”.

Paweł Ciurzyński z Fundacji Bractwa Bezpiecznych Kierowców zaznaczył stanowczo, że „ci młodzi ludzie, którzy szleją samochodami w ruchu publicznym czy po nocach na parkingach to nie są drifterzy.

Chętni obserwatorzy umiejętności prowadzenia samochodu bokiem mogli skorzystać z usługi „drift taxi”, czyli przejazdu na przednim siedzeniu pasażera, co gwarantowało dodatkowe wrażenia. Całkowity dochód z nietypowej taksówki przeznaczony został na stypendia dla podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-10-15 16:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie na co dzień

Beata Pieczykura/Niedziela

15. Pielgrzymka Bezdomnych, organizowana przez Caritas Polska, odbyła się w sposób duchowy. 15 listopada na Jasnej Górze Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Bezdomni z całej Polski mogli w niej uczestniczyć dzięki transmisji w pierwszym programie TVP.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst