Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Białe Morza

Gaudeamus igitur na UPJPII

Jak podkreślił rektor UPJ II, ks. prof. Robert Tyrała, w tegorocznej rekrutacji  chęć studiowania na uczelni wyraziło  3574 kandydatów, a  w poczet nowych studentów przyjęto 917 osób!

Archiwum UPJPII

Jak podkreślił rektor UPJ II, ks. prof. Robert Tyrała, w tegorocznej rekrutacji chęć studiowania na uczelni wyraziło 3574 kandydatów, a w poczet nowych studentów przyjęto 917 osób!

    - Szczególną misją Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest podejmowanie świadectwa, jakie złożył święty patron – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas inauguracji roku akademickiego UPJPII.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbyła się w poniedziałek 16 października. Rozpoczęła się Mszą św. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Dziś przypada 45. rocznica wyboru ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu, do której odniósł się ks. Tomasz Szopa, kustosz sanktuarium, witając zebranych duchownych, wspólnotę Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i przedstawicieli władz, a szczególnie kardynała Dziwisza, który „w wydarzeniach sprzed 45 lat brał udział, i który nadal pozostaje świadkiem życia i świętości św. Jana Pawła II”.

    Kardynał Stanisław Dziwisz w homilii zwrócił uwagę, jak wciąż, po upływie wielu lat, są wyraźne konsekwencje działania Ducha Świętego: - Dwadzieścia siedem lat pontyfikatu papieża Polaka to ogromne dziedzictwo nauczania i pielgrzymowania. To również ogromny wpływ na życie społeczne i polityczne całego świata. To wszystko było i jest owocem tytanicznej pracy człowieka kochającego Prawdę. Powiedział, że prawda się dzisiaj zdewaluowała, jest niewygodna, a dzisiejszy świat polega na zanegowaniu prawdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Przypomniał, że w tym kontekście św. Jan Paweł II pozostawił dwie encykliki, poświęcone prawdzie: „Veritatis splendor” oraz „Fides et ratio”. W obydwu papież przekonywał, że prawdy nie należy się lękać, ponieważ jest ona ciepła i serdeczna, piękna i pociągająca. „Szczególną misją Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest podejmowanie świadectwa, jakie złożył święty Patron. Tą misją jest służenie prawdzie, ukazywanie jej piękna i atrakcyjności, głoszenie i dawanie świadectwa o niej. Służenie prawdzie jest niczym innym jak formą miłości, troski o człowieka i świat” – zauważył kardynał.

Reklama

    Kardynał powiedział, że świat potrzebuje prawdy w kwestii człowieka, godności życia, rodziny, ekonomii i polityki oraz także w kwestii Kościoła. Wskazał, że świat potrzebuje także prawdy w kwestii osoby i dziedzictwa św. Jana Pawła II. - W obliczu jakże nieuzasadnionych i raniących oskarżeń musimy wszyscy stanąć odważnie w celu pokazania bogactwa, jakie zostało nam dane przez Boga w osobie Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Nie lękajmy się zatem dawać świadectwa prawdzie! – mówił.

    Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do sali konferencyjnej w budynku Centrum Jana Pawła II, rektor UPJPII, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała powitał gości – biskupów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, władz uczelni z Krakowa i Polski – rektorów i prorektorów, przedstawicieli świata nauki i duchowieństwa, po czym wygłosił inauguracyjne przemówienie rozpoczynając je od podsumowania minionego roku akademickiego. Przypomniał najważniejsze fakty związane z największą uniwersytecką inwestycją, jaką jest budowa Kampusu Jana Pawła II na os. Ruczaj, przywołał najbardziej znaczące osiągnięcia naukowe i organizacyjne uczelni i pracowników naukowych UPJPII, z czego ostatnim jest wejście w skład Rady Doskonałości Naukowej czterech profesorów UPJPII. Rektor wyraził również radość z dużej ilości kandydatów na studia, gdyż w tegorocznej rekrutacji wyraziło chęć studiowania na UPJPII 3574 osób, a przyjętych zostało 917 osób w poczet nowych studentów.

    Rektor przypomniał też o stanowisku UPJPII w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II, które wciąż jest ponawiane i potwierdzane przez uczelnię, a w pozostawionym nam przez niego dziedzictwie jest wiele zadań dla nas do wypełnienia. Są one zapisane m.in. w pasterskiej i proroczej wizji Jana Pawła II dotyczącej fundamentalnych i najważniejszych spraw dla życia każdego człowieka, poświęconej w całości podstawom moralności chrześcijańskiej, jaką jest encyklika „Veritatis splendor”, której 30. rocznicę obchodzimy.

Reklama

    - Oby ten akademicki rok był błogosławiony, zdrowy i pełen naukowych pasji, a także realizacji marzeń i zamierzeń oraz nieustannego szybowania ku górze jak orły niosące nadzieję – powiedział rektor UPJP II i dodał: Rok akademicki 2023/2024 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II uważam za otwarty! „Quod bonum, felix, faustum fotunatúmque sit”.

    W wykładzie inauguracyjnym „Od pedagogiki wstydu do edukacji patriotycznej – pedagogiki dumy w Polsce” minister Przemysław Czarnek odnosząc się do 45. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową stwierdził, że: Najlepsza pedagogika patriotyczna jest w wykonaniu św. Jana Pawła II - człowieka, który przecież urodził się, wzrastał i żył w przedwojennych Wadowicach, we wszystkich tych warunkach, które tam były, w wielu kulturach. Przyjaźnił się z Polakami i Żydami, widział relacje polsko-żydowskie i ich doświadczał. Był również uczestnikiem wszystkich tych wydarzeń, tragicznych i dramatycznych tu w Krakowie, w czasie II wojny światowej (…). Nie ma lepszego świadka, nie ma lepszego autorytetu, który mógłby nam opowiadać o tym, jaka jest Polska.

    Minister wręczył medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas rektorowi UPJPII ks. prof. Robertowi Tyrale i odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP. Natomiast marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski wręczył Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego prof. dr. hab. Włodzimierzowi Siedlikowi i ks. prof. dr. hab. Jackowi Urbanowi.

    Dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin, prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół UPJPII przypominając cele i założenia organizacji, zapraszała serdecznie wszystkich do współpracy, a Stanisław Łopadczak, przewodniczący Samorządu Studentów UPJPII słowa otuchy wlał w serca studentów I roku, którzy przywitani przez prorektor ds. studenckich i dydaktyki prof. UPJPII Małgorzatę Dudę dostąpili uroczystej immatrykulacji.

    Podczas uroczystości o piękno muzyki zadbał obchodzący 35 lecie działalności uniwersytecki chór Psalmodia pod dyrekcją prof. Włodzimierza Siedlika, a także Marek Pawełek na organach i Schola Gregoriana Sancti Joannis Pauli II pod dyrekcją dr hab. Susi Ferfoglii, prof. UPJPII.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-10-17 17:02

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Spotkanie Młodych z Biblią

2024-05-10 21:04

BPJG

Na Jasnej Górze odbędzie się coroczne, 17. już z kolei Spotkanie Młodych z Biblią. Jako termin wydarzenia wybrano 13 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli