Od lat Dzień Papieski w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu z inicjatywy ks. prob. Tadeusza Wołoszyna jest przeżywany bardzo uroczyście.
Najpierw młodzi z okolicznych miejscowości zaprezentowali swoją wiedzę o św. Janie Pawle II na Konkursie Papieskim, który ma wieloletnią tradycję. Odbył się on w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu. - Konkurs jest organizowany już od 16 lat. Św. Jan Paweł II był otwarty na potrzeby młodych ludzi. Jest mi to bardzo bliskie – powiedziała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebiczu pani Beata Turczyn, która wraz z pomysłodawcą Januszem Pęcherzewskim przyczyniła się do organizacji kolejnych edycji tego konkursu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– W tym roku wyszliśmy poza powiat. Może w kolejnych latach będzie to konkurs o zasięgu wojewódzkim – dodała pani Turczyn, która dyrektorem szkoły jest od 18 lat, a w tym roku otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla diecezji”. W konkursie udział wzięli uczniowie ze Szkół Podstawowych w Drezdenku (SP nr 1, nr 2 i nr 3), Lipkach Wielkich, Niegosławiu, Starym Kurowie i Trzebiczu. Wraz z nimi przyjechali dyrektorzy szkół i katecheci, którzy przygotowywali młodych do konkursu.
Zapraszamy do obejrzenia bogatej trzyczęściowej galerii zdjęć z tego wydarzenia:
Reklama
W Trzebiczu obecny był Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński, który w słowach powitania nawiązał do żywej pamięci o św. Janie Pawle II w społeczności Szkoły Podstawowej noszącej imię Papieża Polaka.
– Bardzo dziękuję, że Patron tej szkoły ma nie tylko swoje logo, ale jest również przypominany wraz ze swoim nauczaniem i stanowi inspirację do zdobywania wiedzy – powiedział bp Lityński. Biskup zielonogórsko-gorzowski ukazał, co łączy św. Jana Pawła II i błogosławioną Rodzinę Ulmów, którzy w tym roku zostali beatyfikowani: - Przynależeli do Kościoła, byli ochrzczeni, a przede wszystkim łączyła ich wielka miłość w imię Jezusa Chrystusa – powiedział.
– Gdy znaleziono Pismo Święte w domu Ulmów, zauważono podkreślony na czerwono tytuł przypowieści o miłosiernym Samarytaninie – dodał. Przypominając fakt, że Karol Wojtyła studiował potajemnie i w ten sposób przygotowywał się do kapłaństwa, a groziły za to surowe kary w czasie okupacji hitlerowskiej, bp Lityński przytoczył historię rodziny z Markowej: – Ulmowie wiedzieli, że za udzielanie schronienia Żydom groziła im śmierć, a nie odmówili im pomocy. Miłość, która wypełniała serce Rodziny Ulmów i św. Jana Pawła II to spoiwo, które łączy świętych – powiedział.
Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II dokonało się w podniosłej atmosferze.
Reklama
A to wszystko dlatego, że wpisuje się on w uroczystość Dnia Papieskiego, którą wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Trzebiczu i uczestnikami konkursu przeżywali zaproszeni goście. Oprócz Biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego była obecna Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa, a także Wicestarosta Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego Paweł Antczak, Burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska i Kierownik Referatu Oświaty w Urzędzie Miejskim w Drezdenku Sylwia Dworecka.
Pasterz diecezji wraz z Kurator Oświaty, Starostą i Burmistrz Drezdenka wręczył nagrody zwycięzcom konkursu papieskiego.
Pierwsze miejsce zajęła Krystyna Sikora, uczennica SP w Trzebiczu. Na drugiej lokacie uplasowała się Wiktoria Rogalska, uczennica SP w Niegosławiu. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Czarnecka ze SP w Starym Kurowie. W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce przypadło SP w Trzebiczu, drugie miejsce – SP w Niegosławiu, a trzecie miejsce zajęła SP w Lipkach Wielkich. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Oprócz nagrodzenia zwycięzców bp Tadeusz Lityński włączył do grona członków Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej w Trzebiczu młodych wolontariuszy., którzy złożyli ślubowanie.
Reklama
Dla ks. prob. Tadeusza Wołoszyna konkurs papieski należy do najważniejszych wydarzeń w ciągu roku: - Jak co roku rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża jest okazją, aby przypomnieć osobę św. Jana Pawła II nie tylko w szkole, ale w całej parafii. Uroczystość ta skupia dzieci z okolicznych szkół, katechetów, dyrektorów szkół. Jest to święto całego dekanatu – powiedział Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu ks. Tadeusz Wołoszyn. – Szkoła całym sercem jest zaangażowana w to przedsięwzięcie. Pani Dyrektor oraz nauczyciele robią wszystko, aby dzieci poznawały nauczanie św. Jana Pawła II – dodał. Szkoła Podstawowa w Trzebiczu nosi imię św. Jana Pawła II od trzech lat, ale konkurs papieski odbył się w tym roku po raz szesnasty.
Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa podkreśliła, że w międzyczasie Szkoła Podstawowa w Miodnicy również dołączyła do rodziny szkół, którym patronuje św. Jan Paweł II w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i w województwie lubuskim. – To cieszy. Raduje się nasze serce z tego powodu, że szkoły w dzisiejszych czasach obierają za patrona św. Jana Pawła II – powiedziała. – Mam nadzieję, że ten konkurs rozrośnie się, żeby jak najwięcej szkół wzięło w nim udział – kontynuowała Ewa Rawa. Lubuska Kurator Oświaty odniosła się do części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów z Trzebicza: - Uczniowie pięknie przytoczyli myśli św. Jana Pawła II. Są one bardzo głębokie i warto się z nimi zapoznawać. Cieszę się, że mogłam dziś osobiście pogratulować wszystkim, którzy brali udział w konkursie – stwierdziła.
- Osoba Jana Pawła II jest bliska naszym dzieciom, naszym nauczycielom i rodzicom, którzy często uczęszczali do tej szkoły. Jesteśmy dumni, że mamy takiego Patrona – stwierdziła Dyrektor SP w Trzebiczu Beata Turczyn.