Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apel Benedykta XVI

Głodna Afryka czeka na pomoc

Reklama

O pomoc dla regionu Wschodniego Rogu Afryki zaapelował Benedykt XVI 5 października podczas audiencji generalnej w Watykanie. Papież pozdrowił kard. Roberta Saraha, przewodniczącego Papieskiej Rady „Cor Unum”, i bp. Giorgio Bertina, administratora apostolskiego Mogadiszu, obecnych na tej audiencji wraz z niektórymi przedstawicielami katolickich organizacji charytatywnych. W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel arcybiskupa Canterbury, który również zaapelował o pomoc dla ludności dotkniętej klęską głodu. Ojciec Święty przypomniał, że spotykali się oni, aby nadać kolejny impuls inicjatywom, które pragną stawić czoło tej katastrofie humanitarnej.
- Ponawiam mój stanowczy apel do wspólnoty międzynarodowej, aby kontynuowała swoją pomoc dla ludności dotkniętej klęską. Zachęcam wszystkich do ofiarowania modlitwy i konkretnej pomocy dla wielu braci i sióstr tak ciężko doświadczonych, a zwłaszcza dzieci, które każdego dnia w tym regionie umierają z powodu chorób, braku wody i pokarmu - powiedział Benedykt XVI.
Najgorsza od ponad 60 lat susza i spowodowana przez nią klęska głodu, która nawiedziła w tym roku kraje w tzw. Rogu Afryki: Somalię, Kenię, Etiopię i Dżibuti, spowodowała już dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych. Ten tragiczny bilans zwiększa się każdego tygodnia. Według szacunków ONZ, bezpośrednio zagrożone jest życie ok. 12 mln osób. Udzielana pomoc jak dotąd jest niewystarczająca.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Ze szczególnym pozdrowieniem zwracam się do organizatorów i uczestników II Międzynarodowego Kongresu Miłosierdzia Bożego, który w tych dniach odbywa się w Krakowie-Łagiewnikach. Moi Drodzy, przez wspólną refleksję i modlitwę umacniajcie Waszą ufność w Panu, abyście skutecznie nieśli światu radosną wieść, że „miłosierdzie jest źródłem nadziei”. Niech Bóg Wam błogosławi!
Do Polaków podczas modlitwy „Anioł Pański”, 2 października 2011 r.

Niezależnie od tego, jak bardzo trudne, zawiłe czy długie mogą się jawić ścieżki naszego życia, często na pustyni duchowej, bez wody, pod palącym słońcem racjonalizmu - idąc naprzeciw tym wyzwaniom pod pewnym kierownictwem Chrystusa, jesteśmy przekonani, że podążamy właściwymi drogami i że Bóg nas prowadzi, że jest zawsze blisko nas, że niczego nam nie zabraknie.
Podczas audiencji generalnej, 5 października 2011 r.

Spotkanie z Papieżem

Na drodze polsko-rosyjskiego porozumienia

Benedykt XVI przyjął 5 października na prywatnej audiencji współprzewodniczących Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych - prof. Adama Rotfelda i prof. Anatolija Torkunowa. Jak wynika z oficjalnego komunikatu Ambasady RP przy Watykanie, Papież udzielił błogosławieństwa dla dialogu i dzieła porozumienia Polski i Rosji. Wyraził wolę zbliżenia Kościoła rzymskokatolickiego i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Dzień wcześniej odbyła się w Rzymie debata poświęcona dialogowi Polski i Rosji oraz perspektywom pojednania. Spotkanie w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej zorganizowała Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej. Jak podkreślają dyplomaci, w Watykanie, w tym w Sekretariacie Stanu, stosunki polsko-rosyjskie śledzone są z wielką uwagą. Także w kontekście stosunków katolicko-prawosławnych. Wskazuje się na trzy obszary problemów między obu narodami: Katyń, Smoleńsk i wojnę polsko-bolszewicką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Asyż, 27 X 2011

Międzynarodowe spotkanie religijne

W Rzymie podano szczegóły dotyczące przebiegu międzynarodowego spotkania modlitewnego w intencji pokoju na świecie, które odbędzie się 27 października br. w Asyżu. Ojciec Święty zaprosił przedstawicieli różnych religii w 25. rocznicę pierwszego dnia modlitw o pokój zwierzchników religii świata, którzy przybyli do Asyżu w 1986 r. na zaproszenie Jana Pawła II.
Delegacje różnych religii wyjadą 27 października rano z dworca watykańskiego pociągiem do Asyżu. O godz. 10.15 przewidziana jest ceremonia powitania w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Po przemówieniach przedstawicieli różnych religii głos zabierze Benedykt XVI. Następnie pokazany zostanie film wideo z pierwszego spotkania modlitewnego w Asyżu, a później uczestnicy udadzą się na obiad do jadalni klasztoru Matki Bożej Anielskiej. Program przewiduje potem czas ciszy i modlitwy, który uczestnicy spędzą w pomieszczeniach klasztornych dla gości.
W godzinach popołudniowych sprzed Bazyliki Matki Bożej Anielskiej Papież i delegacje różnych religii wyruszą w procesji na plac przed Bazyliką św. Franciszka, gdzie o godz. 16.30 rozpocznie się druga część spotkania religii świata w intencji pokoju. Po przemówieniach czołowych przedstawicieli religii zostaną zapalone światła, po czym nastąpi chwila ciszy. Na zakończenie Benedykt XVI wygłosi przemówienie. Przed drogą powrotną będzie możliwość nawiedzenia grobu św. Franciszka w miejscowej bazylice. Delegacje opuszczą Asyż ok. godz. 19 i udadzą się do Rzymu. Następnego dnia, 28 października, Papież przyjmie przedstawicieli religii na audiencji w Watykanie.

Sympozjum Mariologiczne

Każde nawrócenie wiedzie przez Maryję

W Rzymie zakończyło się 7 października 18. Międzynarodowe Sympozjum Mariologiczne, organizowane co dwa lata przez Papieski Wydział Teologiczny „Marianum” w Rzymie. W tym roku obradowano na temat: „Postać Maryi w kontekście wiary, rozumu i uczuć. Teologiczne i kulturalne aspekty nowoczesności”. - Aby nawrócić się do Chrystusa, trzeba zwrócić się do Maryi. To Ona prowadzi nas do Niego - oświadczył w przemówieniu do uczestników sympozjum kard. Angelo Amato SDB, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podkreślił, że Maryja ma też ogromne znaczenie egzystencjalne w życiu człowieka, zwłaszcza dzisiaj. Jeśli ktoś czuje się zagubiony, niech Maryję chwyci za rękę, a Ona doprowadzi go do Chrystusa i pozwoli mu pić ze źródła.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz o. Józefa Szańcy (bez jubilata)

2024-12-18 07:12

ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę, w święto św. Andrzeja Apostoła, w sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie świętowany był podwójny jubileusz o. Józefa Szańcy - 80-lecie jego urodzin i 55-lecie posługi kapłańskiej.

Więcej ...

Papież przyjął na prywatnej audiencji Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

2024-12-18 14:58

BP KEP/ks. Michał Siennicki SAC

W środę 18 grudnia br., w godzinach porannych, Ojciec Święty Franciszek przyjął na prywatnej audiencji Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Tematem spotkania były bieżące kwestie Kościoła w Polsce oraz przygotowania do Jubileuszu 2025.

Więcej ...

Prezydent podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej

2024-12-18 17:09

prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 17 grudnia ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej – przekazała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa zakłada powstanie systemu ochrony ludności, który – w razie wojny – będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Wiara

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Afera wokół Domu Miłosierdzia. Bp Zieliński: Mnie na...

Kościół

Afera wokół Domu Miłosierdzia. Bp Zieliński: Mnie na...

Papież skierował do wszystkich księży „ważniaków”...

Kościół

Papież skierował do wszystkich księży „ważniaków”...

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN