Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2011, str. 6

Na zdjęciu - o. Bogumił Schab OSPPE, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Krzysztof Świertok

Na zdjęciu - o. Bogumił Schab OSPPE, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórska Rodzina Różańcowa

Witaj, Maryjo, Królowo Różańca Świętego

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Różańcowej, sprawowana 2 października na Szczycie Jasnogórskim, była centralnym punktem tegorocznej Pielgrzymki Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak. Obecni byli członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej - zarząd i parafialne koła oraz pielgrzymi z różnych stron kraju, zwłaszcza należący do kół i róż różańcowych. Mszę św. koncelebrowali: o. Bogumił Schab - dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i o. Robert Jasiulewicz - redaktor naczelny dwumiesięcznika „Jasna Góra”. Zebranych witał o. Mieczysław Polak.
W wygłoszonej homilii abp Nowak zachęcił, aby z Jasnej Góry popłynęło wielkie wołanie do całej Polski o odmawianie modlitwy różańcowej, jeszcze większe, jeszcze intensywniejsze, o jeszcze szerszym zasięgu niż do tej pory. - Chcemy Ojczyźnie pomóc, chcemy się bardzo za nią modlić, bo przecież chcemy, aby ona trwała przy wartościach - powiedział Metropolita Częstochowski.
Na zakończenie pielgrzymki o. Bogumił Schab powiedział: - Chcę, abyście codziennie odmawiali Różaniec - takie wezwanie Matka Boża kierowała wszędzie tam, gdzie objawiała się z różańcem w ręku. Matka Boża podaje nam najskuteczniejsze narzędzie do codziennej walki o przemianę naszych serc i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam żyć i zdobywać świętość. Odmawiając Różaniec, można zadbać o życie wieczne, wzmocnić wiarę, wzmocnić miłość i jedność w rodzinie, nawrócić się.
Oprawę muzyczną zapewniły: Jasnogórski Chór Mieszany pod dyrekcją Marcina Lauzera oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.
Niedzielną uroczystość poprzedziły trzydniowe rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, które prowadził o. Jasiulewicz.

50-lecie kapłaństwa

Złoci jubilaci z Łodzi

Złoty jubileusz, czyli 50-lecie kapłaństwa, świętowało 10 kapłanów wywodzących się z archidiecezji łódzkiej, wśród nich: abp Janusz Bolonek - nuncjusz apostolski w Bułgarii i Macedonii, oraz bp Adam Lepa - biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. - Witam księży, którzy przez pośrednictwo Maryi pragną dzisiaj dziękować Bogu za nieoceniony dar kapłaństwa, jaki stał się ich udziałem - powiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru, który witał księży jubilatów w imieniu sanktuarium i wygłosił kazanie.
- Gdy chodzi o sanktuaria maryjne, które odwiedziłem, a było ich bardzo dużo, Jasna Góra jest najważniejsza, dlatego, że jestem Polakiem, katolikiem, księdzem Kościoła katolickiego - mówił abp Janusz Bolonek w wywiadzie dla jasnogórskich mediów. - Na trzeci dzień po otrzymaniu święceń kapłańskich moją Mszę św. odprawiłem właśnie tu, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. I dlatego gdziekolwiek potem Chrystus mnie poprowadził, to często wracałem na Jasną Górę. Dzisiaj z największą radością i z wielkim wzruszeniem przewodniczyłem tej Mszy św. jubileuszowej przed Obliczem Matki. I chciałbym tutaj wracać jak najczęściej - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podziękowanie za beatyfikację

Pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II

Ponad 20 tys. uczniów i nauczycieli z Rodziny Szkół im. bł. Jana Pawła II przybyło 5 października na Jasną Górę, aby podziękować za beatyfikację swojego patrona.
Bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz szkół im. bł. Jana Pawła II, zwrócił się w homilii do dzieci i młodzieży z prośbą o aktywną odpowiedź na Jezusowe pytanie: „Czy Mnie miłujesz?”. Zaproponował apostolskie dzielenie się skarbem wiary w najbliższym środowisku. - Podejmujemy bardzo trudne zadanie. Nosi ono tytuł „Misja Andrzej”, a polega na tym, że każdy z nas przyprowadzi do Pana Jezusa kolegę czy koleżankę, tych, którzy nie chodzą do Kościoła, nie modlą się. To naprawdę trudne zadanie - mówił bp Tomasik.
W Polsce i na świecie jest już ponad 1200 placówek oświatowych, których patronem jest bł. Jan Paweł II. Idea ich integracji zrodziła się w październiku 1998 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do Rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania bł. Jana Pawła II.

Amazonki

Przybyły w liczbie ok. 9 tys. z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Izraela, aby uczestniczyć 1 października w 14. Pielgrzymce Amazonek - Kobiet po Mastektomii. - To jest taka manifestacja, chcemy powiedzieć kobietom, żeby się badały, korzystały z badań profilaktycznych i żeby w przyszłości nie powiększały naszego grona - powiedziała Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek, organizatora pielgrzymki. Kobiety uczestniczyły we Mszy św., której na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. - Dajecie przykład pewnej energii duchowej, walki z sobą, trwania - mówił abp Nowak. Słowa powitania skierował do amazonek o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Uczestniczki pielgrzymki wystosowały telegram okolicznościowy do Benedykta XVI. Zaśpiewał Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej.

Krótko

29 września 6. Pielgrzymka Stowarzyszenia Transplantacji Serca skupiła osoby z przeszczepionym sercem, przedstawicieli służby zdrowia, a także rodziny zmarłych dawców, w sumie ok. 100 osób.

1 października doroczny Dzień Skupienia Prawników Polskich zgromadził sędziów, adwokatów, radców prawnych, prokuratorów i notariuszy, w sumie ok. 200 osób. Mszy św. przewodniczył nowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. Była to jednocześnie jego jasnogórska Msza św. prymicyjna. Eucharystię koncelebrowali: bp Artur Miziński - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. prawników i ks. Jan Pasierbek - krajowy duszpasterz prawników.

1 października odbyła się 5. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej (sanepid-u). Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Zapowiedzi

20 października - maturzyści diecezji bydgoskiej

21 października - maturzyści diecezji łomżyńskiej

22 października - maturzyści diecezji zamojsko-lubaczowskiej

22 października - pielgrzymka Ruchu „Komunia i Wyzwolenie”

21-23 października - Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...