Reklama

Kościół

Synod o wkładzie kobiet w życie Kościoła i wysiłkach na rzecz pokoju

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Wkład kobiet w życie Kościoła, konieczność wysiłków na rzecz pokoju, potrzeba pokory w słuchaniu, przyjmowanie wszystkich chcących się nawrócić, ważne zaangażowanie Ameryki Łacińskiej w Synod – to główne bieżące tematy obrad synodalnych o czym poinformowano na wczorajszym briefingu z obrad synodalnych. Dokument z syntezą obrad synodalnych zostanie opublikowany w sobotę wieczorem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaangażowanie w Synod Ameryki Łacińskiej

Uczestniczący w briefingu amerykański kard. Robert Prevost OSA, przełożony generalny Zakonu św. Augustyna w latach 2001–2013, w latach 2014 – 20121 pracujący w Peru, a obecnie prefekt Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej stwierdził, że w Ameryce Łacińskiej w procesie synodalnym na szczeblu diecezjalnym uczestniczyło znacznie więcej wiernych niż, średnio, w innych krajach świata. Hierarcha podkreślił znaczenie dialogu prowadzonego w atmosferze wzajemnego zaufania i pilną potrzebę, by członkowie Kościoła nauczyli się słuchać siebie nawzajem, wspólnie poszukując prawdy.

Potrzeba pokory w słuchaniu

Kard. Dieudonné Nzapalainga CSSp, od 2012, arcybiskup metropolita Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej podzielił się z dziennikarzami wspomnieniami z wizyty w jego kraju Papieża Franciszka, który właśnie w Bangi dokonał otwarcia pierwszych Drzwi Świętych w jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Kard. Nzapalainga, odnosząc się do znajdującej się w centrum obrad Synodu kwestii słuchania, podkreślił potrzebę okazywania pokory i szacunku wobec innych i zwrócił uwagę, że do Kościoła wnoszą swój wkład osoby mające najróżniejsze punkty widzenia i opinie. Wyraził także przekonanie, że dialog synodalny będzie kontynuowany w przyszłości, gdyż obecne Zgromadzenie w Rzymie nie oznacza końca dyskusji o synodalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konieczność wysiłków na rzecz godności człowieka i pokoju

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu USA abp Timothy Paul Andrew Broglio zwrócił uwagę na konieczność wciąż nowych wysiłków, na rzecz świata bardziej otwartego i szanującego godność każdego człowieka. Mówił także o pragnieniu pokoju, przytaczając przykład walk toczonych niekiedy na kontynencie afrykańskim. Po starciach, przedstawiciele walczących ze sobą stron, podejmują dyskusję o pokoju. „Trzeba, abyśmy potrafili taką dyskusję prowadzić zanim zaczniemy walczyć” powiedział duchowny, który od 2008 roku jest Ordynariuszem Wojskowym.

Konieczność wykorzystania wkładu kobiet w Synod

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyła także jedna z dwóch świeckich kobiet z Afryki, wykładowca teologii Nora Kofognotera Nonterah z Ghany. Podkreślając konieczność wykorzystania wkładu wniesionego w prace Synodu nie tylko przez osoby świeckie, ale przede wszystkim przez kobiety, zwróciła uwagę na szczególną siłę i „odporność” Afrykanek, które w Kościele uczą „jak być matką dla wszystkich”. Nonterah powiedziała także, iż Synod o Synodalności zachęca wszystkich do szanowania odrębności i różnic w atmosferze dialogu, którego warunkiem jest odpowiednia formacja. Jej zdaniem przed Zgromadzeniem stoi obecnie zasadnicze zadanie „wyobrażenia sobie znaczenia Kościoła w przyszłości”. W odniesieniu do kroków, mających na celu walkę z przypadkami wykorzystania seksualnego Nora Nonterah zwróciła uwagę, iż często ofiary nadużyć obawiają się mówić o doznanej krzywdzie i wobec tego tym bardziej istotne jest „uczenie synodalności”, a więc nauka swobodnej dyskusji, podczas której w rodzinach, dzieci, wyzbyte obaw, będą przez dorosłych zachęcane do szczerej rozmowy.

Kościół przyjmuje wszystkich, gotowych nawrócić się

Reklama

Dziennikarze uczestniczący w briefingu zadawali następnie pytania dotyczące m.in. włączenia świeckich w proces decyzyjny odnośnie do wyświęcania biskupów, stosunku Kościoła do osób LGBTQ+, oraz roli kobiet w Kościele. Odpowiadając na te pytania, kard. Prevost poinformował o podjętych przez dwie różne komisje pracach, dotyczących udziału świeckich i kobiet w misji Kościoła, zwracając również uwagę, że fakt, iż kobiety pełnią funkcje premierów czy prezydentów nie oznacza, że podobnie ma być w Kościele, który przecież opiera się na innych zasadach. „Nie jest prawdą, że kobiety, ponieważ nie pełnią określonych funkcji, są w Kościele pozbawione znaczenia” – stwierdził hierarcha. Odnosząc się do pytania o osoby nieheteroseksualne abp. Broglio stwierdził, że „Kościół przyjmuje wszystkich, ale muszą to być osoby, które gotowe są nawrócić się w życiu”.

Synod o wymiarze duchowym i charyzmatycznym Kościoła

Podniesiono także temat stosunkowo ograniczonej liczby uczestników procesu synodalnego, która nie przekroczyła 1% wiernych, co być może jest wynikiem niezaangażowania w ten proces parafii i wspólnot parafialnych. Wypowiadając się w tej kwestii kard. Prevost zwrócił uwagę, że obecne Zgromadzenie synodalne nie ma na celu dokonania rewizji struktur kościelnych, a poświęcone jest dyskusji o wymiarze duchowym i charyzmatycznym Kościoła, oraz temu, jak najlepiej kontynuować jego misję w przyszłości.

Członkowie Zgromadzenia rozpoczęli dyskusję nad dokumentem zawierającym końcową syntezą obrad. Jego publikacja, po przyjęciu w głosowaniu, zapowiedziana została na sobotę wieczorem. Około 40 stronicowy dokument obecnie dostępny dla uczestników Synodu po włosku i po angielsku, zostanie przetłumaczony również na kilka innych języków. Ma on zawierać opis dotychczasowych etapów procesu synodalnego, który rozpoczął się w październiku 2021 roku i zakończy się ostatecznie w październiku 2024 roku.

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2023-10-26 11:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież wzywa rodziny do modlitwy w intencji Synodu Biskupów

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego

2024-10-10 08:51

Karol Porwich/Niedziela

Śmierć Maksymiliana Kolbego stała się znakiem zwycięstwa. Było to zwycięstwo odniesione nad całym systemem pogardy i nienawiści człowieka i tego, co Boskie w człowieku, zwycięstwo podobne do tego, takie odniósł na Kalwarii Pan nasz Jezus Chrystus - mówił Jan Paweł II w homilii podczas kanonizacji o. Maksymiliana Marii Kolbego 10 października 1982 r. Dziś przypada rocznica zaliczenia do grona świętych franciszkanina, męczennika z Auschwitz.

Więcej ...

Wywiad z ks. Radosławem Kisielem. Odbudowa życia po kataklizmie: Misja Caritas i współpraca z parafiami

2024-10-10 21:05
Wywiad z ks. prał. dr Radosławem Kisielem, dyrektorem Caritas Diecezji Świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Wywiad z ks. prał. dr Radosławem Kisielem, dyrektorem Caritas Diecezji Świdnickiej

Skala zniszczeń jakie powódź pozostawiła po sobie w diecezji świdnickiej, jest niewyobrażalna. Ks. prałat dr Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej, opowiada o codziennym wysiłku i wyzwaniach, przed jakimi stoi Caritas Diecezjalna, by pomóc setkom ludzi odbudować swoje życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Sportowiec nie chciał podpisać koszulki w barwach LGBT, a...

Wiadomości

Sportowiec nie chciał podpisać koszulki w barwach LGBT, a...

Czy pamiętam, że Bóg jest nieskończenie dobry?

Wiara

Czy pamiętam, że Bóg jest nieskończenie dobry?

Obrona wystąpi z wnioskiem o skierowanie ks. Michała na...

Kościół

Obrona wystąpi z wnioskiem o skierowanie ks. Michała na...

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wiara

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Wiadomości

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa