„Homo viator” - to najczęściej spotykany motyw człowieka: człowiek jest w drodze, w podróży, człowiek idzie do Boga, pielgrzymuje do Boga. Tę istotę człowieka w drodze najbardziej oddają pielgrzymki do miejsc świętych.
Siła duchowa pielgrzymek na Jasną Górę bardzo przeszkadzała komunistycznym władzom. Nie wydawano pozwoleń na pielgrzymowanie. W latach 60. XX wieku była tylko jedna pielgrzymka - Warszawska, w skład której weszła później akademicka grupa „17”, prowadzona przez duszpasterzy akademickich z legendarnym ks. prał. Tadeuszem Uszyńskim. W tej grupie pielgrzymowali również częstochowscy studenci z duszpasterstwa akademickiego. W 1970 r. w Warszawskiej Pielgrzymce wędrowało 20 tys. studentów - w całej pielgrzymce szło 50 tys. ludzi.
Dziś pielgrzymie trasy na Jasną Górę wiodą z całej Polski. Ten kierunek na Jasną Górę stara się dokumentować organizowany przez „Niedzielę” konkurs. Skierowany jest do amatorów - tych, którzy pielgrzymują, i tych, którzy są świadkami tego fenomenu polskiej religijności. Wszystkich możemy nazwać świadkami wiary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu