Reklama

Kościół

Watykan: dwóch naukowców z Hiszpanii laureatami Nagrody Ratzingera

Grzegorz Gałązka

59-letni ks. prof. Pablo Blanco Sarto z Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii oraz 56-letni prof. Francesc Torralba Roselló z Barcelony otrzymają 30 listopada w Sala Regia Pałacu Apostolskiego Nagrodę Ratzingera 2023. Wręczy ją sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin - poinformowała watykańska Fundacja Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00 i będzie zawierała refleksje na temat spuścizny Josepha Ratzingera-Benedykta XVI niemal rok po jego śmierci. Rano, o godz. 8.15, w Grotach Watykańskich zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego papieża. Poprzedniego dnia po południu, 29 listopada, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim o godz. 17.00 odbędzie się konferencja naukowa w języku angielskim na temat „Dziedzictwa Benedykta XVI”.

Pablo Blanco Sarto urodził się 12 lipca 1964 r. w Saragossie (Hiszpania). Studiował filologię hiszpańską na Uniwersytecie Nawarry. W Rzymie ukończył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a następnie podjął studia i doktorat z filozofii na temat myśli Luigiego Pareysona (1918-1991). Święcenia kapłańskie przyjął 21 września 1997 roku. W 2005 r. ukończył studia doktoranckie z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry, studiując teologię fundamentalną i religii Josepha Ratzingera. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Nawarry w dziedzinie ekumenizmu, teologii sakramentalnej i pastoralnej. Współpracuje z Instytutem Papieża Benedykta XVI w Ratyzbonie (Niemcy), z licznymi instytucjami akademickimi w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej, a także z różnymi wydawnictwami oraz czasopismami teologicznymi i duszpasterskimi. Jest członkiem rady redakcyjnej Opera Omnia Josepha Ratzingera w języku hiszpańskim w Biblioteca de Autores Cristianos (BAC). Jest autorem licznych opracowań i tomów poświęconych życiu, myśli i dziełu Josepha Ratzingera-Benedykta XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Francesc Torralba Roselló jest filozofem i teologiem. Urodził się w Barcelonie 15 maja 1967 r. Jest żonaty i ma pięcioro dzieci. Posiada doktoraty z filozofii na Uniwersytecie Barcelońskim (1992), z teologii na Wydziale Teologicznym Katalonii (1997), z pedagogiki na Uniwersytecie Ramon Llull (2018) oraz z historii, archeologii i sztuki chrześcijańskiej na Ateneu Universitari Sant Pacià, Wydział Antoni Gaudí (2022). Obecnie jest akredytowanym profesorem na Uniwersytecie Ramon Llull i prowadzi kursy i seminaria na innych uniwersytetach w Hiszpanii i Ameryce. Swoją działalność dydaktyczną przeplata z zaangażowaniem w pisanie i rozpowszechnianie swojej myśli, zorientowanej na antropologię filozoficzną i etykę. Jest płodnym autorem, opublikował ponad 1800 artykułów i ponad 100 książek.

Reklama

Nagroda Ratzingera jest główną inicjatywą watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Zgodnie ze statutem przyznawana jest „uczonym, którzy wyróżnili się szczególnymi zasługami w publikacjach i/lub badaniach naukowych”. W ostatnich latach zakres laureatów nagrody rozszerzył się również o sztukę inspirowaną chrześcijaństwem.

Nominacje do nagrody są przedstawiane Ojcu Świętemu do zatwierdzenia przez Komitet Naukowy Fundacji, składający się z pięciu członków mianowanych przez papieża. W jego skład wchodzą kardynałowie: Kurt Koch (prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan), Luis Ladaria (emerytowany prefekt Dykasterii ds. Nauki Wiary), Gianfranco Ravasi (emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury), abp Salvatore Fisichella (proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji) i bp Rudolf Voderholzer (biskup Ratyzbony i przewodniczący Instytutu Papieża Benedykta XVI).

Nagroda przyznawana jest corocznie, począwszy od 2011 r., za każdym razem dwóm lub trzem naukowcom. Wraz z edycją 2023 będzie to łącznie 28 laureatów. Do tej pory uhonorowano nią głównie naukowców z dziedziny teologii dogmatycznej lub fundamentalnej, Pisma Świętego, patrologii, filozofii oraz wybitnych artystów z dziedziny muzyki i architektury.

Osobistości uhonorowane Nagrodą pochodzą z 16 różnych krajów: Niemiec (7), Francji (4), Hiszpanii (3), Włoch (2), Australii, Brazylii, Burkina Faso, Kanady, Estonii, Grecji, Anglii, Libanu, Polski (ks. prof. Waldemar Chrostowski w 2014 roku), USA, RPA, Szwajcarii.

Laureaci nagrody są nie tylko katolikami, ale należą także do innych wyznań chrześcijańskich: jeden anglikanin, jeden luteranin, dwóch prawosławnych i jeden Żyd.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-03 15:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: Szaleńcza kampania pomówień przeciwko Benedyktowi XVI

Monika Książek/Niedziela

„To wręcz groteskowe, że chce się przedstawić światu człowieka takiego jak papież senior Benedykt XVI/Jospeh Ratzinger jako kłamcę, przypisując jedno wydarzenie 42 lata później, jednemu z setek spotkań, w których, jak mu się wydaje, mógł uczestniczyć lub nie. Oskarżanie go o tak niską moralnie postawę nie tylko świadczy o całkowitym braku szacunku dla osoby i chrześcijanina, o wielkich zasługach dla Kościoła i społeczeństwa, ale jest także porażką ujawniającą własne intencje, które są realizowane w szaleńczej kampanii oczerniania jego osoby”. Tak mówi emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller w wywiadzie dla niemieckojęzycznego portalu kath.net na temat ogłoszonego 20 stycznia br. raportu o nadużyciach seksualnych w archidiecezji Monachium i Fryzyngi.

Więcej ...

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego ciała w czasie wyznaczonym przez Jezusa

2024-07-19 21:13
Myrna Nazzour - mistyczka i stygmatyczka

Małgorzata Cichoń

Myrna Nazzour - mistyczka i stygmatyczka

To było blisko dziesięć lat temu – w 2014 roku – kiedy poznałam Myrnę Nazzour i jej męża Nicolasa. To od nich bezpośrednio usłyszałam historię ich życia. Zachwyciła mnie ich normalność, zwyczajność… Nazzourowie, małżonkowie wówczas z trzydziestoletnim stażem, zwyczajnie się kochali. Widać to było chociażby w ich spojrzeniu, gestach czy słowach. Z wielką miłością mówili także o swoich dzieciach czy wnukach.

Więcej ...

Zupa od św. Siostry Faustyny

2024-07-19 13:49

Małgorzata Pabis

- Ponad tysiąc porcji zupy zakupiliśmy w tym roku i przekazaliśmy ubogim - informuje Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna