Reklama

„Oto Bóg królował z drzewa”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Napis w języku łacińskim: „Regnavit a ligno Deus” - Oto Bóg królował z drzewa - trzyma w ręku jeden z dziesięciu aniołów Męki Pańskiej, którzy zdobią Most Anioła w Rzymie. Wyraża on głęboko zakorzenione w świadomości Kościoła przekonanie o królewskiej godności Chrystusa ukrzyżowanego. Tą prawdą Kościół żyje zawsze, a szczególnie uroczyście przypomina ją w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, która jest także świętem Akcji Katolickiej.
Dziś, kiedy jesteśmy świadkami nowej walki z Krzyżem, przypomnienie prawdy, którą On wyraża, jest bardzo potrzebne. Czyni to w sposób doskonały najnowszy tom serii „Scripturae lumen. Biblia i jej oddziaływanie”, zatytułowany „Krzyż Twój wielbimy” (wyd. BIBLOS, Tarnów 2011). Jest w nim m.in. artykuł znanego biblisty ks. prof. Antoniego Troniny, który jako tytuł swojego studium przyjął te właśnie słowa: „Oto Bóg królował z drzewa” (tamże, s. 89).
W tej cennej edycji został przypomniany także znany obraz Jana Matejki, ilustrujący wizję chrztu Polski. Oto nad zgromadzonymi przedstawicielami wszystkich stanów góruje wielki krzyż, o który - w symbolicznym geście - opiera się książę Mieszko I, uosabiający nowo powstałe państwo Europy. I od tamtego czasu znak krzyża, wbity w ziemię polską, będzie dla Polek i Polaków drogowskazem po ziemi i ku niebu. I choć wiele razy w dziejach narodu polskiego próbowano, w imię nowoczesności i postępu, usunąć ten symbol z serc jego synów i córek oraz z przestrzeni publicznej, to pozostaje on nadal dla nich znakiem zbawienia (por. tamże, s. 7-8).
Krzyż jest „tronem”, na którym „zasiadł” Chrystus, i na którym ukazał wspaniałą królewskość Boga Miłości, składając siebie w ofierze za grzechy świata. W ten sposób odsłonił przed światem tajemnicę swojego panowania i Królestwa Bożego, które objawi się w pełni na końcu czasów, po pokonaniu wszystkich nieprzyjaciół i śmierci (por. 1 Kor 15, 25-26). Wtedy też Chrystus Syn Boży przekaże Królestwo Ojcu i ostatecznie Bóg będzie „wszystkim we wszystkich” (por. 1 Kor 15, 28). Droga prowadząca do tego celu jest długa i trudna; nie dopuszcza skrótów. Od każdego wędrowcy wymaga tego, aby z własnej woli przyjął prawdę o miłości Boga i o Jego prawdzie. Oto sposób, w jaki króluje Bóg. Oto Jego plan zbawienia, który objawia się w historii człowieka.
Królowanie Boga jest panowaniem łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju (por. Prefacja o Jezusie Chrystusie Królu Wszechświata), a jego najistotniejszym aktem jest odkupienie, którego - z miłości do człowieka - dokonał Syn Boży Jezus Chrystus. Tę prawdę ilustruje bogata ikonografia chrześcijańska, także ta ukazana na popularnych obrazkach, przechowywanych z pietyzmem w modlitewnikach dla wiernych i brewiarzach kapłańskich. Przykładem tego jest obrazek sprzed 70 lat - pamiątka prymicyjnej Mszy św. ks. inf. Ludwika Rutyny, zmarłego rok temu najstarszego kapłana archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego, który w ostatnich latach swego życia był proboszczem w Buczaczu na Podolu. Na awersie obrazka widnieje postać Chrystusa z gorejącym sercem, w białej tunice i szkarłatnym płaszczu. W prawej ręce trzyma On berło, a w lewej krzyż zwieńczony koroną cierniową, oparty na kuli ziemskiej z Bazyliką św. Piotra. Nad głową zaś Chrystusa dwaj aniołowie podtrzymują koronę królewską. Ten pamiątkowy obrazek doskonale ilustruje Ewangelię z Niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata, mówiącą o Chrystusie, który jest Sędzią i Władcą (Mt 25, 31-46). Pełnię tej władzy - jak podkreśla św. Paweł Apostoł - Chrystus ukaże na końcu czasów, kiedy dokona ostatecznego triumfu nad śmiercią w tajemnicy swego zmartwychwstania, w którym będą mieli udział ci, którzy do Niego należą (por. 1 Kor 15, 20-26. 28).
Jezus jest Królem tych, których serca są wolne od żądzy władzy i bogactwa materialnego oraz pragnienia i dążenia do panowania nad innymi.
Jezus jest Królem tych, którzy mają wewnętrzną wolność, co uzdalnia do pokonania chciwości i egoizmu, tych, którzy wiedzą, że tylko Bóg jest ich bogactwem.
Jezus jest Królem ubogim między ubogimi, łagodnym wśród tych, którzy chcą być łagodnymi. W ten sposób jest On Królem pokoju, dzięki mocy Bożej, która jest siłą dobra i miłości.
Jest Królem, który czyni pokój, na krzyżu łącząc ziemię i niebo, i stawiając mosty braterskiej miłości między ludźmi.
Krzyż jest narzędziem pokoju, przebaczenia i pojednania, znakiem, że miłość jest silniejsza od wszelkich aktów przemocy, że jest mocniejsza niż śmierć; jest znakiem tego, że zło przezwycięża się dobrem i miłością (por. Benedykt XVI, Katecheza podczas audiencji ogólnej w Watykanie, 26 października 2011 r.). Dlatego „nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża (…). Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości” (Jan Paweł II, Zakopane, 6 czerwca 1997 r.).

Bp Mariusz Leszczyński jest Krajowym Asystentem Kościelnym Akcji Katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Uzdrowiona przez przebaczenie

2025-03-31 09:01
Rysunek Pietera Bruegla starszego

pl.wikipedia.org

Rysunek Pietera Bruegla starszego "Chrystus i cudzołożnica"

Komentarz do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu roku C.

Więcej ...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:04

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami