Reklama

Prof. Gabriel Turowski wśród najbardziej zasłużonych obywateli miasta Krakowa

Hejnałem mariackim w wykonaniu krakowskich strażaków rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa 28 października 2011 r., podczas której nadano honorowe obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa prof. Gabrielowi Turowskiemu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider serdecznie powitał prof. Gabriela Turowskiego, wraz z małżonką i rodziną, kard. Franciszka Macharskiego, parlamentarzystów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i konsularnego oraz laureatów medalu „Cracoviae Merenti”, władze państwowe i samorządowe, duchowieństwo, przedstawicieli świata nauki i kultury, organizacji społecznych, mediów i wielu innych gości, którzy wypełnili salę Rady Miasta.

W gronie najbardziej zasłużonych obywateli miasta Krakowa

Przewodniczący Rady Miasta zwrócił uwagę, że z Krakowem była związana jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku - ks. Karol Wojtyła, Ojciec Święty Jan Paweł II. Osoba prof. Turowskiego natomiast wiąże się z tym, co dla Krakowa jest najważniejsze i najlepsze, poświęcał się bowiem nie tylko karierze naukowej, ale także działalności na rzecz mieszkańców miasta i regionu. Dziś podejmuje działania zmierzające do utrwalania pamięci ks. Karola Wojtyły „Wujka” - bł. Jana Pawła II, będąc spadkobiercą jego myśli społecznej.
Prof. Turowski jest zasłużonym człowiekiem pióra, długoletnim członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Opublikował wiele opracowań poświęconych zamachowi na Ojca Świętego, trudnemu okresowi dochodzenia Jana Pawła II do zdrowia oraz roli, jaką Papież Polak odegrał w trudnym dialogu na rzecz pokoju między przedstawicielami różnych narodów i religii. - Czujemy się zaszczyceni, mogąc wyrazić naszą wdzięczność za ogrom pracy prof. Gabriela Turowskiego. Dzięki niemu lepiej rozumiemy przesłanie pontyfikatu bł. Jana Pawła II, pierwszego słowiańskiego papieża, wielkiego człowieka, Polaka i krakowianina, laureata złotego medalu „Cracoviae Merenti” - powiedział Bogusław Kośmider.
W treści uchwały Rady Miasta Krakowa z 14 września 2011 r. czytamy: „Panu Profesorowi Gabrielowi Turowskiemu za utrwalanie pamięci i nauczania największego z Polaków - Ojca Świętego Jana Pawła II Rada Miasta Krakowa nadaje honorowe obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Świadek życia Jana Pawła II

Laudację na cześć prof. Turowskiego wygłosił prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Ukazał osiągnięcia naukowe Profesora, jego dorobek pisarski i działalność religijno-społeczną. Przypomniał jego przyjaźń z ks. Karolem Wojtyłą od lat studenckich, działalność w gronie przyjaciół przyszłego Papieża w „Środowisku Wujka” i zaangażowanie w Krakowskim Synodzie Duszpasterskim, a także w spotkania w Watykanie, Castel Gandolfo i podczas papieskich podróży do różnych krajów świata. Podkreślił, że jest on jednym z najcenniejszych świadków życia Jana Pawła II, a swoimi osobistymi wspomnieniami dzieli się w publikacjach i bezpośrednich spotkaniach, zwłaszcza z młodzieżą, przekazując potomnym mało znane obrazy z życia Jana Pawła II. - Utrwalając pamięć o Janie Pawle II, prof. Turowski był fundatorem Fundacji Szlaki Papieskie Jana Pawła II - mówił Jacek Majchrowski. Zainicjował także cykl sesji naukowych „Promieniowanie świętości Jana Pawła II”. Dojrzałe świadectwo prof. Turowskiego przybliża młodym ludziom postać Ojca Świętego, odkrywa przed nimi świat najwyższych wartości, jest cennym wsparciem dla ich formacji intelektualnej i duchowej. Młodzi ludzie, widząc w Profesorze człowieka głębokiej wiary i wielkiego serca, pytają nie tylko o Jana Pawła II, ale też o to, jak poruszać się we współczesnym świecie, jak żyć w zgodzie z Bogiem i sumieniem. Pozostaje dla nich autorytetem moralnym jako uczony, człowiek, ojciec rodziny - podkreślał Prezydent Krakowa. Podziękował Profesorowi za imponujący dorobek naukowy, za całokształt pracy badawczej, tak ważnej dla polskiej immunologii, i za bezcenne świadectwo oraz szeroką działalność publicystyczną i społeczną, przybliżającą postać najwybitniejszego z krakowian.

Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

Prof. Turowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do nadania mu godności honorowego obywatela miasta Krakowa - przewodniczącemu Bogusławowi Kośmiderowi i radnym, którzy pozytywnie przyjęli propozycję Krakowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy o nadanie tego tytułu, obecnej prezes Stowarzyszenia Ewie Skwarczyńskiej i poprzedniemu prezesowi Adamowi Markowskiemu, radnemu, byłemu wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Krakowa Stanisławowi Rachwałowi, który zabiegał o to, żeby odpowiednie dokumenty trafiły we właściwe miejsce, przyjaciołom ze „Środowiska”, z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, rodzinie i wszystkim, którzy swą obecnością zaszczycili uroczystość.
Następnie Profesor, który urodził się na Podolu i jako repatriant trafił do Gorzowa Wielkopolskiego, opowiedział historię swojego wrastania w Kraków. Jako młody chłopak przeżył pogromy, walki z UPA, czekanie w kolejce na wywóz na Sybir. Marzeniem 15-letniego chłopca było zobaczenie zabytków kultury narodowej w Krakowie - Wawelu, krakowskich kościołów, sanktuariów… Do Krakowa przyjechał, aby studiować na Wydziale Lekarskim UJ. Nie udawało mu się jednak dostać na ten wydział. Dopiero po 50 latach, gdy jako pokrzywdzony dostał z IPN-u część materiałów na swój temat, dowiedział się, że powiatowy UB w Gorzowie przesyłał informacje, iż jest nieprawomyślnie ustosunkowany do władzy ludowej. Stąd miał problemy z wyjazdami na stypendia zagraniczne i otrzymywał ciągłe wezwania do UB na pl. Inwalidów, a nawet był aresztowany.
Profesor wyjaśnił też, jak dostał się do grona lekarzy najpierw biskupa i kardynała, a następnie Jana Pawła II. Otóż kiedy Ojciec Święty po raz pierwszy przyjechał do Polski, kard. Stefan Wyszyński zapytał go - oraz dwóch innych lekarzy - czy nadal będą się opiekować zdrowiem Ojca Świętego, tak jak to było do czasu jego wyboru na biskupa Rzymu. Tę informację przekazano do Stolicy Apostolskiej, a po zamachu prof. Turowski został powołany do sześcioosobowej międzynarodowej komisji czuwającej nad przebiegiem leczenia Ojca Świętego. A potem aż do 14 sierpnia 1981 r. pracował podczas rekonwalescencji Jana Pawła II. Profesor podkreślił również, że jako mikrobiolog i wirusolog był teoretycznie przygotowany do tego, żeby pomóc Ojcu Świętemu po zamachu.
Na koniec uroczystości prof. Turowski podkreślił, że przyznanie mu tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa będzie go jeszcze bardziej mobilizowało do dzielenia się swoimi wspomnieniami dotyczącymi dziejów życia i świętości bł. Jana Pawła II. Po podpisaniu aktu nadania tytułu ustawiła się długa kolejka osób, które pragnęły osobiście złożyć gratulacje i życzenia Panu Profesorowi. Uroczystość uświetnił Chór Mariański, laureat Brązowego Medalu „Cracoviae Merenti”, pod dyrekcją dr. Jana Rybarskiego.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Więcej ...

Maryjo, przyprowadź młodych

2024-04-30 10:43

Mateusz Kijas

Mam nadzieję, że owocem peregrynacji będzie większa frekwencja młodych na Mszach św. w kościele – mówi Niedzieli ks. Mieczysław Papiernik, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kowalach-Ganie.

Więcej ...

Spotkanie proboszczów świata: chcemy usłyszeć, jak Jezus nadal działa dzisiaj

2024-04-30 11:06

Karol Porwich/Niedziela

- Nie przybyliście tutaj, by otrzymać nauczanie czy wykład nt. synodalności. Jesteście tutaj, by opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ historia każdego z was jest ważna - mówił kard. Mario Grech otwierając spotkanie „Proboszczowie dla synodu”. Odbywa się ono w połowie drogi między kolejnymi sesjami Synodu Biskupów nt. synodalności i w pewnej mierze jest odpowiedzią na pojawiający się zarzut, że głos kapłanów odpowiedzialnych za wspólnoty parafialne został dotąd niewystarczająco wysłuchany.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego