Reklama

Zjazd Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Jesteście potrzebni

W dniach 25 i 26 października w Zielonej Górze przebywał asystent krajowy Akcji Katolickiej bp Piotr Jarecki. Uczestniczył on w spotkaniu Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie pierwszej części zjazdu omówiono inicjatywy, jakie zamierza podjąć stowarzyszenie w najbliższym czasie, m.in.: zaangażowanie się w promocję właściwej i rzetelnej edukacji z zakresu języków obcych (propagowanie podręczników do nauki języka angielskiego autorstwa dr. Marka Kuczyńskiego), zgłoszenie projektu praktycznego podręcznika przeznaczonego dla potrzeb parafialnych oddziałów AK oraz pomysł realizacji filmu dokumentalnego poświęconego działalności stowarzyszenia. W trakcie wieczornych obrad, na które wprost z Warszawy dotarł bp P. Jarecki, dyskutowano nad wspomnianymi projektami i możliwością wsparcia ich przez władze krajowe stowarzyszenia oraz nad aktualnymi problemami i kondycją Akcji Katolickiej.
Druga, sobotnia część wizyty bp Piotra Jareckiego w naszej diecezji, rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi. Księdza Biskupa oficjalnie przywitał w imieniu AK naszej diecezji prezes Zarządu Diecezjalnego Stanisław Rzeźniczak. W wygłoszonej homilii bp Piotr Jarecki, odnosząc się do przeczytanej Ewangelii, zwrócił m.in. szczególną uwagę na swoistą metodę Bożego działania, przepojoną miłosierdziem względem człowieka. To właśnie - według Księdza Biskupa - winno stanowić podstawę aktywności w stowarzyszeniu.
Po zakończeniu Eucharystii w auli nad Księgarnią św. Antoniego rozpoczęło się uroczyste zebranie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, w którym uczestniczył także bp diecezjalny Adam Dyczkowski. Na początku obrad zaprezentowały swoją działalność cztery wybrane Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej (POAK). Przedstawiciel oddziału z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze omówił realizowaną z dużym powodzeniem inicjatywę gazetki parafialnej Miłosierdzie Boże. Reprezentantka POAK z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu mówiła m.in. o działaniach mających na celu udostępnienie do zwiedzania i promocję wspaniałego (choć wciąż jeszcze chyba zbyt mało znanego) zespołu architektonicznych obiektów poaugustiańskich, w tym zwłaszcza znakomitej biblioteki klasztornej. Prezes POAK z parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli przedstawił niezwykle szeroką gamę działalności AK w tej parafii: inicjator Parafialnego Klubu Sportowego "Millennium", pracę grupy Caritas, aktywne włączanie się w życie religijne parafii. Wystąpienia przedstawicieli POAK zakończył prezes oddziału z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pany w Gorzowie Wlkp., opowiadając o działalności zespołu doradców zorganizowanego z inicjatywy stowarzyszenia (wśród których znaleźli się m. in.: psycholog, prawnik, lekarz, pedagodzy, doradca ds. osób poszkodowanych przez III Rzeszę) oraz o wydawaniu parafialnej gazetki "Rodzina" i cyklicznych wykładach (np. na takie tematy: "Chrześcijanin a polityka", "Czy kryzys w Kościele?", Miejsce chrześcijanina we współczesnym świecie").
Po ostatnim wystąpieniu głos zabrał asystent krajowy, który podzielił się swoimi przemyśleniami na temat istoty AK i stojących przed nią zadań. Zwrócił uwagę także na to, iż mimo wielości ruchów i stowarzyszeń w Kościele, Ojciec Święty Jan Paweł II uznał potrzebę powołania Akcji Katolickiej. Zdaniem bp. P. Jareckiego celem tej inicjatywy była widoczna potrzeba większego wpływu wiary na życie społeczne. Uwypuklił też znaczenie w pracy stowarzyszenia jego szczególnego charyzmatu, jakim jest ścisła współpraca laikatu z hierarchią kościelną.
Po półgodzinnej przerwie rozpoczęła się druga część zebrania mająca bardziej roboczy charakter. W jego trakcie podjęto m.in. tematy: szkoleń wychowawców kolonijnych, organizatorów festynów parafialnych; organizowania dni skupienia AK; współpracy ze świetlicami środowiskowymi; promocji kultury chrześcijańskiej; zakładania szkół języka angielskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek ma swoją orchideę, a Jan Paweł II ma różę. Rośliny upamiętniające papieży

2025-04-14 11:25
Róża

Adobe Stock

Róża

Do tradycji należy już nadawanie nazw zwierzętom i roślinom nawiązując w ten sposób m.in. do osób - również papieży!

Więcej ...

Zmarł biskup Piotr Turzyński

2025-04-14 19:30
bp Piotr Turzyński

episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

Nie żyje bp Piotr Turzyński - biskup pomocniczy radomski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Miał 61 lat. W marcu br. obchodził 10. rocznicę święceń biskupich. W kapłaństwie przeżył 37 lat.

Więcej ...

Debata wyborcza w TV Republika

2025-04-14 22:21

TV Republika

W poniedziałek po godz. 20 rozpoczęła się debata wyborcza w TV Republika. Zmierzy się w niej dziesięciu kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Wiara

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Wiara

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...