Reklama

Święty Mikołaj daje „szlachetne paczki”

Archiwum Fundacji „Szlachetna Paczka”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyskretnie dostarczał posag ubogim pannom. Ratował od śmierci niesłusznie skazanych młodzieńców. Żeglarzy wybawiał z katastrofy morskiej. Legendy głoszą, że nawet wskrzeszał zmarłych. A wszystko to dzięki pobożności i miłosierdziu, którymi się odznaczał. Taki święty, który dostrzega potrzebujących i w umiejętny sposób im pomaga, dziś pewnie działałby w akcji „Szlachetna Paczka”.

Wystarczą cztery kroki

Nie trzeba być bogatym, aby pomóc ubogiemu. Wystarczy chcieć. Jeśli nasza świnka-skarbonka nie pęka od nadmiaru oszczędności, to można zaangażować rodzinę, przyjaciół oraz znajomych, aby wspólnie przygotować „Szlachetną Paczkę”. - Akcja ta jest dobrze zorganizowana i wiarygodna w swoich działaniach - potwierdzają Aneta Ruzik i Wiktoria Jary. - Dużym plusem jest wcześniejsze udostępnienie bazy rodzin, dzięki czemu można ocenić swoje możliwości pomocy. Rodzina, której pomagamy, nie jest całkowicie anonimowa, ponieważ każdy darczyńca otrzymuje dokładne wskazówki, jak pomóc, oraz opis trudnej sytuacji tych osób - dodają zeszłoroczne „mikołajki”. Cztery kroki do radości to: wybranie rodziny, której chcemy pomóc, następnie - jeśli zaistnieje taka potrzeba - kontakt z wolontariuszem, aby nasza paczka była trafnym prezentem, przygotowanie podarku i dostarczenie go do magazynu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Paczka na miarę potrzeb

Reklama

Cała akcja - zainicjowana przez ks. Jacka Stryczka, założyciela Stowarzyszenia WIOSNA - ma na celu udzielenie dokładnie takiej pomocy, jakiej oczekuje konkretna rodzina. Najpierw wolontariusze spisują w ankiecie produkty żywnościowe, przedmioty codziennego użytku, sprzęty AGD oraz inne potrzeby osób z trudnościami finansowymi. W internetowej bazie możemy wybrać, komu chcemy pomóc. Można też wpłacić pieniądze na konto bankowe, aby wspomóc zakup kosztowniejszych paczek. - Wybrałyśmy taką rodzinę, której potrzebom mogłyśmy sprostać - mówią Aneta i Wiktoria. - Organizacja Europejskie Forum Studentów AEGEE Kraków, w której działamy, spisała się na medal. Wspólnymi siłami zebraliśmy produkty i artykuły, których rodzina najbardziej potrzebowała. Skompletowanie paczki zajęło nam około dwóch tygodni. Dużo radości sprawiło nam pakowanie prezentów, oklejanie ozdobnymi papierami, kolorowymi wstążkami i samo dostarczenie paczek do magazynu - opisują studentki.

Agent SuperW

Jego zadanie to wytropienie ubóstwa wśród sąsiadów, znajomych, w środowisku, w którym żyje. Następnie agent dyskretnie pyta, czy te osoby potrzebują pomocy i czy zechcą ją przyjąć. Potem w ankiecie gromadzi szczegółowe informacje o koniecznych produktach, ubraniach i sprzęcie. Tak właśnie działa SuperW, czyli wolontariusz „Szlachetnej Paczki”. Agenci specjalni pytają też ubogich o marzenia, które czasem są bardzo proste. Jedna pani marzyła o kawie na święta, bo na co dzień rezygnuje z tego luksusu. - Najbardziej uderzające jest to, że ci ludzie nie marzą… - stwierdza Marlena Pieniążek, liderka wolontariuszy w Przeworsku. - Nie potrafią? Zapomnieli? Zazwyczaj jest tak, że oni proszą o żywność, o środki czystości, a kiedy pytam, jaki chcieliby upominek, zapada długa cisza. Potem nieśmiało pada „może coś słodkiego” albo „torebka” lub „książka” - relacjonuje Marlena. Trudno marzyć o podróżach czy o świetnym samochodzie, kiedy marzeniem jest ciepły posiłek każdego dnia. Ks. Jacek Stryczek zachęca, aby do prezentu dodać coś jeszcze, np. perfumy, i ładnie całość zapakować, aby obdarowani poczuli się wyjątkowo.

Prawdziwi bohaterowie

Bezdomność, patologia i alkoholizm to niejedyne przyczyny ubóstwa. Bieda bywa też ukryta. Pozornie wszystko jest dobrze, ludzie otrzymują świadczenia socjalne, niektórzy nawet pracują, ale z każdym miesiącem ledwo dopinają budżet i nie stać ich na nieprzewidziane, nagłe wydatki, np. na leki, ciepłą odzież czy buty. Rodziny wielodzietne, niepełne, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub dorosłymi, osoby samotne lub w podeszłym wieku, ludzie, których dotknęło nieszczęście - to grupa docelowa „Szlachetnej Paczki”. - Gdzieś obok nas są tacy, którzy walczą cały czas, tuż za naszymi drzwiami, na naszych ulicach - zauważa Marlena Pieniążek. - Bliżej niż się spodziewamy, mieszkają ludzie, którzy walczą heroicznie o codzienność. Często przegrywają walkę z urzędami lub ośrodkami pomocy społecznej. Czują, że dla nikogo już nic nie znaczą, bo nie poukładało im się w życiu - podsumowuje liderka Przeworska. W „Szlachetnej Paczce” jest wielu bohaterów. Darczyńcy, którzy dzielą się dobrami materialnymi, wolontariusze, którzy ofiarowują swój czas, a także ci najwięksi - potrzebujący. - Dla mnie - wyznaje Marlena - prawdziwy bohater to ojciec, który samotnie wychowuje ośmioro dzieci, albo starsza pani, która marzy o ciepłych rajstopach. Paczka to nie tylko prezenty materialne, to przede wszystkim motywacja i inspiracja. Znak, że jest się coś wartym, że ktoś zobaczył w tej osobie potencjał, a może, co ważniejsze, uwierzył jej - podsumowuje swoje obserwacje agentka SuperW.

Radość bezcenna

Modlitwa i dzieła miłosierdzia. Taką ideę świętości realizował Biskup Miry. Nagroda ziemska to radość.
- „Szlachetna Paczka” jest dla mnie - zdradza Marlena - radością dzieci w jedenastoosobowej rodzinie, które nie mogą usiedzieć w jednym miejscu przy otwieraniu kolejnych podarków. Jedna dziewczynka trzymała na rękach swojego półtorarocznego braciszka. W pewnej chwili prawie mi go rzuciła, mówiąc: - Może pani potrzymać, bo ja już nie mogę - i pobiegła do reszty rodzeństwa otwierać pakunki. Kiedy wnosiliśmy prezenty do pani Marii - trzynaście pudeł - przy trzecim zaczęła płakać i tak już tylko stała i dziękowała - dopowiada wolontariuszka. Organizatorzy przyznają, że „Szlachetna Paczka” wciąga, mimo nieprzespanych nocy i ogromu pracy. Po jednym finale zaczynają planować następny. I tak już 10 lat! - Akcja pomaga rodzinom choć na chwilę zapomnieć o kłopotach, przynajmniej w tym szczególnym przedświątecznym okresie - przekonują Aneta i Wiktoria. Od 19 listopada na stronie: www.szlachetnapaczka.pl dostępna jest baza rodzin, które czekają na dar serca.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Bóg pierwszy we mnie uwierzył

2025-01-04 16:47

Magdalena Pijewska

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczyna się Nowenna do św. Pawła I Pustelnika

2025-01-05 17:54
Jasnogórskie Pawełki

Krzysztof Świertok/BPJG

Jasnogórskie Pawełki

6 stycznia, na Jasnej Górze, jak i we wszystkich paulińskich klasztorach rozpoczną się „Pawełki” - dziewięciodniowe nabożeństwo ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu. Początek roku to dla wszystkich duchowych synów tego wielkiego Pustelnika czas powrotu do korzeni, do refleksji nad swoim powołaniem i życia charyzmatem zakonu.

Więcej ...

United Cup - Polska przegrała z USA w finale

2025-01-05 13:33

PAP/Marcin Cholewiński

Polska przegrała z USA 0:2 w finale tenisowego turnieju United Cup w Sydney. Najpierw Iga Świątek uległa Coco Gauff 4:6, 4:6, a następnie Taylor Fritz pokonał Huberta Hurkacza 6:4, 5:7, 7:6 (7-4).

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał tą słynną...

Kościół

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał tą słynną...

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Święty na słupie

Wiara

Święty na słupie

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...