Reklama

Potrzeba serca i miłości

"Tam, gdzie jest człowiek cierpiący, musi znaleźć się człowiek, który otoczy cierpiącego wsparciem" (Jan Paweł II)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Termin "hospicjum" pochodzi od łacińskiego słowa hospes - gość, gościna. Warto przypomnieć, że hospicja istniały wcześniej niż szpitale, będąc domami gościnnymi dla chorych i cierpiących, najczęściej przy domach zakonnych lub na pielgrzymich szlakach.
Pragnienie, aby miejsca, gdzie umierają ludzie, stały się na nowo "gościnnymi domami", przyświecało Dame Cicely Saunders, gdy otwierała w 1967 r. w Londynie pierwsze na świecie nowoczesne Hospicjum św. Krzysztofa, przeznaczone dla chorych w terminalnej fazie życia. To hospicjum zapoczątkowało szybki rozwój ruchu hospicyjnego w Europie Zachodniej i Środkowej, a także w Ameryce Północnej i Australii. Hospicja z całego świata są zrzeszone w Forum Ruchu Hospicyjnego, a rok 2002 został ogłoszony przez Forum Rokiem Polskiego Hospicjum.
Z ruchu hospicyjnego rozwinęła się opieka paliatywna, a następnie specjalizacja w medycynie zwana medycyną paliatywną. Każde hospicjum ma być gościnnym domem, w którym cierpiący człowiek nie jest zostawiony sam sobie. Celem hospicyjnej opieki jest umożliwienie choremu najpełniejszego przeżycia terminalnego okresu choroby poprzez leczenie objawowe, pielęgnację oraz towarzyszenie choremu i jego rodzinie w trudnej drodze cierpienia, jaką przechodzi.
Taką ideą kieruje się również Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach, prowadzone przez Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Nasze hospicjum działa od 1997 r. Na początku funkcjonował tylko zespół wyjazdowy, w którym opieką objęci byli pacjenci przebywający w domu, a od 2000 r. otworzyliśmy również oddział stacjonarny, w którym może przebywać 12 pacjentów. Naszą opieką obejmujemy chorych z całego terenu byłego województwa zamojskiego. W naszym hospicjum opiekę nad chorym i jego rodziną sprawuje 2 lekarzy, 14 pielęgniarek, rehabilitant, socjolog, psycholog, pracownik gospodarczy, 3 salowe, 2 pracowników administracyjnych i 2 kapelanów. Oprócz tego jako wolontariusze pomagają: lekarz, 3 pielęgniarki, prawnik, kierowcy, a w okresie wakacyjnym inne osoby, np. studenci.
Hospicjum Santa Galla jest placówką charytatywną, dlatego wszystkie świadczenia udzielane przez nas są nieodpłatne.
W hospicjum jest codziennie Msza św., organizowana jest dla pacjentów Wigilia i Pasterka oraz Święta Wielkanocne. Pamiętamy też o imieninach naszych pacjentów. W miarę możliwości staramy się spełniać różne życzenia chorych, na przykład dotyczące posiłków, bo nigdy nie wiadomo, czy nie jest to czyjeś ostatnie życzenie.
Co roku w listopadzie odprawiana jest Msza św. w intencji wszystkich zmarłych pacjentów, na którą zapraszamy ich rodziny. Przy hospicjum działa także organizacja wspierająca jego działalność - Stowarzyszenie Przyjaciół Hospicjum Santa Galla. Co roku zapraszamy wszystkich przyjaciół i sponsorów na spotkanie opłatkowe.
Tych, którzy chcieliby wesprzeć to miejsce przez ofiarę lub pomoc jako wolontariusze, a także osoby zainteresowane uzyskaniem informacji na temat przyjęcia chorego, prosimy o kontakt telefoniczny: (0-84) 616-73-41 lub 616-73-42.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Więcej ...

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego