Kazania i konferencje abp. Karola Wojtyły, wygłoszone w latach 1962-66, przywołują wiodące tematy Soboru Watykańskiego II, atmosferę odnowy życia Kościoła i troskę o obecność Ewangelii we współczesnym świecie. Po upływie prawie pół wieku problematyka Vaticanum II nie straciła na aktualności, a niekiedy wzbudza gorącą polemikę. Można mieć nadzieję, że zbiór refleksji Arcybiskupa Krakowskiego przyczyni się do głębszej znajomości i dalszej realizacji wskazań soborowych.
Spora część z zawartych w książce homilii i konferencji została opublikowana po raz pierwszy.
Książka została opracowana w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, działającym w ramach watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, której jednym z celów jest propagowanie nauczania Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Redaktorem publikacji jest ks. dr Andrzej Dobrzyński - dyrektor Ośrodka.
Pragnieniem Fundacji - współwydawcy książki, która ukazała się w Wydawnictwie św. Stanisława BM w Krakowie (ul. Straszewskiego 2, 31-004 Kraków, tel. (12) 429-52-17, wydawnictwo@stanislawbm.pl), jest, aby została ona zauważona w środowisku nie tylko naukowym, ale trafiła także do osób zainteresowanych Soborem Watykańskim II i jego znaczeniem w życiu Kościoła. Czytając tę książkę, widzimy ogromne zaangażowanie abp. Karola Wojtyły w prace Soboru oraz w propagowanie jego myśli w Kościele krakowskim.
Niniejsza publikacja to pierwsza część cyklu, w którym zostaną udostępnione wystąpienia abp. Karola Wojtyły z auli soborowej oraz jego studia naukowe dotyczące Vaticanum II.
Bp Piotrowski: modlitwa za zmarłych uczy nas, że nie pielgrzymujemy w nieznane
2024-11-03 15:09
dziar/KAI
Episkopat Flickr
Bp Jan Piotrowski
Modlitwa za zmarłych uczy nas, że nie pielgrzymujemy w nieznane, ale podążamy tam, gdzie nas oczekuje Bóg, który nas kocha - mówił wczoraj podczas wieczornej Mszy św. bp Jan Piotrowski, przewodnicząc tradycyjnej w Kielcach modlitwie za zmarłych biskupów poprzedników. Modlitwa połączona była z zejściem do krypt. Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy, bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta.
Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.
Kard. Grzegorz Ryś: Kościół synodalny to Kościół znacznie bardziej wspólnotowy, oddany ewangelizacji i transparentny
2024-11-04 09:08
Marcin Przeciszewski/KAI
Karol Porwich/Niedziela
Kard. Grzegorz Ryś
- Każda funkcja w Kościele, która nie wymaga święceń, może być powierzona osobie świeckiej; mężczyźnie lub kobiecie - mówi KAI kard. Grzegorz Ryś, podsumowując wyniki zakończonego w Rzymie Synodu Biskupów. Kardynał wyjaśnia co proponuje Dokument Końcowy Synodu. Propozycje reformy dotyczą nie tyle zmiany doktryny, co sposobu funkcjonowania Kościoła w kierunku budowania wspólnoty, zwiększenia udziału świeckich w procesie podejmowania decyzji i w pracy apostolskiej, a także większej przejrzystości i transparentności kościelnych struktur. Wyjaśnia też rolę jaką Synod przyznaje kobietom.