Reklama

Z prac Synodu

Pierwsza faza zakończona

Niedziela sosnowiecka 47/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. dr. Stanisławem Zychowiczem, wiceoficjałem Sądu Biskupiego, a zarazem sekretarzem generalnym I Synodu Diecezji Sosnowieckiej, rozmawia Piotr Lorenc

Piotr Lorenc: - Na jakim etapie znajdują się prace I Synodu Diecezji Sosnowieckiej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. dr Stanisław Zychowicz: - Zacznijmy od tego, że Synod diecezjalny ma strukturę określoną prawem powszechnym Kościoła. Nasz Synod, a jest on pierwszy w historii sosnowieckiego Kościoła partykularnego, zakończył pierwszy, ale bardzo ważny etap prac, tzw. diecezjalną konsultację. Aktualnie wkracza w drugą fazę. Będzie to przygotowanie projektów ustaw celem przedłożenia ich na sesji plenarnej. Kodeks Prawa Kanonicznego, a jest to ustawa papieska, ustala skład osobowy uczestników tej instytucji. Nie wchodząc w szczegóły, pragnę podkreślić, że uczestniczą w niej duchowni i świeccy. Jednym słowem osoby zaangażowane w życie Kościoła. Stanowiący reprezentację wszystkich środowisk lokalnych wspólnot i parafii.

- Co do tej pory udało się zrealizować?

- Biskup diecezjalny, którego Synod jest organem doradczym, ukonstytuował jego struktury przewidziane w prawie. Powołał Komisję główną, 12 Komisji problemowych i Sekretariat. Poszczególne komisje opracowały dotąd materiały studyjne, niezbędne dla przeprowadzenia ogólnodiecezjalnej konsultacji. Komisja główna, pod przewodnictwem Biskupa diecezjalnego, odbyła 20 posiedzeń, podczas których przejrzano i skorygowano opracowania poszczególnych komisji. Członkowie poszczególnych Komisji problemowych odbyli szereg spotkań modlitewno-studyjnych. Sekretariat od początku prowadzi dokumentację tych wszystkich prac synodalnych. W Biuletynie synodalnym opublikowano materiały wypracowane w poszczególnych komisjach oraz na posiedzeniu Komisji głównej. Jak dotąd ukazało się 7 numerów biuletynu. Komisje problemowe prowadziły sondaże opinii w postaci ankiet i wywiadów w różnych kręgach kościelnych naszej diecezji. Zgromadzony w ten sposób materiał stanowi podstawę do głębokiej refleksji ułatwiającej formowanie w przyszłości norm prawa partykularnego.

Reklama

- Jak przebiega praca w Parafialnych Zespołach Synodalnych?

- Z przykrością muszę stwierdzić, że tych zespołów nie powołano zbyt wiele. Wolą Biskupa diecezjalnego było, aby zespól synodalny uformował się w każdej parafii. Wielu z Księży Proboszczów nie doceniło tej posoborowej formy pracy duszpasterskiej. Zaś spośród istniejących zespołów parafialnych tylko niektóre nadesłały opracowania sugerujące Biskupowi diecezjalnemu ewentualne propozycje dla stanowienia prawa partykularnego Kościoła.

- Jak wygląda plan pracy Synodu na najbliższe miesiące?

- Jak już wspomniałem, przed Synodem stoi druga faza prac polegająca na przygotowaniu materiałów na sesję plenarną. Chyba można powiedzieć, że po czasie refleksji nad problematyką teologiczną i socjologiczną życia religijnego naszego Kościoła nadszedł czas na pracę normatywną, na prawną refleksję i jej zapis w formie statutów. Chodzi o to, co i w jaki sposób uporządkować, aby pomóc konkretnemu człowiekowi w uświęceniu siebie i jego środowiska, bowiem najważniejszym zadaniem Kościoła Chrystusowego jest zbawienie człowieka - "Salus animarum suprema lex".

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...