Przemawiając 26 grudnia podczas modlitwy „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Watykanie, Ojciec Święty wyraził swą serdeczną bliskość ze wspólnotami chrześcijańskimi, które są pogrążone w żałobie i bólu z powodu zamachów bombowych na kościoły katolickie w Nigerii w dzień Bożego Narodzenia. Benedykt XVI wezwał też wszystkich do modlitwy za liczne ofiary zamachów. - Chcę w tej chwili kolejny raz powtórzyć z mocą: przemoc jest drogą, która prowadzi jedynie do bólu, zniszczenia i do śmierci; tylko szacunek, pojednanie i miłość są drogą do osiągnięcia pokoju - podkreślił Papież.
Liczba ofiar w zamachach bombowych w miastach: Abudża, Gadaka, Damaturu i Jos wynosi 39 osób. Zginął też zamachowiec-samobójca. Do przeprowadzenia ataków przyznał się radykalny islamistyczny ruch Boko Haram, który dąży do wprowadzenia szariatu (prawa koranicznego) we wszystkich 36 stanach Nigerii.
Zamachy potępił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, krytycznie odniosły się do nich także władze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Izraela.
„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w Bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.
Kardynał Parolin: odebranie Ukraińcom prawa do obrony byłoby nieludzkie
2025-04-18 13:02
PAP
PAP/EPA
Zniszczona szkolna klasa na Ukrainie w wyniku rosyjskich ostrzałów
Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika "La Repubblica", że odebranie Ukraińcom prawa do obrony byłoby "nieludzkie".
Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje
2025-04-19 00:12
tom/KAI
PAP
„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.