Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Lepsza szkoła - lepsze perspektywy...

Archiwum prywatne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bernardyńskie Liceum Ogólnokształcące im. o. Anastazego Pankiewicza w Łodzi uzyskało pozytywną ocenę projektu koordynowanego przez s. Agnieszkę Tarabułę pt.: "Lepsza szkoła, lepsze perspektywy" w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach zaplanowanych działań 6 nauczycieli odbyło kursy i szkolenia w Dublinie, Barcelonie oraz Valettcie, zaś grupa 12 uczniów w dniach 8-15 października br. wyjechała do Dublina.

Reklama

Naszą instytucją przyjmującą była St. Mary’s Secondary School ze stolicy Irlandii, gdzie licealiści realizowali zaplanowany program swojej wizyty. Zauważyli już różnice w organizacji przestrzeni szkolnej. - Szkoła w Irlandii charakteryzuje się wyjątkową przestrzenią, łączącą tradycyjne i nowoczesne elementy - opisuje Weronika, jedna z uczennic bernardyńskiej szkoły. - W szkole znajdują się wąskie korytarze, które prowadzą do różnych sal lekcyjnych. Te korytarze, choć mogą być wąskie, tworzą przytulną atmosferę i zachęcają uczniów do interakcji. Wysoki budynek szkoły jest typowy dla wielu placówek edukacyjnych w Irlandii. Wielokondygnacyjne szkoły dają uczniom przestrzeń do nauki i rozwoju. Sale lekcyjne są przestronne i wyposażone w niezbędny sprzęt. Szkoła posiada ogromne podwórko z zielenią, co sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. W pobliżu są dróżki, co umożliwia uczniom przyjemne spacery między zajęciami, które uprzyjemniają codzienne dotarcie do klas. To wszystko razem tworzy unikalną i przyjazną przestrzeń w irlandzkiej szkole. Jednym z uczestników był Igor, uczeń 3 klasy liceum, który najwyżej ocenia wspólne zajęcia wychowania fizycznego. W jego opinii uczestnicy wtedy mogli porozmawiać z uczennicami irlandzkiej szkoły czy nauczyć je tańczyć belgijkę. Joanna zaś podkreśla w swoim podsumowaniu, że zajęcia były bardzo zróżnicowane - od śpiewu poprzez gotowanie do futbolu Irlandzkiego, ich narodowego sportu z zaskakującymi zasadami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Warto zaznaczyć, że nasi uczniowie zakwaterowani byli w domach irlandzkich u rodzin. Dało im to możliwość nie tylko ćwiczenia języka angielskiego podczas zajęć i zwiedzania miasta, ale także w domu w codziennych, naturalnych sytuacjach. Mieli szansę zaobserwować codzienne życie Irlandczyków, co również pozwoliło im głębiej poznać kulturę tego narodu. Dużą zaletą był również fakt, że dzięki mieszkaniu poza centrum Dublina uczniowie naszego liceum mogli zobaczyć piękne okolice, które zdecydowanie różnią się architekturą od tej, którą znamy z Polski. Antonia wspomina: "Mieliśmy okazję odwiedzić jeden z typowych irlandzkich pubów, które znane są na całym świecie. Podczas wyjścia spróbowaliśmy tradycyjnego dla tego regionu jedzenia i picia. Nie tylko umożliwiło nam to poszerzenia naszej wiedzy kulturowej, ale również obserwację życia prawdziwych Irlandczyków oraz poznanie ich obyczajów". Udział uczniów w tego rodzaju projektach traktujemy jako możliwość rozwoju kompetencji społecznych. Ważne dla nas jest, aby uczniom stwarzać możliwość udziału w mobilnościach bazujących na poznawaniu nowych kultur i podnoszeniu swoich umiejętności językowych. Spotkania przygotowawcze jeszcze podczas zajęć w szkole w Łodzi pozwoliły zminimalizować stres związany z tą sytuacją i przygotować uczniów pod kątem zaplanowanych działań w Dublinie. Efekt końcowy jest nas bardzo ważny. - Jest to wyjątkowa inicjatywa, aby młodzi ludzie szukali i poznawali siebie poprzez próbowanie nowych sytuacji, w których mogą zarówno odpocząć, uczyć się i czerpać z nich przyjemność jednocześnie. - podsumowuje Antonina jako uczestniczka wyjazdu.

Igor dodaje jednocześnie: - Jestem bardzo zadowolony z wyjazdu, bo miałem okazję wykazać się dotychczasową wiedzą z języka angielskiego. Jak najbardziej wyjazd jest godny polecenia każdemu! Uczniowie Bernardyńskiego Liceum Ogólnokształcącego wrócili do Polski z bagażem pozytywnych wrażeń. Teraz w szkole realizują swoje zadania, aby szerszej grupie przedstawić pomysły, jakie wypracowali na miejscu podczas zajęć z uczniami ze szkoły w Dublinie.

Ich osiągnięcia na bieżąco pokazywać będziemy na stronie www.pankiewicz.edu.pl oraz szkolnym koncie na Facebooku. A już dziś zapraszamy uczniów szkół z regionu łódzkiego do spotkania z nami 14 lutego 2024 r. w naszej szkole w Łodzi, aby wziąć udział w wydarzeniu upowszechniającym nasz projekt podczas zabaw językowych i rozmów z uczestnikami projektu.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-21 15:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Tryb.: Męski Różaniec na ulicach miasta

Archiwum prywatne

Więcej ...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks. Daniela Galusa

2025-07-21 13:19

Monika Książek

Więcej ...

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi

2025-07-23 13:04
Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Kościół

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowa podstawa programowa WF podpisana. Będzie...

Wiadomości

Nowa podstawa programowa WF podpisana. Będzie...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat