Reklama

Niedziela Wrocławska

Uczestniczę we wspólnocie Kościoła

Ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej

Marzena Cyfert

Ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej

Pod takim hasłem rozpoczyna się w Kościele nowy rok duszpasterski. Jest on kontynuacją poprzedniego, upływającego pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W minionym roku próbowaliśmy sobie na nowo uświadomić, jaką rzeczywistością jest Kościół, przyglądaliśmy się Kościołowi w różnych aspektach. – Próbowaliśmy sobie przede wszystkim uświadomić, że Kościół to nie budynek, ale wspólnota. A idąc za Soborem Watykańskim II podkreślaliśmy, że jest to „wspólnota wspólnot”. I ta różnorodność wspólnot jest wielkim bogactwem Kościoła. Teraz chcemy wejść w tę wspólnotę i przyjrzeć się różnym powołaniom w Kościele; chcemy zobaczyć, że każdy z nas ma jakiś charyzmat i swoje miejsce w Kościele. Chcemy doświadczyć, że jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni, że dzięki tej różnorodności możemy się uzupełniać, ubogacać i służyć sobie tym, co każdy z nas otrzymał. Co więcej: możemy odkryć swoją niepowtarzalność i jedyność, bo w Kościele każdy jest jedyny w swoim rodzaju – mówi ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

Wpisany w synod

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, przy zapowiedzi nowego roku duszpasterskiego podkreślał, że jego tematyka wyrasta z nauczania papieża Franciszka, zwłaszcza dotyczącego Synodu o synodalności. – Obecny temat roku duszpasterskiego bardzo mocno wpisuje się w nasz synod diecezjalny. Trwamy w presynodzie, ale w maju zostanie ogłoszony synod o nawróceniu i odnowie życia Kościoła przez komunię, formację i misję. Odkrywać będziemy bliskość z Panem Bogiem, czyli jak przychodzić do Jezusa, spotykać się z Nim, zatrzymać się u Niego. Potem jest formacja, czyli słuchanie tego, co Pan Bóg chce nam powiedzieć, w jaki sposób chce nas ukierunkować. I ostatecznie misja – czyli wypełnienie tego słowa w codzienności – zauważa ks. Krziżok i podkreśla, że poprzez zaangażowanie w dzieło synodu, spełnimy dwa cele, które stoją przed nami w tym roku duszpasterskim. Pierwszy to ożywienie wspólnotowości w Kościele a drugi – indywidualne zaktywizowanie osób ochrzczonych do uczestnictwa w tej wspólnocie. – A to się po części już zaczyna dziać, choćby w grupach presynodalnych, w których otwieramy się na działanie Ducha Świętego – mówi ks. Krziżok.

Cztery pojęcia

Dyrektor wydziału duszpasterskiego zwraca uwagę na 4 pojęcia w związku z nowym rokiem duszpasterskim: tożsamość, wspólnota, uczestnictwo oraz doświadczenie. – Tożsamość to świadomość tego, kim jesteśmy jako Kościół. To świadomość, że ja też jestem Kościołem, tworzę go. Ale też świadomość, że Kościół to nie tylko rzeczywistość ludzka, lecz bosko-ludzka. Z tożsamości wynikają wspólnotowość i nasze indywidualne uczestnictwo. I to oczywiście prowadzi do doświadczenia – najpierw żywej więzi z Panem Bogiem przez czerpanie z tego, co święte, co mamy w Kościele na wyciągnięcie ręki: słowo Boże, sakramenty. I później doświadczenie wspólnoty, wspólnego bycia w modlitwie, działaniu, pracy, poprzez takie odpowiedzialne i aktywne współuczestnictwo w realizowaniu Kościoła, Jego misji w czasie i miejscu, w którym jesteśmy – podkreśla ks. Krziżok i zauważa, że w Kościele jesteśmy sobie potrzebni w różnorodności naszych powołań i charyzmatów i ciągle tej potrzeby doświadczamy.

Pomoce duszpasterskie

Reklama

Pomocą w odkrywaniu indywidualnego powołania i charyzmatów mogą być materiały duszpasterskie. – Sięgamy do tego, co Sobór Watykański II powiedział nam w konstytucji Lumen Gentium o uczestnictwie we wspólnocie. Poprzez chrzest św. wszyscy mamy tę samą godność, ale jesteśmy powołani do różnych posług. I tutaj chcę nawiązać do przygotowanych materiałów duszpasterskich. Są to m.in. specjalne katechezy, które funkcjonowały już w ubiegłym roku, oraz materiały dla rodzin przygotowane przez Komisję Duszpasterską KEP. Oficjalnie funkcjonują one jako materiały dla rodzin, ale są przeznaczone również do indywidualnej formacji. Natomiast krótkie 10-minutowe katechezy składają się z trzech części. Pierwsza podejmuje nauczanie Kościoła. Mamy tutaj fragmenty z nauczania Soboru Watykańskiego II. Druga część to wyjaśnienie, krótka katecheza z kerygmatem. I trzecia część – zadanie proponowane dla rodzin, czy dla poszczególnych osób, które z nich korzystają. Ta część to też propozycja praktycznego zastosowania przedstawionej treści w codzienności. Czyli możemy tutaj mówić o praktycznym uczestnictwie w życiu Kościoła. Od kiedy zostałem dyrektorem wydziału duszpasterskiego staram się ciągle o tych katechezach przypominać, żeby ta katecheza dla dorosłych w różnej formie się odbywała – mówi ks. Krziżok i podkreśla, że może to przybrać formę katechezy w pierwszą niedzielę miesiąca, czy przy okazji jakiejś jednej Mszy św., lub coniedzielnej wyznaczonej pory. Możliwości z ich korzystania jest wiele.

– Katechezy są przygotowane na każdą niedzielę roku, zaś kolejne miesiące wyznaczają nam tematy rozważań. Np. na pierwszy miesiąc, który zaczynamy od I niedzieli Adwentu, mamy hasło: „Kościół jest wspólnotą”. Pierwsza katecheza „Skąd wziął się Kościół” obejmuje: fragment nauczania Soboru Watykańskiego II z Konstytucji dogmatycznej o Kościele, później mamy kilka słów wyjaśnienia i zadanie, np. podziękuj Bogu za dar Odkupienia i za zaproszenie do nowego życia; skorzystaj na początku Adwentu z sakramentu pokuty – tłumaczy dyrektor wydziału duszpasterskiego.

Katechezy są dostępne na stronie wydziału  duszpasterskiego.

Dla młodzieży

W kwestii aktualnych wyzwań duszpasterskich dotyczących podejścia młodzieży do postrzegania Kościoła ks. Krziżok podkreśla płynącą z Komisji Duszpasterskiej KEP zachętę, by wejść w bogatą ofertę parafii. – Mamy tak wiele różnych wspólnot i możliwości, że zachęcamy, by w którąś z nich się włączyć. Coraz bardziej zaczynamy czuć to, co już Sobór Watykański II przed 50 laty sformułował: Kościół jest wspólnotą wspólnot. Nie czuliśmy tego jeszcze wtedy, ale dziś kiedy doświadczamy wielu odejść, i chyba też coraz bardziej pewnej obojętności na sprawy Boże, to myślę, że ten aspekt jest coraz bardziej aktualny: tworzyć wiele małych wspólnot, oferując ogromne bogactwo dla poszczególnych osób, również osób młodych – podkreśla kapłan.

W ramach przygotowania do nowego roku duszpasterskiego w auli PWT odbędzie się również konferencja duszpasterska dla proboszczów naszej archidiecezji – 9 grudnia w godz. 10.45-13.15.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-02 15:53

Wybrane dla Ciebie

Katolicy i Orkiestra

Niedziela Ogólnopolska 11/2003

PAP/Leszek Szymański

W Polsce od kilkudziesięciu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Więcej ...

Kapłan modlitwy – wspomnienie ks. kan. Bogdana Żurka

2025-01-27 11:55

Archiwum parafii św. Józefa w Częstochowie

„Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana” (Rz 14, 7). Te słowa z Listu św. Pawła do Rzymian wybrzmiały zdecydowanie mocniej niż zazwyczaj, towarzyszyły bowiem uroczystościom pogrzebowym Ks. Kan. Bogdana Żurka, które odbyły się 19 stycznia br. w parafii NSPJ w Lubojnie i 20 stycznia br. w parafii św. Józefa w Częstochowie.

Więcej ...

Z powodu Jubileuszu ogólnoświatowe obchody Dnia Chorego w Peru przesunięte na 2026

2025-01-27 16:54

Karol Porwich/Niedziela

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest corocznie 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Co trzy lata obchody tego dnia odbywają się w uroczystej formie w którymś z sanktuariów maryjnych na świecie. W tym roku ogólnoświatowe uroczystości miały mieć miejsce w peruwiańskim sanktuarium w Arequipie, jednak z powodu Jubileuszu zostały przesunięte na przyszły rok.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Kościół

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Święta matka

Wiara

Święta matka

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...