Reklama

1 listopada

Jedność wobec śmierci

Niedziela lubelska 47/2002

"Świętą i zbawienną myślą jest modlić się za zmarłych..." - te słowa jako swoiste motto towarzyszyły tegorocznej procesji żałobnej w dniu 1 listopada br. na najstarszej lubelskiej nekropolii - przy ul. Lipowej. Wyjątkowości dodawał fakt, że po raz pierwszy pod przewodnictwem rzymskokatolickiego biskupa modlili się przedstawiciele różnych chrześcijańskich wyznań miasta Lublina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta procesja żałobna rozpoczęła się o godz. 16.00, a przewodniczył jej abp senior Bolesław Pylak, który w słowie wstępnym zaznaczył, że: "gromadzimy się, aby modlić się za umarłych i w ten sposób pokazać, że jesteśmy jedno...". Celebrans odwołał się również do tajemnicy dnia - uroczystości Wszystkich Świętych - podkreślając, że dążenie do świętości jest obowiązkiem wszystkich chrześcijan, bez względu na podziały.
Stację pierwszą, poświęconą wspomnieniu zmarłych biskupów, poprowadził ks. prał. dr Józef Szczypa z Kościoła rzymskokatolickiego. Dla zebranych była to okazja, aby wspomnieć wszystkich kapłanów, którzy przeszli przez nasze życie jako: proboszczowie, katecheci, spowiednicy, nauczyciele, wychowawcy i przyjaciele. Po odmówieniu modlitw i chwili refleksji z ust zgromadzonych popłynął błagalny szept ku niebu: "Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie".
Drugą stację przygotowali przedstawiciele Kościoła polskokatolickiego pod przewodnictwem proboszcza ks. Andrzeja Gontarka. Treścią jej była modlitwa za tych, co oddali życie za ojczyznę oraz służyli jej i społeczeństwu geniuszem swojego umysłu, talentem i mądrością. W konkluzji tej stacji wszyscy prosili: "Abyśmy umieli iść, jak oni, drogą patriotycznego obowiązku i poświęcenia".
Dni Zaduszkowe to czas, kiedy odżywają więzy rodzinne, dlatego modlono się za zmarłych rodziców i przodków. Tej stacji przewodniczył przedstawiciel starokatolickiego Kościoła Mariatów, proboszcz ks. Sławomir Rosiak. Dla wielu była to okazja, aby po raz kolejny powiedzieć swoim rodzicom: "dziękuję", a może i "wybaczcie".
Dalszej wspólnej modlitwie przewodniczył proboszcz ks. Roman Pracki z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, który przypomniał zebranym, że: "Wspominamy dziś przewodników wiary, którzy znaleźli swoje odpocznienie w wieczności". Zwieńczeniem tej stacji było wyznanie wiary, które w scenerii "żyjącego cmentarza" jednoczyło wszystkich, jako dzieci jednego Ojca.
Ostatnią stacją wspólnej modlitwy była pokorna prośba za wszystkich zmarłych, spoczywających na tym cmentarzu i gdziekolwiek na świecie, którą poprowadził ks. prał. dr Józef Szczypa. Prosił miłosiernego Stwórcę: "przebacz im, jako dobry i miłujący człowieka Bóg, wszelki grzech popełniony słowem, uczynkiem i myślą". Widocznym symbolem tej niezwykłej modlitwy ekumenicznej było zapalenie zniczy przez członków Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej na grobach wiernych zmarłych z Kościołów chrześcijańskich Lublina.
Kończąc obrzędy żałobnej procesji, ale przenikniętej duchem Chrystusowej nadziei, abp Bolesław Pylak przypomniał uczestnikom, że cmentarz skłania do refleksji i pokory wobec Boga, wobec życia i śmierci, wobec historii i wobec człowieka, a śmierć jest tylko etapem przejściowym, gdyż: "Życie Twoich wiernych zmienia się, ale się nie kończy..."

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Łódź: Byśmy byli jedno

2024-04-29 10:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...