Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Miejcie odwagę marzyć po chrześcijańsku

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Bóg staje przed nami w ten adwent i mówi: nie przyzwyczajaj się, bo może z ciebie trysnąć zupełnie nowe życie - mówił kard. Ryś do pracowników PGNiG.

W kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi odbyła się Msza św. z okazji wczorajszego wspomnienia św. Barbary, dziewicy i męczennicy, patronki górników. Na liturgię, której przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, przybyli przedstawiciele zarządu PGNiG Obrót Detaliczny oraz pracownicy wraz z rodzinami. - Gromadzimy się na Mszy św., w której oddajemy cześć św. Barbarze, która jest patronką górników, a także wszystkich osób związanych z wydobyciem różnych surowców oraz całej społeczności, która troszczy się o to, by nie zabrakło nam tego surowca, dzięki któremu polskie domy są ogrzewane - mówił na wstępie ks. Tadeusz Weber, proboszcz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas homilii metropolita łódzki powiedział o dwóch obrazach nadziei, które wydają się być zupełnie nierealne w zastanej rzeczywistości. Pierwszy z nich to suchy pień, z którego tryska życie. - Wierzycie w to, że to jest możliwe? Przecież w tym pniu nie ma już żadego życia, żadnych śladów życia, a Pan mówi, że wyrośnie zielona różdżka. Myślę, że to jest taki obraz nadziei, którą możemy odnieść do nas samych. Patrzymy na swoje życie, na przykład na swoją wiarę. Wydaje nam się, że wiele rzeczy już bezpowrotnie minęło, że tam gdzie we mnie kiedyś było życie, jest wyschnięte drzewo i niczego już się nie spodziewam. Wydaje mi się, że śmierć już we mnie jakoś skamieniała, nawet się już do tego przyzwyczaiłem. Ale Bóg staje przed nami w ten adwent i mówi: nie przyzwyczajaj się, bo może z ciebie trysnąć zupełnie nowe życie - podkreślił. 

Drugi obraz z dzisiejszej liturgii słowa to przeciwnicy z natury, którzy żyją w przyjaźni. Jak podkreślił duchowny, odnosi się on do relacji międzyludzkich, stanowiąc obietnicę pokoju. - To jest obietnica pokoju, tam gdzie nikt z nas pokoju się nie spodziewa. Jest mowa o takim pokoju, który jest niemożliwy. Nie czytamy tego tekstu w ramach wykładu ze Starego Testamentu, ale w takim świecie, w jakim żyjemy - zaznaczył homileta. Wskazał także na zakończenie czytania z Księgi Izajasza, w którym znajduje się odpowiedź na to, w jaki sposób wypełni się dana obietnica. - Kiedy może trysnąć nowe życie z tego, co we mnie jest umarłe, kiedy może wyjść ze mnie absolutna nowość? Izajasz mówi, że ze znajomości Pana. Z czego miałoby się wziąć pojednanie między mną a każdym moim wrogiem? Izajasz mówi, że ze znajomości Pana - powiedział metropolita łódzki.

Reklama

W kolejnej części homilii kard. Ryś odniósł się do Ewangelii, w której Jezus mówi o poznawaniu Boga. - Miejcie odwagę marzyć po chrześcijańsku. Miejsce odwagę mieć taką nadzieję, o której mówi Izajasz. Co więcej, miejsce przekonanie, że to wszystko jest już dawno spełnione, a jeśli nie widzimy jej spełnienia w naszym życiu, to dlatego, że nasza relacja z Jezusem jest nie taka, jaka powinna być - podsumował łódzki pasterz.

PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z Grupy Kapitałowej ORLEN, jest liderem sprzedaży gazu ziemnego w Polsce. Spółka oferuje także usługi produkty dodatkowe, komplementarne do oferty gazowej, jak i wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-12-05 17:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tomaszów Mazowiecki: Mali-wielcy święci

Archiwum parafii

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku