Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. dla członków Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, które od 30 lat otacza duchową i materialną opieką młodych ludzi przygotowujących się do kapłaństwa. W Mszy św. uczestniczyli także krewni misjonarek i misjonarzy pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy właśnie w okresie przedświątecznym spotykają się na wspólnej rodzinnej modlitwie i na dzieleniu doświadczeniami towarzyszenia synom, córkom, braciom i siostrom w pełnieniu posługi w różnych zakątkach świata.
„Idźcie oto was posyłam” - odnosząc się w homilii do słów Jezusa abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że „nieść Ewangelię Jezusa może tylko ta osoba, która z Nim przebywa”. Jeśli jest inaczej, niesie jedynie idee, ale nie doświadczenie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Skoro za Jezusem pójdzie i będzie głosić Jego Ewangelię tylko ten, który sam wpierw Go spotka, to podstawowym zadaniem dla nas wszystkich - wspólnot parafialnych, rodzin i rodziców powołanych, całego świętowojciechowego Kościoła jest wspieranie młodych ludzi na ich drodze do Jezusa. Wspierać dziś powołania to wspierać młodych ludzi w ich spotkaniu z Jezusem” - mówił Prymas i jako pierwszą formę tego wsparcia wskazał modlitwę.
Reklama
„Wiemy i odczuwamy, szczególnie dziś, pośród tak wielu trudności, zniechęcania, skomplikowanych czy wręcz kryzysowych sytuacji, jak ważne i cenne jest zawierzenie Jezusowi i nasza modlitwa za tych, których On sam powołuje i posyła. Nie wolno nam w niej ustawać. Nie wolno nam nigdy modlitwy porzucić czy z niej zrezygnować. Nie wolno nam zwątpić i poddać się rezygnacji, ale wciąż wytrwałą i ufną modlitwą podsycać naszą nadzieję. Modląc się o powołania i za powołanych odnawiać nadzieję i wierzyć, że jedynie w ten sposób rozdmuchamy nowy płomień powołań” - mówił metropolita gnieźnieński.
Drugą formą wspierania powołań w dzisiejszym świecie jest - jak wskazał abp Polak - przykład naszego życia i przeżywania powołania, a także styl i jakość naszych wzajemnych relacji.
„To nas zachęca, jak powie papież Franciszek, abyśmy nie stali się sklerotyczni lub skostniali, wyzwala nas z tego spokoju, który nie pochodzi od Boga. Wyraża się w twórczym szukania wciąż nowych sposób głoszenia i dawania świadectwa” - podkreślił Prymas dodając, że nadzieję rozpala się i podtrzymuje także naszymi codziennymi wyborami.
Reklama
„Ci, którzy wspierają powołania muszą więc być dziś prawdziwie siewcami nadziei. Nie mogą swym życiem zniechęcać innych, powodując niepokój i zamęt. Nie mogą szukać drogi na skróty. Nie mogą ulec pokusie pójścia samemu, zwłaszcza gdy wspólna droga staje się uciążliwa i trudna” - mówił abp Polak przypominając, że za powołania odpowiedzialni są wszyscy - duchowni, świeccy i konsekrowani.
Mszę św. razem z Prymasem Polski celebrowali kapłani odpowiedzialni w parafiach za Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich z prezesem organizacji ks. kan. Robertem Nurskim i asystentem ks. kan. Tadeuszem Nowakiem. Obecni byli także: przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego ks. kan. Przemysław Kwiatkowski, p.o. rektora PWSD w Gnieźnie ks. Tomasz Krzysztofiak oraz ks. kan. Franciszek Jabłoński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich powstało w archidiecezji gnieźnieńskiej w grudniu 1993 roku z inicjatywy śp. ks. kan. Jana Tadycha. Każda osoba, która wstępuje do stowarzyszenia, przyjmuje na siebie określone obowiązki. Obejmują one nie tylko zobowiązanie do modlitwy w intencji powołań oraz pełnienie uczynków miłosierdzia w intencji dobrej formacji kandydatów do kapłaństwa. Bardzo ważne jest także dawanie świadectwa wiary w codziennym życiu.
Dodatkowym sposobem wspierania powołań kapłańskich jest także pomoc materialna, której członkowie stowarzyszenia udzielają alumnom gnieźnieńskiego seminarium duchownego.