Reklama

75. urodziny ks. prał. aleksandra maciejewskiego

W domu kapłańskich osobowości

25 października br. w diecezjalnym Domu Księży Emerytów odbyła się uroczystość 75. rocznicy urodzin ks. prał. Aleksandra Maciejewskiego, zorganizowana z inicjatywy przewodniczącego Kapituły Bazyliki Katedralnej, bp. Romana Andrzejewskiego. O godz. 16.00 Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. w kaplicy Domu oraz wygłosił okolicznościowe kazanie. Mszę św. koncelebrowali wszyscy członkowie Kapituły Katedralnej wraz z jej b. przewodniczącym - bp. Czesławem Lewandowskim oraz przewodniczącym Komisji ds. Księży Emerytów - ks. inf. Antonim Łassą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku dyrektor Domu, ks. prał. Lech Król, powitał wszystkich i wyraził wdzięczność za kapłańską pamięć i solidarność z dostojnym Jubilatem. Zwracając się do kapłanów mieszkających w Domu Dobrego Pasterza, podkreślił, że są oni starszymi braćmi, którzy doświadczają obecnie, po trudach pracy duszpasterskiej, wielorakich słabości, cierpień i chorób. Każdy z nich ma liczne zasługi dla diecezji. Ksiądz Dyrektor zachęcał, aby jubileusz ks. prał. Maciejewskiego był okazją dowartościowania każdego księdza seniora. Przypomniał też, że jakiekolwiek awanse doczesne, którymi Kościół obdarowuje swoje sługi, mają inspirować do jeszcze gorliwszego urzeczywistniania służebnego wymiaru Jedynego Kapłaństwa Jezusa Chrystusa.
Ks. Aleksander Maciejewski urodził się 28 października 1927 r. w Zberzynie (parafia Budzisław Kościelny). Jego rodzicami byli Roman Maciejewski i Jadwiga z Jareckich Maciejewska. Został ochrzczony przez ks. Franciszka Rawickiego, późniejszego męczennika Dachau. Po skończonej szkole średniej "u Długosza" rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.
Po święceniach kapłańskich, których udzielił mu bp Antoni Pawłowski, pełnił obowiązki wikariusza w wielu parafiach, studiował na KUL oraz pracował jako proboszcz w Skęczniewie. Z czasem bp Jan Zaręba powierzył mu funkcję wicerektora WSD, a potem ojca duchownego. Po latach pracy w Seminarium objął funkcję proboszcza w parafii Brześć Kujawski. Po 18 latach pracy duszpasterskiej przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Dobrego Pasterza.
Bp R. Andrzejewski przypomniał, że ks. Maciejewski należy od 27 lat do Kapituły Katedralnej jako kanonik gremialny. Był jej członkiem już jako ojciec duchowny Seminarium, potem jako proboszcz parafii Brześć Kujawski, a obecnie, od trzech lat "jako mieszkaniec tego Domu, który spośród domów kapłańskich jest świadkiem największego, najbardziej owocnego doskonalenia się ludzi w ich człowieczeństwie i kapłaństwie". Dom Dobrego Pasterza został nazwany przez Księdza Biskupa domem pereł kapłańskich osobowości, ponieważ w nim: "na modlitwie, w chorobie, w cierpieniu (...) szlifujemy ku doskonałości nasze życie, tę niepowtarzalną perłę, otrzymaną od Stwórcy". Podkreślił, że jest ona największą wartością tego domu, ponieważ "zbiera z całej diecezji, pielęgnuje i ukazuje piękno kapłańskich osobowości na ich ziemskim finiszu w drodze do nieba".
W ramach składania darów ołtarza Ksiądz Jubilat otrzymał upominki, ofiarowane przez Kapitułę Włocławską, a przekazane przez bp. R. Andrzejewskiego. Ks. prał. A. Maciejewski w przemówieniu na zakończenie Liturgii do dziękczynienia składanego Bogu dołączył słowa serdecznej wdzięczności Księżom Biskupom i wszystkim gościom oraz mieszkańcom i pracownikom Domu Dobrego Pasterza za pamięć, modlitwę, upominki i każdą ewangeliczną posługę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza debata prezydencka za nami. Jak odpowiadali kandydaci?

2025-04-11 20:20
Pierwsza debata prezydencka

Telewizja Republika

Pierwsza debata prezydencka

W pierwszej debacie prezydenckiej wzięli udział kandydaci na prezydenta: Karol Nawrocki, kandydat obywatelski popierany przez PiS, kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia, Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Krzysztof Stanowski i była posłanka SLD Joanna Senyszyn.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję

2025-04-11 07:58

mat. prasowy

Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.

Więcej ...

Tatrzański PN nie ugnie się pod presją zwolenników rozświetlenie krzyża na Giewoncie

2025-04-12 20:01

Agata Kowalska

Po nałożeniu mandatów na dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II rozświetliły krzyż na Giewoncie, na Tatrzański Park Narodowy spadła fala internetowego hejtu. Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski podkreśla jednak, że ochrona przyrody musi pozostać priorytetem i zapowiada wzmocnienie nocnych patroli na szlakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Kościół

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Pan zaprasza nas do zatrzymania się i spojrzenia w głąb...

Wiara

Pan zaprasza nas do zatrzymania się i spojrzenia w głąb...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...