Reklama

Świnice Warckie

Św. Faustyna Kowalska patronką gimnazjum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 października br. szkoła w Świnicach Warckich otrzymała imię św. Faustyny Kowalskiej. Wcześniej zgłaszano różne kandydatury, a następnie przeprowadzono referendum, które wygrała rodaczka z parafii, św. Faustyna, pokonując m.in. Unię Europejską...
Czy jest to dobry wybór? Co nam, współczesnym, może powiedzieć pokorna zakonnica? Jaki wzór pokazuje młodzieży, czym ją może zachwycić, do jakich zachowań nakłonić? Czy może być przewodniczką, czytelnym znakiem na czasy nowych wyzwań, nowych zagrożeń, lęków i nadziei?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania udzielił Papież Jan Paweł II podczas tegorocznej pielgrzymki do Ojczyzny. Wskazał, że ta ukryta za murami klasztornymi Siostra jest darem danym nam od Boga - kimś niezwykłym. Myślę, że skoro do Głogowca, małej miejscowości w parafii Świnice Warckie, przybywają ludzie z całego świata, aby uklęknąć w izbie, w której przyszła na świat późniejsza Święta, aby tu się modlić - to można być spokojnym o to, że obierając św. Faustynę za patronkę szkoły, dokonano właściwego wyboru.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym o godz. 11.00 Mszą św. pod przewodnictwem bp. Romana Andrzejewskiego, który również wygłosił homilię i poświęcił krzyże przeznaczone do sal szkolnych.
Po Eucharystii na placu szkolnym odczytano dekret Rady Gminy w Świnicach Warckich, nadający imię św. Faustyny Kowalskiej nowemu gimnazjum, po czym odsłonięto tablicę pamiątkową. Bp Andrzejewski poświęcił gmach szkoły, po czym wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do sali OSP, gdzie obejrzeli sztukę zatytułowaną To Bóg rzeźbi bohaterów w wykonaniu gimnazjalistów.

Św. Faustyna, przez którą Bóg przekazał światu orędzie Miłosierdzia, swe krótkie życie zakonne przeżyła w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Początki tego Zgromadzenia sięgają 1862 r., kiedy m. Teresa Potocka zaczęła prowadzić w Warszawie Dom Miłosierdzia dla dziewcząt i kobiet pragnących głębokiej odnowy moralnej. Wzory do życia zakonnego i dzieła apostolskiego czerpała z Laval we Francji, od m. Teresy Rondeau.
Obecnie Zgromadzenie pełni swoją misję, głosząc Miłosierdzie słowem i świadectwem życia, wypraszając Miłosierdzie Boże dla całego świata, świadcząc je wobec dziewcząt potrzebujących głębokiej odnowy moralnej, samotnych matek, osób niepełnosprawnych i chorych. Obecnie Zgromadzenie posiada 18 domów w Polsce i 7 za granicą: dwa na Białorusi, po jednym w Kazachstanie, w USA, we Włoszech i w Ziemi Świętej. Wszystkim znany jest klasztor naszego Zgromadzenia w Krakowie-Łagiewnikach i sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale zapewne niewielu czytelników Ładu Bożego wie, że od 25 sierpnia 2001 r. powstała nowa placówka Zgromadzenia w rodzinnej parafii św. Faustyny - w Świnicach Warckich. Początkowo przybyły tu cztery siostry, które zamieszkały w Domu Parafialnym.
Codziennie prowadzimy modlitwy w Godzinie Miłosierdzia, głosimy prelekcje o Miłosierdziu Bożym dla pielgrzymów przybywających do sanktuarium i domu rodzinnego św. Faustyny w Głogowcu. Ponadto pracujemy w parafii, pełniąc funkcje organistki, zakrystianki i katechetki. Chętnie przyjmujemy zaproszenia z parafii do głoszenia orędzia Miłosierdzia Bożego. W tym roku dołączyła do nas piąta siostra, obdarzona talentem malarskim, która w swej twórczości podejmuje tematykę związaną ze św. Faustyną i Miłosierdziem Bożym. W dalszych planach Zgromadzenia dotyczących Świnic Warckich jest budowa klasztoru kontemplacyjnego wg sugestii św. Faustyny, zawartych w Dzienniczku.
Radujemy się wielce, że w rodzinnej parafii św. Faustyny jest pierwsza w Polsce szkoła nosząca jej imię, że właśnie tu możemy modlić się i pracować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli