Konferencja naukowa
5 listopada Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Rzeszowie zorganizowało konferencję naukową pt. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny. Otwarto też wystawę pod takim samym tytułem. Konferencja poświęcona była sylwetce i działalności abp I. Tokarczuka oraz dziejom kierowanej przez niego diecezji przemyskiej w latach 1966-89. W programie uroczystości znalazły się prelekcje wygłoszone przez gości - księży profesorów i pracowników naukowych: warszawskiego, krakowskiego i rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Główny referat nt. Wobec totalitarnego państwa wygłosił abp. Ignacy Tokarczuk.
Spotkanie modlitewne nauczycieli
Reklama
5 listopada w sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Czudcu odbyło się spotkanie modlitewne delegacji nauczycielsko-uczniowskich ze szkół powiatu strzyżowskiego oraz gmin Boguchwała i Lubenia. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. odprawiona w intencji dyrektorów, nauczycieli i wychowawców. Przewodniczył jej ks. dr Jan Wolak, wizytator, a zarazem dziekan strzyżowski. Homilię wygłosił ks. Janusz Podlaszczak, diecezjalny duszpasterz nauczycieli. Współkoncelebransami byli doradcy metodyczni ds. katechezy: ks. Andrzej Urban z Rzeszowa oraz ks. Stefan Irla z Dębicy. W spotkaniu udział wzięli też świeccy doradcy metodyczni z Rzeszowa i powiatu strzyżowskiego, nauczyciele, uczniowie, poczty sztandarowe oraz parafianie z Czudca. Spotkanie modlitewno-kulturalne zorganizowało Duszpasterstwo Nauczycieli w Rzeszowie oraz Podkarpacki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oddział w Czudcu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Spotkanie formacyjne księży
7 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie odbyło się spotkanie formacyjne dla księży proboszczów z północnej części diecezji. Tematem spotkania było omówienie roli proboszczów w parafii. Obrady, które składały się z części modlitewnej oraz konferencyjno-dyskusyjnej były swego rodzaju synodalną debatą nad sprawami kapłaństwa oraz posługi kapłańskiej. Podobne spotkanie dla proboszczów z południowej części diecezji zorganizowano 9 listopada w Ośrodku Diecezjalnym w Kotanii.
Podkarpacki Konkurs: "Polska Liryka Religijna"
Reklama
80 uczniów z 27 szkół podstawowych i gimnazjalnych z całego Podkarpacia wzięło udział w III Podkarpackim Konkursie: "Polska Liryka Religijna". Finał konkursu, który odbył się 7 listopada, był zarazem podsumowaniem Dni Papieskich w szkołach noszących imię Jana Pawła II. Imprezę przygotowano z myślą o młodych ludziach, którzy interesują się poezją religijną. Zamiarem organizatorów było ukazanie wartości, które Ojciec Święty zawarł w swoim nauczaniu. Konkurs podzielony został na dwie kategorie. Laureatami konkursu dla uczniów szkół podstawowych zostali: Natalia Janiec z Oleszyc i Mateusz Złamaniec ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie, II miejsce zajęli: Paulina Sudowł w Pysznicy i Alicja Myrda z Jawornika Polskiego, III miejsce przypadło Monice Kusztal ze Stalowej Woli oraz Natalii Piątek z Jawornika Polskiego. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyli: Natalia Kida z Łowiska, Elżbieta Prokop z Tyczyna i Sylwia Pełka z Wilczej Woli. Jury przyznało też po trzy wyróżnienia. Organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 23 w Rzeszowie.
Zaduszki jazzowe
7 listopada w klasztorze Ojców Franciszkanów w Jaśle odbyły się Zaduszki jazzowe. Uroczystość zainaugurowała Msza św. odprawiona w intencji zmarłych jasielskich muzyków. Podczas imprezy wspominano znanych artystów, nauczycieli sztuki i twórców, m.in. Marka Drwala i Zbigniewa Nalepkę. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Piotra Czyżowicza, jasielskiego organisty. Za wzór posłużyły występy Ojców Dominikanów z Krakowa, którzy wspólnie z Janem Budziaszkiem, perkusistą "Skaldów", przygotowywali podobne wieczory muzyczne poświęcone zmarłym muzykom.
Szkolenie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
8 listopada w Domu Rekolekcyjnym w Przybyszówce odbyło się szkolenie stopnia "0" Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji rzeszowskiej. Spotkanie zorganizowano z myślą o uczniach gimnazjów i szkół średnich. Celem szkolenia było przybliżenie młodym ludziom idei Stowarzyszenia, przygotowanie ich do pracy w parafiach oraz zakładania nowych oddziałów. Konferencje formacyjne głosił rejonowy asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ks. Józef Obłój.
Budy Głogowskie
9 listopada Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Budach Głogowskich obchodziła podwójną uroczystość. Oddano tam do użytku nowoczesną salę gimnastyczną. Podczas Mszy św. ks. inf. Józef Sondej poświęcił też sztandar szkoły, na którym widnieją słowa poetki: "Polski my Naród, Polski ród". W homilii Ksiądz Infułat przypomniał postać Marii Konopnickiej i jej ogromny wkład w kształtowanie ducha narodowego wśród młodego pokolenia Polaków. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych, nauczycieli, uczniów i ich rodziców.