- Nasza inicjatywa ustanowienia patronów została podjęta w trosce o wartości, gdy obserwujemy upadek autorytetów, pościg za dobrami materialnymi i stawianie na pierwszym miejscu pieniędzy. Chcemy zasygnalizować, że rodzina Ulmów reprezentuje uniwersalne wartości i jest przykładem do naśladowania nie tylko dla województwa, ale też Polski, a nawet świata. Postawa moralna, heroizm, skromność, miłość do dzieci - to ich charakteryzowało. W tych czasach trudnych, gdy wszyscy gonią za dobrami materialnymi, tu mamy piękny obraz tego, co jest w życiu ważne - mówiła w czasie sesji Nina Kitlińska, reprezentująca radę ruchów.
Marszałek Władysław Ortyl zauważył, że kończący się rok był ogłoszony na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Ulmów, a w 2024 r. będzie takim w całej Polsce. - Nasze stanowisko jest realną odpowiedzią na wyzwania dotyczące potrzeby utrwalenia duchowego bogactwa i społecznych konsekwencji związanych z beatyfikacją Rodziny Ulmów - powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„Jako Radni Województwa Podkarpackiego dziękujemy za wszelkie przejawy uznania, kultu i szacunku dla postawy Rodziny Ulmów. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, Błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie z Dziećmi są w naszej opinii najlepszymi kandydatami do miana Świętych Patronów Województwa Podkarpackiego. Zwracamy się zatem do Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego z prośbą o wystąpienie do Stolicy Apostolskiej, aby Błogosławiona Rodzina Ulmów została uznana Patronami Województwa Podkarpackiego” - czytamy w treści stanowiska.
Radni podkreślili również, że życie i postawa rodziny Ulmów wpisuje się w charakter regionu, w którym dominuje przywiązane do tradycyjnych wartości, a jednocześnie nie odwraca się od pozytywnie rozumianego postępu. Zwrócili też uwagę na rosnący kult błogosławionej rodziny z Podkarpacia oraz poświęcone im liczne publikacje.
„W czasach, w których przyszło nam żyć, wartości takie jak rodzina, miłość bliźniego, godność człowieka, miłosierdzie, solidarność musimy mocno pielęgnować i promować. Są one odpowiedzią na kryzys wartości, jaki przeżywamy od przełomu wieków, na co duży wpływ ma konsumpcjonizm, materializm, nihilizm oraz zagrożenia, na które szczególnie narażone są dzieci i młodzież. W tym kontekście bł. rodzina Ulmów jest dla mieszkańców Podkarpacia pięknym drogowskazem na życiową drogę” - napisali radni w treści uzasadnieniu do uchwały.
Reklama
- Dziękuję za to, że błogosławiona rodzina ma stać się patronem Podkarpacia. Wpatrywanie się w te rodzinę pozwala odnaleźć czytelną drogę do realizacji naszego człowieczeństwa. Jezus Chrystus został nam dany jako przewodnik na naszej drodze, dla nas jest wymowne abyśmy w tym świetle Chrystusowym mogli się poruszać, abyśmy mogli doświadczać światła Bożego. Ulmowie mieli w sobie to światło, które Bóg wszczepił w ich serca, dzięki temu mogli emanować swym człowieczeństwem i pozostać ludźmi nawet w trudnych czasach - podkreślił podczas sesji biskup Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.
Uchwała została podjęta 21 grudnia.
Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie II wojny światowej przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. nad ranem żandarmi niemieccy dokonali egzekucji. Z zimną krwią rozstrzelali najpierw Żydów, a następnie Wiktorię i Józefa. Oprawcy zamordowali również szóstkę dzieci Ulmów. Natomiast najmłodsze, siódme, zaczęło przychodzić na świat w chwili śmierci matki.
Beatyfikacja odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.